Bir Müslüman Gencin Sevgilisi Olmaması İçin 11 Sebep


-1
-1 Beğeni

1. Haya perdesini yırtar.

“Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah’a tövbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz.” (Nur, 24/31)

2. Kendine yapılması istenmeyen başkasına yapılmamalı.

Kişi nasıl kendi kızının, kardeşinin, ablasının sevgilisi olmasını istemez ise karşısındaki hanımın da birilerinin kızı, ablası, kardeşi olduğunu unutmamalıdır.

3. İyi bir eş adayı olamazlar.

Hiçbir iffetli kimse daha önce birçok sevgilisi olmuş ve bundan tevbe etmemiş bir kimse ile evlenmek istemez. Tevbe etmek ise kat’i suretle pişman olup bir daha aynı günaha düşmemek ile mümkündür.

‘Kötü kadınlar kötü erkeklere; kötü erkekler de kötü kadınlara; temiz kadınlar, temiz erkeklere; temiz erkekler de temiz kadınlara yakışır…’ (Nur, 26)

‘Ancak tevbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar başkadır. Zira ben onların tevbelerini kabul ederim. Ben tevbeyi çokça kabul eden ve çokça esirgeyenim.'(Bakara, 160)

4. İyi bir örnek olamazlar.

Temiz bir geçmişe sahip olamayanlar ileride evlatlarına öğüt vermek istediklerinde onlara örnek olabilecek temiz bir geçmiş sunamazlar. Ayrıca -Allah muhafaza- sevgilisi olmuş evladına bunun yanlışlığını anlatmak isterken, onun ‘Senin sevgilin yok muydu?’ sorusuna olması gereken cevabı veremezler.

[reklam1]

5. Dokunma, öpme gibi fiziki olarak yakınlaşmalara meyledilebilir.

Birçok kişi tarafından bu hususlar normal karşılansa da, birbirine namahrem olan erkek ve kadının birbirine dokunması büyük günahlardandır.
“Sizden biriniz, başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır.” (Taberâni , Mucemu’l Kebir, 20 / 212)

6. Bir insan hakkında kurulan hayaller, esprili ve romantik konuşmalar, bakışmalar cinsel arzuları uyandırır.

Efendimiz (a.s.m.) buyurmuştur: “Mahremiyet sınırlarını aşıp taşarak cinsel hislerini ayaklandıran insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini kaybetmiş gibidir!” (Keşfü’l-Hafa, 2/129)

7. Evliliğin heyecanını söndürür.

Evlenmeden önce konuşmalar, gülmeler, gezmeler, eğlenmeler kısacası birbirine bu denli yakınlaşmak kişilerin evlendikten sonrasına dair beklentilerini karşılayamaz. Hayâ çerçevesinde birbirlerini tanıyıp evlenen kişiler ise en güzel anlarını helal çerçevede gerçekleştireceklerinden bu onların heyecanına heyecan katacaktır.

8. İnsanları günaha teşvik edebilir.

Bir insan sevgilisi olduğunu alenen beyan eder, bu durumdan hoşnut olduğunu insanlara sürekli gösterir, sosyal medyada en mutlu(!) fotoğraflarını paylaşırsa diğer insanları da böyle bir arayışa sürüklemiş ve onların günahını da üstlenmiş olur.

İnananlar arasında çirkin şeylerin yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da ahirette de çetin bir ceza vardır. Allah bilir, siz bilmezsiniz. (Nur, 19)

“İslâm’da iyi bir çığır açan kimseye, bunun sevabı vardır. O çığırda yürüyenlerin sevabından da kendisine verilir. Fakat onların sevabından hiçbir şey noksanlaşmaz. Her kim de İslâm’da kötü bir çığır açarsa, o kişiye onun günahı vardır. O kötü çığırda yürüyenlerin günahından da ona pay ayırılır. Fakat onların günahından da hiçbir şey noksanlaşmaz.” (Müslim, Zekât 69)

9. Hadis-i şeriflerde müjdelenen genç olmaktan uzaklaştırır.

Efendimiz aleyhissalatu vesselam’ın arşın gölgesinde gölgelenecek yedi gruptan bahsettiğinde ikinci grup, “Rabbine ibâdet yolunda büyüyüp serpilen gençtir” ki, bu gruba girmek her gencin elindedir. Nefsini günahlardan koruyan, bilhassa zamanın fitne ve fesâdından kaçınan, hevâ ve hevesine uymayıp, gençliğini Allah yolunda ve Ona ibâdette geçiren genç, bu büyük müjdeye nâil olacaktır.

10. Zinaya yaklaştırır.

“Zinâya yaklaşmayın! Çünkü o şüphesiz hayâsızlık ve kötü bir yoldur.” (S. İsrâ 32)

Farkındaysanız burada zina işlemeyin denmiyor, zinaya yaklaşmayın deniyor. Şüphesiz zinaya yaklaşmak da erkek ve kadının kendini birbirinden sakındırmaması ile olacaktır.

“Âdemoğluna zinâdan nasibi yazılmıştır. Buna mutlaka erişecektir. Gözlerin zinâsı bakmaktır, kulakların zinâsı dinlemek, dilin zinâsı konuşmak, elin zinâsı tutmak, ayağın zinâsı da yürümektir. Kalp ise heves eder, diler. Ferc (cinsel organ) ise bunu ya uygular veya reddeder.” (Müslim, Kader: 21)

11. Aşık olup da sabreden üstündür.

Ümmetimin üstün olan kimseleri, aşk belasına maruz kalınca iffetini muhafaza edenlerdir. (Deylemi)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
4
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
3
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
4
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
7
BAŞARILI

22 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. yazının eril dili gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. “müslüman genç” denince sadece erkekler kastedilmiş resmen. sonra neden müslüman kadınlar 2. sınıf insan muamelesi gördüklerini düşünüp feminizme yöneliyorlar diye sorup durun ve bunun için de bizi suçlayın.

  1. Kullanıcı adınıza biraz daha dikkatli bakarsanız anlarsınız neden Müslüman genç tabirinin kadın erkek herkesi kapsadığını çünkü; sadece erkekler kast edilseydi Müslüman genç değil, Müslüman genç erkek yazılırdı.

  2. Nasıl okuduğunuza bağlıdır.İslamda kadının yeri 2.sınıfta değildir zaten.Feminizmi seçenler 1.sınıf olmak isteğiyle değil başka isteklerden ötürü ve iradesizliklerinden ötürü seçer.Kadın erkek arasındaki eşitliği karı-koca arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğini kuranı kerimde söylenmektedir fakat kadınlar nefsine zor geldiği için kabul etmemekte ve feminizmi desteklemekte.

 2. islamiyet zaten eril bir din’dir. Ezan, cuma namazı, Başörtü, tesettür, eş sayısı, tavır ve hizmetler, Aile yaşantısı, Peygamberlerin içerisinde Kadına rastlanılmaması (Allah ile temasa geçen) ve daha nice niceleri bunun açık seçik kanıtlarındandır.

  1. Burada Hz İsanın Annesi Hz Meryem Allah’la iletişime Geçmemişmidir? size sorum Allah ile iletişime geçen Kişlierden biriside Hz Meryemdir

  1. Allah var Allah dua et töğbe et senin günahların ne olursa olsun Allahtan büyük olamaz benim tatlı kardeşim

   1. mahşergünü yanmak istemiyosan güzel bir yere sahip olmak istiyosan bırak bu işi aksı taktirde gerçekten çok şey kaçırırsın

 3. arkadaslar dinimizde sevgili olmak yasak değildir tabi yasak değil diyede haddinizi aşmadan el ele tutuşmadan konuşmadan sınırları zorlamadan sevgili olunabilir.

  1. İslam’da sevgili olmak haram değildir. Ama namahremle sevgili olmak haramdır. Birine sevgili diyeceksen Allah’a de, Resulullah’a de, annene de, babana de, evlendikten sonra eşine de.. Üzerinde hiçbir hakkının olmadığı birbirinize karşı hiçbir sorumluluğunuzun bulunmadığı birine deme. Aklını, kalbini ve ruhunu hülyalara teslim edip dinine hizmet edecek yaşta belki de ortak bir geleceğin olmayacak birine en kıymetli varlığını zamanını teslim etme. belki kalbi hislerden doğan bir hatır söz konusudur, bu yüzden bir çekingenliğin vardır. Fakat Hakk’ın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda olunmaz.

 4. Yukarda da okuduğunuz üzere âşık olup sabreden üstündür! Hz. Züleyha da hz. Yusufun aşkıyla yanıp tutuşmamışmıydı? Sonradan tövbe edip hz. Yusuf için sabretmemişmiydi? Bak güzel kardeşiim aşık olmak suç değildir. Zaten kalpleri birbirine ısındıran Allahtır. O yüzden sevdiğin insanı ALLAH’ dan dile Allahtan iste elbet o sana helaliyle verecektir. Sabret.?

 5. Aklımın 3 te ikisini kaybettim bu çok doğru bir şey insanı hayattan soğutuyor hele birde önünüzde okul meslek para gibi evlenmenizi kesinleştirmeyecek durumlar varsa inanınki ilerde çok pişman olucaksınız. Okulunuz bitmeden meslek sahibi olmadan para kazanamadan Allah rızası olmadan sakın kabul etmeyiniz veya teklif etmeyiniz. Ne kadarda sevdiğiniz kişi olaada zararı çoktur 1 mutlu eder 10 üzer o eski enerjik dolu çok hızlı düşününen kesin kararlar veren halimi o kadar çok özlüyorum ki Allahım beni kurtar

  1. yazdıklarının her kelimesiyle aynısını yaşıyorum bir erkek olarak çok zor bir durum eğer düzeldiysen bana yardımcı olur musun?
   xibh.ibhx

 6. Arkadaşlar hadis çok doğru benim de sevgilim var ama uzakta biz evlenene kadar birbirimizi görmemeye karar verdik yaklaşık 1 senedir konuşuyoruz sadece sesli sizce ne yapmalıyım bu güne kadarda hiç eli ele tutuşmadik hiç zina yada günah birseyde yapmadık böyle günah oluyor mu

  1. Güzel kardeşim zamanında bende uzaktan sevdim. Hatta birbirimizi hiç görmeden sevdik. Konuştuk birkaç sene ama rabbim karşıma çıkartmadı. Dönüp baktığımda iyi ki çıkartmamış diyorum. Her şerde vardır bir hayır diyordum. Öyle de oldu. En sonunda tövbe ettim. İlk başta sana ağır gelecek ama sen Allah’ın rızasını kazanmak için yapıyorsun bunu. Allah’a tevekkül ol , sırtını rabbine daya. En sonunda akla hayale sığmayacak şeyler karşına çıkar güzel kardeşim. Soruna gelecek olursa hiçbir şey yapmasanız bile o senin namahremin. İster seni namaza kaldırsın , ister camiye göndersin. Yine sonuç değişmeyecek. Nasibinde varsa , o zaten karşına çıkar ve birlikte olursunuz. Tek yapabileceğin şey tevekkül et ve bolca dua :)) Kal sağlıcakla ,Allah’a emanet olun.

  2. sevgililk islama göre doru değil nası olursa olsun doğru değildir o nedenle ayrılmalısın ve töbe edip birdaha yapmamalısın aksi taktirde günah hanene 1yada daha fazla günah işleenir canım kardeşim

 7. Ablamin kardesimin sevgilisi olmasını isterim cünkü bu onun hayayı ben karışamam islam bireyssl bir dindir herkesin gunah ve sevabi kendisine biz hristyan diyiliz onlarda var afaroz gibi başkasinin gunahlarini yargilamak gibi durumlar bizde ozgurluk var allah herkesin cezasini kendisi verir ayrica tanimadan evlenirsek uyusturucu bagimlisi mi mafya kotu birimi nasil tanicaz

 8. onun bunun serserileriyle her halti yemis bir kizla evlenmeyin
  birakin ne halleri varsa görsunler

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı