İslam, Liste

Bir Müslüman Gencin Sevgilisi Olmaması İçin 11 Sebep

1. Haya perdesini yırtar.

“Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah’a tövbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz.” (Nur, 24/31)

2. Kendine yapılması istenmeyen başkasına yapılmamalı.

Kişi nasıl kendi kızının, kardeşinin, ablasının sevgilisi olmasını istemez ise karşısındaki hanımın da birilerinin kızı, ablası, kardeşi olduğunu unutmamalıdır.

3. İyi bir eş adayı olamazlar.

Hiçbir iffetli kimse daha önce birçok sevgilisi olmuş ve bundan tevbe etmemiş bir kimse ile evlenmek istemez. Tevbe etmek ise kat’i suretle pişman olup bir daha aynı günaha düşmemek ile mümkündür.

‘Kötü kadınlar kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar, temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara yakışır…’ (Nur, 26)

‘Ancak tevbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar başkadır. Zira ben onların tevbelerini kabul ederim. Ben tevbeyi çokça kabul eden ve çokça esirgeyenim.'(Bakara, 160)

4. İyi bir örnek olamazlar.

Temiz bir geçmişe sahip olamayanlar ileride evlatlarına öğüt vermek istediklerinde onlara örnek olabilecek temiz bir geçmiş sunamazlar. Ayrıca -Allah muhafaza- sevgilisi olmuş evladına bunun yanlışlığını anlatmak isterken, onun ‘Senin sevgilin yok muydu?’ sorusuna olması gereken cevabı veremezler.

[reklam1]

5. Dokunma, öpme gibi fiziki olarak yakınlaşmalara meyledilebilir.

Birçok kişi tarafından bu hususlar normal karşılansa da, birbirine namahrem olan erkek ve kadının birbirine dokunması büyük günahlardandır.
“Sizden biriniz, başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır.” (Taberâni , Mucemu’l Kebir, 20 / 212)

6. Bir insan hakkında kurulan hayaller, esprili ve romantik konuşmalar, bakışmalar cinsel arzuları uyandırır.

Efendimiz (a.s.m.) buyurmuştur: “Mahremiyet sınırlarını aşıp taşarak cinsel hislerini ayaklandıran insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş gibidir!” (Keşfü’l-Hafa, 2/129)

7. Evliliğin heyecanını söndürür.

Evlenmeden önce konuşmalar, gülmeler, gezmeler, eğlenmeler kısacası birbirine bu denli yakınlaşmak kişilerin evlendikten sonrasına dair beklentilerini karşılayamaz. Hayâ çerçevesinde birbirlerini tanıyıp evlenen kişiler ise en güzel anlarını helal çerçevede gerçekleştireceklerinden bu onların heyecanına heyecan katacaktır.

8. İnsanları günaha teşvik edebilir.

Bir insan sevgilisi olduğunu alenen beyan eder, bu durumdan hoşnut olduğunu insanlara sürekli gösterir, sosyal medyada en mutlu(!) fotoğraflarını paylaşırsa diğer insanları da böyle bir arayışa sürüklemiş ve onların günahını da üstlenmiş olur.

İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz. (Nur, 19)

“İslâm’da iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kim de İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayırılır. Fakat onların günahından da hiçbir şey noksanlaşmaz.” (Müslim, Zekât 69)

9. Hadis-i şeriflerde müjdelenen genç olmaktan uzaklaştırır.

Efendimiz aleyhissalatu vesselam’ın arşın gölgesinde gölgelenecek yedi gruptan bahsettiğinde ikinci grup, “Rabbine ibâdet yolunda büyüyüp serpilen gençtir” ki, bu gruba girmek her gencin elindedir. Nefsini günahlardan koruyan, bilhassa zamanın fitne ve fesâdından kaçınan, hevâ ve hevesine uymayıp, gençliğini Allah yolunda ve Ona ibâdette geçiren genç, bu büyük müjdeye nâil olacaktır.

10. Zinaya yaklaştırır.

“Zinâya yaklaşmayın! Çünkü o şüphesiz hayâsızlık ve kötü bir yoldur.” (S. İsrâ 32)

Farkındaysanız burada zina işlemeyin denmiyor, zinaya yaklaşmayın deniyor. Şüphesiz zinaya yaklaşmak da erkek ve kadının kendini birbirinden sakındırmaması ile olacaktır.

