Kocanızın Kalbini Nasıl Kazanırsınız?


0

#1. Arkadaşı Olun.

birlikte dua

Evliliğin en önemli boyutu arkadaşlıktır. Arkadaşlık varsa, tüm engeller aşılabilir.

Hz. Hatice (r.a) ve Hz. Aişe (r.a)’nin güzel örneklerine ve Peygamber efendimizi nasıl sevgi yağmuruna tuttuklarına ve ona (s.a.v) nasıl gerçek anlamda yoldaşlık ettiklerine bakın.

En yakın arkadaşınızı ve hayatınızda nasıl bu kadar özel biri haline geldiğini düşünün. Büyük ihtimalle sizi tanımak için harcadığı zamanın miktarı ve çabası ile fazlasıyla ilgilidir. En son ne zaman siz ve eşiniz amacın sadece paylaşmak ve eğlenmek olduğu kaliteli ve birlikte zaman geçirdiniz?

Başlamak için kolay bir yol olarak:
1. Bir randevu gecesi ayarlayın ve buna kesinlikle uyun.
2. Hoşlandığınız ya da hoşlanmadığınız şeyleri, hayallerinizi vs paylaşın.

Arkadaşlarınız sizi olduğunuz gibi kabul eden ve mutlu eden kimselerdir. Eşinizi ne kadar olduğu gibi kabul edebiliyorsunuz? Sürekli onu değiştirmeye çalışıp dır dır mı ediyorsunuz? Bu davranışlar bir erkeği iter ve sizinle ilgili pozitif çağrışımlar oluşturmaz.

Evliliğinizde arkadaşlığı kurmak ya da güçlendirmek için şunları deneyin:

1. Onu dinleyin, dinleyin, dinleyin- Yani, dikkatiniz dağılmadan, o konuşurken aklınızda listeler yapmadan ve televizyon izlemeden dinleyin. İşiyle, amaçlarıyla ilgili sizinle paylaştığı şeyleri hatırlayın.

2. Günün önemli gelişmelerini paylaşın, pozitif ve destekleyici bir eş olun.

3. İlgilendiği konuları öğrenin o konular hakkında okuyun ve tartışmaya hazır olun.

4. Ne kadar uzun zamandır evli olursanız olun, her zaman teşekkürler ve lütfen diyin.

5. Günde en az bir öğünü birlikte yiyin.

6. Affedici olun- hatalarını görmezden gelin, kendinizi onun pozitif özelliklerini görecek şekilde eğitin (herkesin pozitif yönleri vardır- sadece üzerinde durmanız gerekir).

7. Birlikte aktiviteler planlayın (birlikte seyahat etmek, tenis oynamak, yürüyüş yapmak, yemeğe çıkmak, film gecesi için dışarı çıkmak gibi – ikinizin de birlikte yapmaktan hoşlandığı herhangi bir şey).

8. Birlikte gülün – ilişkinizi her zaman ciddiye almayın. Birlikte gülebilen çiftler, birlikte kalırlar.

9. Sarılmaya zaman ayırın – yakın temasta olmak, sarılmak, okşamak öfke ve sinir bariyerlerini eritir. Hepimiz kocaman bir kucaklamadan sonra daha iyi hissederiz.

10. Birbirinize güzel şeyler söyleyin – arkadaşınızla eşinizle konuştuğunuz gibi konuşsanız arkadaşlığınız devam eder mi? Bu sorunun cevabını dürüstçe verin.

11. Her zaman uyumadan önce barışın ve aynı zamanda uyuyun. Farklı hayatlar sürmeyin.

#2. Saygı Gösterin.

saygi gösterin

Erkeklerdeki saygı duyulma ihtiyacı o kadar güçlüdür ki küçücük bir parça saygı gösterildiğinde bile yeni sulanmış bir çiçek gibi serpilirler. Saygıdan mahrum bırakıldıklarındaysa, solarlar, üzüntü ve kırgınlık duyguları beslemeye başlarlar.

