Bilim/Teknik, Doğa, Liste, Sağlık, Yaşam

Bir Nimet; Mikroorganizmalar

Rabbimizin nimetlerin saymakla bitiremeyiz. Bizler her defasında plastikler dâhil her türlü çöpümüzü tabiata bırakmaya devam ediyoruz, temizlemek yerine kirletmeyi, nimete şükür yerin nankörlüğü, güzelleştirmek yerine çirkinleştirmeyi tercih ediyoruz. Rabbimizin nimeti sayesinde tabiatta var olan mikroorganizmalar ise bu kirliliği temizleme çalışıyor. Birkaç örnekle gözle göremediğimiz kahramanlarımıza bir göz atalım.

1. Alcanivorax Borkumensis

Çoğumuzun aklına mikroorganizmalar denince kirlilik ve hastalık gelse de sanılanın aksine çoğu mikroorganizma hastalığa sebep olmaz. Mikroorganizmalar aynı zamanda soluduğumuz oksijenin yarısını üretir. Ve tabiatta var olan birçok zararlı kimyasal maddeleri parçalayarak çevreyi temizler.

Örneğin Alcanivorax Borkumensis isimli bakteri, oksijeni kullanarak petrol hidrokarbonlarını parçalayıp karbondioksite çeviriyor. 

2. Transgenik Bakteriler

Yine transgenik bakteriler ağır metal, radyoaktif element, sentetik gübreler, insektisit ve herbisit gibi zirai ilaç kalıntıları ve toluen, benzen, etilbenzen ve ksilen gibi diğer toksik maddelerle kirlenmiş toprakların ve yer altı su kaynaklarının temizlenmesinde önemli bir yere sahip.

3. Desulfovibrio Vulgaris ve Deinococcus Radiodurans

Desulfovibrio vulgaris ve Deinococcus radiodurans isimli bakteriler ise radyoaktif elementlerin zararsız hale dönüştürülmesinde hayli etkili.

Kaynaklar

Bilim Ve Teknik Dergisi- Sayı: 619

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>