“Âdemoğluna zinâdan nasibi yazılmıştır. Buna mutlaka erişecektir. Gözlerin zinâsı bakmaktır, kulakların zinâsı dinlemek, dilin zinâsı konuşmak, elin zinâsı tutmak, ayağın zinâsı da yürümektir. Kalp ise heves eder, diler. Ferc (cinsel organ) ise bunu ya uygular veya reddeder.” (Müslim, Kader: 21)

11. Aşık olup da sabreden üstündür.

Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir. (Deylemi)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

15 yorum var.

 1. 1

  yazının eril dili gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. “müslüman genç” denince sadece erkekler kastedilmiş resmen. sonra neden müslüman kadınlar 2. sınıf insan muamelesi gördüklerini düşünüp feminizme yöneliyorlar diye sorup durun ve bunun için de bizi suçlayın.

  • 2

   Kullanıcı adınıza biraz daha dikkatli bakarsanız anlarsınız neden Müslüman genç tabirinin kadın erkek herkesi kapsadığını çünkü; sadece erkekler kast edilseydi Müslüman genç değil, Müslüman genç erkek yazılırdı.

  • 3

   Nasıl okuduğunuza bağlıdır.İslamda kadının yeri 2.sınıfta değildir zaten.Feminizmi seçenler 1.sınıf olmak isteğiyle değil başka isteklerden ötürü ve iradesizliklerinden ötürü seçer.Kadın erkek arasındaki eşitliği karı-koca arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğini kuranı kerimde söylenmektedir fakat kadınlar nefsine zor geldiği için kabul etmemekte ve feminizmi desteklemekte.

  • 4
 2. 5

  islamiyet zaten eril bir din’dir. Ezan, cuma namazı, Başörtü, tesettür, eş sayısı, tavır ve hizmetler, Aile yaşantısı, Peygamberlerin içerisinde Kadına rastlanılmaması (Allah ile temasa geçen) ve daha nice niceleri bunun açık seçik kanıtlarındandır.

 3. 8
 4. 11

  arkadaslar dinimizde sevgili olmak yasak değildir tabi yasak değil diyede haddinizi aşmadan el ele tutuşmadan konuşmadan sınırları zorlamadan sevgili olunabilir.

  • 12

   İslam’da sevgili olmak haram değildir. Ama namahremle sevgili olmak haramdır. Birine sevgili diyeceksen Allah’a de, Resulullah’a de, annene de, babana de, evlendikten sonra eşine de.. Üzerinde hiçbir hakkının olmadığı birbirinize karşı hiçbir sorumluluğunuzun bulunmadığı birine deme. Aklını, kalbini ve ruhunu hülyalara teslim edip dinine hizmet edecek yaşta belki de ortak bir geleceğin olmayacak birine en kıymetli varlığını zamanını teslim etme. belki kalbi hislerden doğan bir hatır söz konusudur, bu yüzden bir çekingenliğin vardır. Fakat Hakk’ın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda olunmaz.

 5. 14

  Yukarda da okuduğunuz üzere âşık olup sabreden üstündür! Hz. Züleyha da hz. Yusufun aşkıyla yanıp tutuşmamışmıydı? Sonradan tövbe edip hz. Yusuf için sabretmemişmiydi? Bak güzel kardeşiim aşık olmak suç değildir. Zaten kalpleri birbirine ısındıran Allahtır. O yüzden sevdiğin insanı ALLAH’ dan dile Allahtan iste elbet o sana helaliyle verecektir. Sabret.?

 6. 15

  Aklımın 3 te ikisini kaybettim bu çok doğru bir şey insanı hayattan soğutuyor hele birde önünüzde okul meslek para gibi evlenmenizi kesinleştirmeyecek durumlar varsa inanınki ilerde çok pişman olucaksınız. Okulunuz bitmeden meslek sahibi olmadan para kazanamadan Allah rızası olmadan sakın kabul etmeyiniz veya teklif etmeyiniz. Ne kadarda sevdiğiniz kişi olaada zararı çoktur 1 mutlu eder 10 üzer o eski enerjik dolu çok hızlı düşününen kesin kararlar veren halimi o kadar çok özlüyorum ki Allahım beni kurtar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>