Bir Babadan Kızına Tavsiyeler (Makyaj Köşesinden)


0

KELLY M. FLANAGAN tarafından – klinik psikolog, yazar, blog yazarı 09 şubat 2014.

Sevgili Küçüğüm,

Bu satırları yazarken yerel Target mağazamızdaki makyaj köşesinde oturuyorum. Geçenlerde bir arkadaşım farklı bir makyaj köşesinden bana mesaj attı ve bana makyaj köşesinin  dünyadaki en bunaltıcı hissettiren yerlerden biri olduğunu söyledi. Onun ne demek istediğini anlamak istedim. Ve şimdi burada oturuyorum. Onun fikrine katılmaya başlıyorum. Kelimelerin çeşitli güçleri vardır. Bu köşede sarf edilen kelimeler bambaşka derin bir güce sahipler. O kelimelerden bazıları:

Ödenebilir muhteşemlik,Bir Babadan Kızına Tavsiyeler (Makyaj Köşesinden)

Hatasız,

Kusursuz son,

Parlak güç,

Soyun,

Yaşlanma karşıtı,

Anında gençleşme,

Hayalini seç,

Neredeyse çıplak, ve

Doğal güzellik.

Bir kızın olduğunda, onun evdeki herkes kadar güçlü olduğunu hemen fark edeceksin  – dikkate alınması gereken bir güç –, herhangi bir erkek gibi aynı hayatta, yeteneklerle ve hırslarla yanan bir ruh. Ama bu mağaza köşesinde otururken, çoğu kişinin onu o şekilde görmeyeceğini de fark edersin. Bazen sadece hoş bir yüz ve zevk alınacak bir vücut olarak görüyor olacaklar. Ve ona, herhangi bir değere veya etkiye sahip olması için, belirli kalıplara girmek ve istenilen şekilde görünmek zorunda olduğunu söyleyecekler.

Ama kelimelerin gücü vardır, gerçekten vardır. Bazen bir babanın kelimeleri, dünyanın kelimeleriyle yarışabilir. Belki bir babanın kelimeleri kızını, bu kurumsallaşmış utancın pençesinden çıkarıp, kendi değerinin ve güzelliğinin derin, sarsılmaz algısına ulaştırabilir. Belki o babanın kullandığı kelimeler de, farklı kelimeler değillerdir. Fakat tamamen farklı anlamlar taşıyabilirler:

Parlak güç. Gücün boyalı tırnaklarında değil kalbinde olsun. Kim olduğunu kalbinden gör. Daha sonra dünyada korkuyla ama inatla yaşa. Dimdik dur.

Hayalini seç. Ama mağaza rafından değil. İçinde hala sessiz olan bir yer bul. Gerçek bir hayal oraya ekilmiştir. Orası senin özündür. Dünyada ne yapmak istediğini keşfet. Bu hayatı nasıl yaşamak istiyorsun? Davan nedir ve hangi yoldasın? Seçtiğin zaman sadakat, dürüstlük ve umutla peşinden git.

Çıplak. Dünya senden kıyafetlerini çıkarmanı istiyor. Lütfen giyinmeye devam et! Ama çıkar eldivenlerini (mücadeleye giriş). Taviz verme. Var olmaktan korkma. Sen etken olmak için yaratıldın. Kalbinde olanı söyle. Hassas ol. Riski kabullen.
Sadece kendini sevmenin ne olduğunu bilen dünyayı sev. Başkalarının da sevilebileceğini kanıtla. Bunu açık bir şekilde yap. Açık yüreklilikle. Aldırış etmeden.

Yanılmaz. Daima ve yanılmadan, yanılmazlık diye bir şey olmadığının farkında ol. Bu sadece cüzdanınla ilgilenen insanların yarattığı bir ilüzyon. Çünkü insan yanılır, yanılmayan tek varlık Allah’tır. Muhakkak yanılacak ve hatalar yapacaksın. Ancak tövbe ile ahlakını mükemmelleştirebilirsin. Yüzünün ışıltısına ışıltı, nuruna nur için, etrafına ışık saçmak için tövbeni artırabilirsin.

Yaşlanma karşıtı. Cildin kırışacak ve gençliğin solacak, bu hayatın gerçeğidir. Fakat ruhun yaşı olmaz. Çünkü ruh dua ile beslenir. Duanın ise yaşlanma karşıtı gücü vardır. İnsanı gitgide gençleştirir. Çünkü dua, insanın yürüdüğü bu çetin yolda yeni şeyler görmesi ve yeni nimetlere mahzhar olmasına vesiledir. Öyleyse sen duanı silah edin, seni yaşlandırmak isteyen dünyaya. Ruhunu ve yüreğini teslim etme!

Kusursuz son. Senin sonunun, yüzünün bugün nasıl göründüğüyle hiçbir alakası yok! Tamamiyle son gününde hayatının nasıl göründüğüyle alakası var. Yaşamın, o son gün için bir hazırlık olmalı. Lütufla yaşlan, ilmin artsın, sevgin bütün insanları kucaklamaya yetecek kadar büyük olsun. Senin kusursuz sonun; o sonu ve bilinmeyeni huzurlu bir kucaklayış olsun ve böylece sana değer veren herkese güzel bir hediye olsun.

Küçüğüm, pembe ve süslü olan her şeyi seviyorsun ve eğer birgün makyaj senin için önemli olursa bunu anlamaya çalışacağım. Ama senin için şu tek kelimenin daha önemli olmaya devam etmesi için dua ediyorum – her gece söylediğin o son kelime, sana “Neredesin güzeller güzeli?” dediğimde hiçbir kapatıcının kapatamayacağı kadar parlak olan o tek kelime.

Neredesin güzeller güzeli?

“İçerideyim.”

Benim kalbimden seninkine,

Baban

______

Bir Babadan Kızına Tavsiyeler (Makyaj Köşesinden)Kızıma yazdığım son mektup gibi, ilk yazdığım bu mektubu da onun için ve sonunda ona bunu okuyacağım gün için yazdım. Ama aynı zamanda bunu bir babanın tavsiyelerini duymaya ihtiyacı olan her kadın için yazdım. Hanımlar, kimse sizin için sizin güzelliğinizi tanımlayamaz. Ama deneyeceklerdir.

Kızım şuan 4 yaşında. Eğer makyaj köşesinin farkına varışı o bariz yaşta olursa, tarihin gidişatını ve kadın cinsinin görünüşleriyle boyundurluk altına alınmasını değiştirmek için yaklaşık beş yılımızın olduğunu görüyorum. Yapmamız gereken çok iş var. İlk adım, her kadının kalbinde başlar.

 

 

 

 

 


Kaynak:  huffingtonpost.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir