Evlilik, Liste

Bir Müslüman’ın Evlenmesini Gerektirecek 3 Büyük Sebep!

Müslüman olarak evlilikten ne beklediğimiz ya da evliliği toplumumuzda nereye oturttuğumuz önemli bir göstergedir. Bu göstergeye bakarak nasıl evlilikler yapmamız gerektiğine, mevcut evliliklerin ne durumda olduğuna da karar verebiliriz. Evliliği yoğun bir şekilde emreden ve evlilik üzerinden sevap vadeden dinimizin bizi ulaştırmak istediği seviye de ancak bu şekilde takdir edilebilir.

1- Evlilik, namaz gibi “Allah için yapılan, Allah’ın rızasına göre yapılması gereken” işlerdendir.

Kulluğumuzla birince dereceden alakalıdır. Namaz gibi abdestle ve kıbleye yönelerek yapılmıyorsa da evliliğin de kendine göre abdesti ve kıblesi denecek şartları vardır. Nikah da evliliğin abdestidir.

evlilik karı koca

2- İnsanın şehvetini dizginleyebileceği tek helal yöntemdir.

Şehvetleri yok etmek de caiz olmayan bir yöntem olduğuna göre evlilik zorunlu istikametin adıdır.

o-MUSLIM-COUPLE-facebook

3- Nesil çoğaltmak, mü’min sayısını artırmak bir tür meydanlarda cihat ederek İslam’ın önünü açmak gibidir.

Evlilik bu açıdan zorunludur. Fertlerin de toplumların da bozulmadan kalabilmesi ancak bununla mümkündür.

halk

Doğal Örnekler:

1- Şeddad bin Evs radıyallahu anh gözlerini kaybedip âmâ olmuştu. Yine de “Beni evlendirin. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana, bekâr olarak Allah’a gitmememi vasiyet etmişti.” demiştir. (İbnü Ebi Şeybe, 16140)

2- Ölümüne sebep olan son hastalığında iken Muaz radıyallahu anh şöyle demişti: “Beni evlendirin. Allah’a bekâr olarak gitmek hoşuma gitmiyor.” (İbnü Ebi Şeybe, 16141)

| Nureddin Yıldız Hoca Efendi’nin “Doğal Aile” adlı kitabından alıntıdır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

 1. 1

  1 kez ewlendim cok sürmedi boşandım bu sizce rabbimin bana yazdığı kadrmidir yani ewlilik işinden bana hayır yokmudur 2. kez ewlensem yine hayır göremezmiyim….

  • 2

   Neden böyle düşünüyorsunuz herşeyde olduğu gibi evlilikte imtihandir. Bizler için en güzelini en doğrusunu vermiştir Allah. Biz yere düştük diye yürümekten mi vazgeciyoruz tam tersine daha dikkatli olarak devam ediyoruz yolumuza. Siz Allah a sığının İnsaAllah hayırlı kapılar açılır.

 2. 3

  İyi hoş diyonuz ama para yok ki evlenek. Yanlış anlamayın ama Ukrayna yada Rusya kadınları öyle düğün vs istemiyormuş. Evlenenlerde çok mutlu. Gayrimüslimle evlenmenin dinen zararı var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>