Bir Müslümanda Olmaması Gereken 10 Huy


-1
-1 Beğeni

1. Riyakârlık/İkiyüzlülük

Efendimiz (s.a.v.) tarafından bir hadis-i şerifte (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 428) küçük şirk olarak nitelenen riya aşağıdaki ayette gösteriş olarak Rabbimizce vurgulanmaktadır.
“Vay haline şöyle namaz kılanların: Ki onlar namazlarından gafildirler (Kıldıkları namazın değerini bilmez, namaza gereken ihtimamı göstermezler). Namazlarını gösteriş için kılarlar, zekât ve diğer yardımlarını esirger, vermezler.” (Maun 4-7)

ikiyüzlü-insan

2. Kibir

Kendini olduğundan üstün görme, büyüklük taslamak olarak ta tanımlanabilecek olan kibir müslümanda kesinlikle olmaması gereken bir huydur.
“…Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.”(Nisa,36)

Bir hadis-i şerifte de kibir şöyle yerilir. “Kibir, hakkı inkar ve insanları tahkir etmektir.”(Müslim, Îmân, 147)

kibir

3. Yalancılık

Doğruluk abidesi bir Rasul’un ümmeti olan bizlerde asla ve asla bulunmaması gereken bir huy olan yalancılık Efendimiz (s.a.v.) tarafından da aşağıdaki hadis-i şerifte ciddi bir şekilde vurgulanmaktadır.

Abdullah İbni Mes’ûd radıyallâhu anh’den rivâyet edildiğine göre Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Şüphesiz ki sözde ve işte doğruluk hayra ve üstün iyiliğe yöneltir. İyilik de cennete iletir. Kişi doğru söyleye söyleye Allah katında sıddîk (doğrucu) diye kaydedilir. Yalancılık yoldan çıkmaya (fucûr) sürükler. Fucûr da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (kezzâb) diye yazılır.” (Buhâri, Edeb 69; Müslim, Birr 103-105)

Yalancı

4. Adaletsizlik

Düşmanına bile adaletsiz bir şekilde davranılmamasının öğütlendiği bir kitabımız vardır,hamdolsun.Bu sebeple adalet konusunda çok dikkatli olmamız gerekmektedir.
“Ey müminler, her davranışınızda Allah’ı sıkı sıkıya gözeten ve adalete bağlı şahitlik eden kimseler olunuz. Sakın herhangi bir gruba karşı duyduğunuz kin, sizi adaletsiz davranmaya sevk etmesin. Adil olunuz, takvaya en yakın tutum budur. Allah’tan korkunuz. Hiç kuşkusuz Allah, bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Maide, 8)

adaletsizlik

5. Güvenilmezlik

Nübüvvetten önce de el-Emin olan Efendimiz (s.a.v.) aşağıdaki hadis-i şerifinde güvenilir olmamız hususunda bizlere ciddi bir uyarıda bulunmaktadır.
“Bir müslümana ihanet eden, zarar veren yahut hile yapan kişi, bizden değildir.” (Müslim, 1.K. İman, Bab: 43, H. No: 101-102)

6. Ceberrutluk

Acımasızlık, zorbalık olarak ta anlayabileceğimiz ceberrutluk bir müslümanda olmaması gereken önemli huylardan bir tanesidir.Bir Kur’an ayetinde ceberrutluk gösteren insanların sonu açık bir şekilde Rabbimiz’ce belirtilmektedir.
“Ancak insanlara zulmedenlere ve yeryüzünde haksız yere zorbalık edenlere ceza vardır. İşte acıklı azap bunlaradır.” (Şûrâ,42)

7. Merhametsizlik

Alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmeti olarak merhametsizlik kitabımızda olmaması gereken bir huydur.
“Allah, insanlara merhamet etmeyene rahmette bulunmaz.” (Buhâri, Tevhid 2, Edeb 27; Müslim, Fedail 66, Tirmizi, Birr 16)

merhamet

8. Öfkelilik

Öfke kontrolünün çok önemli olduğu dinimizde aşağıdaki ayette öfke kontrolü yapanın Allah katında iyilik olarak görüldüğü ve öfke kontrolü yapanların Allah tarafından sevileceği müjdelenmektedir.
“O (Allah’tan hakkıyla korka)nlar, bollukta ve darlıkta Allah için harcarlar, öfkelerini yutarlar, insanları affederler. Allah iyilik edenleri sever.” (Al-i İmran,134)

öfke

9. Sabırsızlık

Dünya imtihanımızın en önemli merhalesi olan sabır konusunda Yüce Kitab’ımızda birçok ayet bulunmaktadır. Başımıza bir çok dert açan sabırsızlık illetinden aşağıdaki ayetin ışığında kurtulalım inşaAllah…
“Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir.”(Bakara,153)

10. Cimrilik

Müslümanla bir arada bulunmaması gereken huylardan olan cimrilik aşağıdaki ayette çok dehşetli bir şekilde yerilmektedir.Emanet olan mal,mülk karşısında en fazla takınılan huy olan cimrilik bizim dünyada da ahirette de sıkıntı çekmemize yol açan bir huy bir afettir.
“Allah’ın, kendilerine lütfundan verdiği nimetlere karşı cimrilik edenler, bunun, kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Hayır o, kendileri için şerdir. Cimrilik ettikleri şey, kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’a aittir. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”(Al-i,İmran 180)

cimri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
3
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
2
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı