Bir İşte Başarılı Olmanıza Yön Gösterecek 8 Altın Kural


0

“Her işin ve mesleğin kendi bünyesine göre çalışma ve işleme usul ve kuralları vardır. Bunu meslek sahipleri bilir. Bir de fiziksel ve zihinsel her türlü iş ve çalışma hayatının özellikle de başarılı olmanın, düşünen aklın şaşmaz kanunları hâlinde birtakım genel ve rasyonel kanunları vardır.” diyor Ali Fuad Başgil.  İşte Ali Fuad Başgil’den başarılı olmak için 8 altın kural; 

1) Çalışmak için uygun yer, saat bekleme.

Çalışmak için uygun gün ve saat bekleme. Bil ki her gün ve her saat çalışmanın en uygun zamanıdır.

Çalışmak için uygun yer ve köşe arama. Bil ki her yer ve her köşe çalışmanın en uygun yeridir.

Bir günde ve bir zamanda yapman gereken bir işi (bir dersi, bir vazifeyi) ertesi güne bırakma. Zira her günün derdi gibi, işi de kendine yeter.

2) Bir zamanda birden fazla iş yapayım diyen, hiçbirini tam ve temiz yapamaz.

Bir zamanda yalnız tek bir iş yap, yalnız bir ders, bir kitap, hatta bir bölüm üzerinde çalış. Ta ki dikkatin ve kuvvetin yayılıp zayıflamasın. Bir zamanda birden fazla iş yapayım diyen, hiçbirini tam ve temiz yapamaz. Dünyaca tanınmış büyük İslam mütefekkiri İmam-ı Gazâli’ye İhyâ-i Ulûm adlı muazzam eserini nasıl bir çalışma ile vücuda getirdiğini sormuşlar: “Bir zamanda yalnız bir bölüm, bir bahis, bir mesele üzerinde çalıştım.” demiş.

3) Harpte zafer ve işte başarı yılmayanındır.

Çalışmaya oturduğun zaman tıpkı ateş hattında düşmanı gözetleyen bir asker gibi uyanık ol ve dikkat kesil ve bütün ruhsal ve fiziksel kuvvetinle kendini işe ver.

Çalıştığın bir iş (bir ders, bir kitap, bir yazı) üzerinde herhangi bir güçlüğü yenmeden bir adım bile gerileme ve bil ki yılgınlık maskeli bir tembelliktir. Gene bil ki çalışma sevgisi güçlükleri yenmekten doğar ve kuvvetlenir. Güçlüğü yenmekten hasıl olan manevi zevk eşsiz bir zevktir. Sebat önünde güçlükler erir ve imkansız görünen, mümkün olur.

İşinde rastladığın bir güçlüğü ilk önce parçala. Her parçayı birer birer ve sıra ile yenmeye çalış. 

4) Dinlenme bahanesi ile asla boş oturma.

Devamlı ve planlı çalış ve he gün aynı saatlerde mutlaka çalışmaya otur. Çalışmayı uzun süre kesip terk etme. Hasta ve yorgun değilsen tatil aylarında bile yavaş ve az da olsa çalış ki çalışma alışkanlığın körlenmesi ve tekrar çalışmaya koyulmak için zahmet çekmeyesin.

Bir iş üzerinde yorulursan dinlenmek için işini değiştir ve çalışma hızını yavaşlat. Fakat dinlenme bahanesi ile asla boş oturma. Boş oturanın içi işlenmeyen demir gibi pas tutar.

Çok düşün ve bil ki çalışmak mutlaka hareket etmek veya okumak, yazmak demek değildir. Düşünen bir insan, maden kuyularında kazma sallayan işçiden daha çok çalışıyordur.

5) Sindirerek çalış ve öğren

Bir işe başladığın, bir dersi öğrenmeye, bir kitabı okumaya koyulduğun zaman telaş edip sabırsızlanma. Sakin ve metin ol. Yol al, fakat acele etme. Sindirerek çalış ve öğren.

İşinde ve dersinde herhangi bir fikri veya noktayı küçümseyerek ihmal edip geçme. Küçük ihtimalden bazen küçük zararlar doğduğunu unutma.

Gece yatağına uzandığın zaman, o gün ne yaptığını ve yarın ne yapacağını kendine sormadan uyuma.

6) Gök kubbe altında yepyeni hiçbir fikir yoktur.

Bir konu hakkında bir yazı veya bir eser yazmaya karar verdiğin zaman, evvela bu konu üzerinde evvelce yazılmış eserleri oku. Ta ki yazılmış ve söylenmiş şeyleri tekrar edip ömrünü israf etmeyesin.

Gök kubbe altında yepyeni hiçbir fikir yoktur. En yeni fikir, eski bir fikrin yeni bir elbise giymişidir.

7) Çok konuşma. Yerinde ve özlü konuş.

Kıymet ve tesir çok sözde değil, yerinde ve özlü sözdedir.

Dilini tut ve bil ki dil yarası bıçak yarasından daha kötüdür.

Kimseye karşı kin tutma ve kimsenin başarısını ve mutluluğunu kıskanma, fakat imren. İmrenmek yükselmenin şartıdır. Kin ve kıskançlık ise iç huzurunun, sağlık ve mutluluğun iki azgın düşmanıdır.

8) Gurur, gelecekti başarılarının en büyük düşmanıdır.

Sonunda pişman olacağın bir işi başında düşün. Pişmanlık, ahmaklıktır.

Boşuna iddia ve inat etme. Hakikati ara ve sev. Hakikat sevgisi, insan için, sevgilerin en yükseğidir.

Kusurlarını kendin gör ki onları tamir edip tamamlayabilesin. 

Başkasının düşünce ve inancına hürmet et. Ta ki başkası da seninkine hürmet etsin.

Kaynaklar

Zamanın Kıymeti, Abdulfettâh Ebû Gudde


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

8 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Her şey iyi hoşta reklamlarınızdan nefret ettim. Mc donald’s reklamı ne ya? Medyumların reklamı ne? Fal bakmanın zararlarını okuyorum aşağıda medyumun numarasını vermişsiniz.. Reklam gerekli biliyoz da mc donald’s dan nasıl bir sevap bekliyorsunuz hem kötüleyin hem reklamını yapın…Bu ne yaman çelişki…!

  1. Selamun aleykum. Google reklamları tamamen kişiye özel gösterilmektedir. O bilgisayardan ya da o bilgisayarın bağlı olduğu internet ağı üzerinden daha önce yapılan aramalar, girilen siteler baz alınarak kullanıcıların ilgi duyabileceği alanlar belirlenip otomatik olarak gösterilir. İçeriği sakıncalı reklamları fark ettikçe engelliyoruz, filtre koyuyoruz, fakat tamamen engellememiz mümkün değil maalesef. Gösterilen reklamlar bizler tarafından özellikle seçilmemektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Selametle.

 2. Bu konuda yazdığınız 8 unsuruda not aldım.. çok güzel bi paylaşım Allah razı olsun..

  1. Selamunaleyküm. Bir faydası oldu ise amacımıza Allah’ın izni ile ulaşmışız demektir. Cümlemizden Allah ebeden razı olsun…Selamunaleyküm.

 3. Devamlı ve planlı çalış ve he gün aynı saatlerde mutlaka çalışmaya otur. Çalışmayı uzun süre kesip terk etme
  Çalışmak için uygun gün ve saat bekleme. Bil ki her gün ve her saat çalışmanın en uygun zamanıdır.

  YAZI TUTARSIZ.

  1. çalışmak için gün ve saat bekleme” ifadesi boş vaktin varsa bunu da çalışarak değerlendirebileceğimizi anlatır yahut çalışacağım ama… zamanım yok-şunu bekliyorum-bu olunca çalışacağım şeklindeki bahaneler için söylenilmiş olarak değerlendirilebilir yada özellikle “çalışmaya başlarken” bu söz esas alınabilir.
   ancak çalışmaya başlamak ve düzensiz bir şekilde, bir çalışıp bir çalışmamak verimsiz olacağından; sistemli hale getirip devamlı ve planlı çalışmak semere getirecektir.Nitekim Hz Peygamber (as) “az da olsa devamlı yapılan amelin makbul olacağı”nı bildirmişti bizlere.Ayrıca bir işi sürekli aynı şartlarda yaptığımızda beynimiz bunu kural kabul edip sorgulamadan yapma eğilimi sergiler, bu da bir getiri olacaktır, kişi için çalışma eylemi kolaylaşacaktır.
   yazıda bir çelişki bulunmamaktadır, en azından bu şekilde bakılırsa