Çoğu zaman kadınlar evi temiz tutmak, çocuklarla ilgilenmek ve diğer tüm ‘görev’lerini yerine getirmek için fazlasıyla zaman ve çaba harcarlar, ama eşlerine saygıda yetersiz kaldıklarından, eşleri içlerine kapanacak ve yaptıkları onca şeyi takdir etmeyeceklerdir. Erkeklere ve onların hislerine karşı hassas olmak kritik seviyede önemlidir. Erkekler pek göstermeseler de, incinebilirler ve incinirler, ve duygusal anlamda iyileşmeleri daha zor olur.

Eşinize saygı göstermede izleyebileceğiniz birkaç yol:

1. Ne kadar uzun süredir evli olursanız olun her zaman kibar bir sekilde konuşun. Misafirlerinize gösterdiğiniz kibarlığın aynısını (hatta daha fazlasını) gösterin.

2. Hiçbir zaman bağırmayın, ona isimler takmayın, küfür kullanmayın.

3. Hassas konularla dalga geçmeyin – zayıf olduğu konularda şaka yapmayın. Sinirlenmese de içten içe üzülebilir.

4. Fikirlerini dinleyin ve tekliflerini onurlandırın – bu dünyada ve ahirette mutlu bir yuvayla ödüllendirileceksiniz inşAllah.

5. Onunla güç mücadelesine girişmeyin. Kadınların ısrarcı ve agresif olmaları erkekleri katı ve sert olmaya iter. Allah’ın ona verdiği görevden dolayı ona saygı gösterirseniz, daha uzlaşmacı olacaktır.

6. Ailesine saygı ve sevgi gösterin birleştirici güç olun. Ailesinin gözünde onu çalan kişi olmayın.

7. ‘Yalnız zamanı’na saygı gösterin, ve rahatlamasına izin verin.

8. Fikrini sorun ve söylediklerine değer verin.

#3. Fiziksel İhtiyaçlarını Karşılayın.

Ekran Resmi 2014-12-17 17.49.52

Fiziksel yakınlık karışık duyguları da beraberinde getirir. Bazı hanım kardeşlerin hiç umrunda değilken, bazıları yetinemezler bazıları da bunu eşlerini yönetmek için kullanırlar. Bu konuda gerçekten açıkça konuşmak gerekli çünkü bu yüzden çatırdayan ve dağılan birçok evlilik gördüm.

Kardeşlerim, eşlerinizden intikam almak ya da onları kontrol etmek için onları cinsel ilişkiden mahrum bırakıyorsanız, çok BÜYÜK HATA yapıyorsunuz.

#4. Takdir edildiğini hissettirin.

takdir edildiğini hissettirin1

Bir erkek evlendiğinde eşinin hayatının merkezinde olmaktan hoşlanır. İlgiye, özel yemeklere, eşinin özellikle kendisine vakit ayırmasına bayılır.

Erkeklerin ihmal edilmiş hissettiği durumlar çoktur. Yeni doğan bebekten, sıkı işinden ya da bitmeyen gönüllülük işlerinden dolayı erkekler görmezden gelinip kenara itilirler. Her erkek eşinin ilgisine ihtiyaç duyar. Eşini ilgi ve takdire boğan kadın onun kalbini kazanacaktır.

İşte eşinize takdir edildiğini hissettirecek pratik ve kolay yollar:

1. Eve geldiğinde sarılıp öperek karşılayın. Erkekler önemli olduklarını hissetme ihtiyaci duyarlar.

2. Eve geldiğine ne kadar mutlu olduğunuzu hissettirin – bu evde olmayla ilgili pozitif bir bağlantı oluşturacaktır; böylelikle evde daha çok vakit geçirmek isteyecektir.

3. O gelmeden telefonu bırakın.

4. Evin düzenli olduğundan emin olun.

5. Mükellef bir akşam yemeği sofrası hazırlayın.

6. Çalışkanlığını ve sizin için kazandıklarını takdir ettiğinizi açıktan da söyleyin.

7. Mutlu olun – kendinden memnun bir gülümsemeden başka hiçbir şey daha çok takdir edildiğini hissettiremez.

8. Geç kaldığında ya da seyahate gitmesi gerektiğinde anlayışlı olun.

9. Onu başka şeylerle uğraşmadan dinleyin – biz kadınlar için kıpırdamadan oturup sadece dinlemek ne kadar zor biliyorum, ama bir erkeğe dinlediğini hissettirmek çok önemlidir.

10. Çekici görünün.

#5. İstendiğini hissettirin.

istendiğini hissettirin

Eşinize en son ne zaman iltifat ettiniz? Damlayan musluğu ne kadar iyi tamir ettiğiyle ilgili iltifatlarınızdan bahsetmiyorum. Görünüşü ya da kişiliği ile ilgili yüzüne içten bir gülümseme getirecek iltifatlardan bahsediyorum.

Çekici hissetme ihtiyacı erkeklerin yaşıyla birlikte artar, hala istendiklerini ve değerli olduklarını daha çok duymak isterler. Erkeklere çekici olduklarını hissettirmenin iki yolu vardır: ona iltifat ederek söylemek ya da onu çekici bulduğunuzu göstermek.

İşte eşinize onu çekici bulduğunuzu hissettirecek birkaç yol:

1. Ona bakmak için vakit ayırın – gözlerinin içine bakın ve gözlerinizi ayırmayın. Genelde göz temasi kurmak için yeterli zamanınız yoktur ve herkes her zaman topluluk içinde bakışlarını indirmek konusunda dikkatli olmak zorunda olduğundan, işte size uzun uzun bakıp ödüllendirileceğiniz bir fırsat!

2. Şefkatle gülümseyin,

3. İltifat ederken cömert olun – bir insanın hoş sözlerle nasıl mutlu olduğunu görmek harikadır.

4. Eğlenceli olun, flört edin ona dünyadaki en çekici insan olduğunu hissettirin.

#6. Değişiklik Yapın.

değişiklik yapın1

 

Değişiklik her zaman arzu edilir. Donatılan sofralar, farklı kıyafetler ve değişik eğlenceler hoşumuza gider. Bu değişiklik özlemi evlilikte bile giderilebilir.

Kendinize biraz renklilik ve değişiklik eklemek için şöyle küçük önlemler alabilirsiniz:

1. Saç şeklinizi veya rengini değiştirin.

2. Eviniz için iyi bir gardırop oluşturun. ‘Ne, eve özel giyinmek mi?’ EVET! Tamamen süslenmek zorunda değilsiniz ama ev için günlük hoş kıyafetleriniz olmalı.

3. Hoş iç çamaşırlarına yatırım yapın – sadece balayınız için değil. Balayınızın hayatboyu sürmesini istiyorsanız düzenli olarak giyebileceğiniz iç çamaşırı seçenekleriniz olsun.

4. Başka odalarda da yakınlaşarak değişiklik yapın.

Gerçek bir dost olarak eşinizle güçlü bir bağ kurmaya çabaladıkça, daha yakın daha samimi olacaksınız. Evliliğinize gerekli zamanı ve çabayı harcadığınızda daha mutlu bir eşle hoş bir şekilde ödüllendirileceksiniz ve onun kalbini kazanacaksınız inşAllah!

Kaynak:  muslimmarriageadvice.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

7 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bence bu sadece tek taraflı da olmamalı aynı şeyleri baylarında yapması gerekli diye düşünüyorum..

    1. tabiki tek taraflı olmaz bu yazıda hanım kardeşlerimizin görevleri bahsedilmiş erkeklerinde var görevleri tek taraflı olur mu hiç 🙂

  2. Bunu sadece hanımlar için gibi birde bunu erkekler için yazmalısınız ama buda güzel olmuş

  3. Efendimiz (SAV), düğün günü kızı Hz. Fâtıma`ya şöyle nasihat etmişti:

    “Kızım! Evimizden çıkıp başka bir eve, ülfet etmediğin bir kimseye gidiyorsun. Sen kocana yer ol ki, o sana gök olsun! Sen ona hizmetçi ol ki, o sana köle olsun! Kocana yumuşak davran. Öfkeli hallerinde sessizce yanından kayboluver. Öfkesi geçinceye kadar ona görünme!

    Ağzını ve kulağını muhafaza et! Kocan sana fena söylerse, söylediklerini duyma ve sakın mukabelede bulunma! Daima senden güzel söz işitsin, güler yüz görsün! Bu suretle sana iyi nazarla baksın.”

  4. Ben eşimi seviyorum ama o bana hiç ilgi göstermiyor ilgi alaka hiç bir şey yok. Bende bu yüzden onun beni sevmediğini düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor acaba