Bir Annenin Evlenen Kızına Öğütleri


0

evlenecek kız mektupEmâme, Avf b. Muhallem Şeybanî’nin eşidir. O, zamanının hatip kadınlarından sayılıyordu. Onun Emayas isminde bir kızı vardı. Kabilesinin reisi, kızına talip olup onunla evlendiği zaman, kızını kocasının evine uğurladığı sırada, kızını karşısına alıp şu nasihatlerde bulundu:

“Kızım, eğer bir kız evlenip eş sahibi olmaktan müstağni olsaydı, ondan önce baba ve annesi bundan müstağni olurlardı; böyle olsaydı o zaman o, dünyaya gelemezdi. Erkekler kadınlar için, kadınlar erkekler için yaratılmışlardır. Eş olma yasası tüm doğaya hâkimdir. Yaratılış yasasına ters düşmek, insanın kendi doğasıyla savaşması demektir. İşte sen de bu yasanın gereği evlenmiş ve şimdi eşinin evine gidiyorsun.

Kızım, büyüdüğün ev bırakıp tanımadığın bir yere gidiyorsun ve yeni bir hayat arkadaşınla yaşamak zorundasın. Şimdi eğer mutluluğunu istiyorsan, bir anne olarak edeceğim nasihatleri dinlersen yeni evinde de önceki gibi aziz ve saygın olursun.

Kızım, eşin için en iyi yardımcı ol ki, o da senin en yakın arkadaşın olsun. Bu nasihatlerim senin için en güzel çeyizdir; bitmek, tükenmek bilmeyen ve kendinin, eşinin ve çocuklarının mutluluğunu temin edecek bir çeyiz!

1-Hayatında kanaatkâr olmayı yeğle ve eşini bıktıracak, hayatı her ikinize de zehir edecek ve yerine getirilmesinden aciz olduğu istek ve heveslerden kaçın!

2-Aranızda tam bir anlaşma ve tevafuk olursa, hayatınız tatlı ve anlamlı olur. O halde mümkün mertebe her şeyde ve her yerde beraber ve anlaşarak hareket etmeye gayret edin! Bir itilâf ve anlaşmazlık meydana geldiğinde de, sen fedakârlık göster ve eşinin sözünü dinle!

3-Göz, görmek ve burun, koklamak için yaratılmıştır. İnsan güzel manzaralardan ve güzel kokulardan zevk alır. Dolayısıyla sana nasihatim şudur: Kendinin ve evinin güzel ve düzenli olmasına özen göster ki, eşin sende veya evinde kötü bir manzaraya ve kötü bir kokuya şahit olmasın! Kızım, olur ki kendini süsleyecek malzemeler elinde olmaz, ama Allah’ın verdiği temiz su nimeti daima elinin altındadır. Kendinde veya evinde eşini rahatsız edecek bir kirin, pisliğin ve kötü kokunun oluşmasına izin verme!

4-Kendinin, eşinin ve çocuklarının yemek ve istirahat saatlerini düzene sok! Yemekleri zamanında hazırla ki, açlık onları huzursuz etmesin! Unutma ki en ufak bir dikkatsizlik evinizden huzurun kaçmasına sebep olabilir. Eşin evde huzur ve rahatını bulmazsa, evden kaçak düşer, ikinizin de huzuru bozulur.

5-Evi iyi idare et; malınızı ve ev eşyalarınızı iyi bir şekilde kullanmaya ve muhafaza etmeye özen göster!

6-Evinizde ve yakınlarınızda bulunan diğer bireylerin hakkını gözet! Akıllı ve tedbirli bir kadın yakınlarını da kendi yerine kor, onların hakkını gözetir ve kimseye zulüm ve haksızlık yapılmasına izin vermez.

7- Ailenin ve eşinin sırlarını korumaya son derece özen göster! Zira gizli sırları açmak bir türlü hıyanettir. Böyle bir hıyanetten kaçınman, senin de haysiyetini korur.

8-Eşinle iyi geçin ve onun dertlerini, sıkıntılarını paylaşmaya çalış! Eşini sıkıntılı gördüğünde ona teselli kaynağı ol ve asla sevinçli gözükme! Onu sevinçli gördüğünde de sevincine ortak ol ve üzüntün varsa saklamaya çalış aksi takdirde soğukluk ve mutsuzluk baş gösterir.

Ardından şöyle ekledi: Kızım, eğer hayatında mutlu olmayı istiyorsan, daima eşin hoşnutluğunu kendi hoşnutluğuna tercih et! İşte sana nasihatlerim bunlardan ibarettir. Artık gidebilirsin. Allah yardımcın ve koruyucun olsun.

O ana kadar başı aşağı bir hâlde dikkatle annesini dinleyen Emayas, mahcup bir şekilde annesine dönerek şöyle dedi: ‘Anneciğim, dediklerinin hepsini dinledim ve canı gönülden kabul ettim. Emin ol ki, kocama karşı tam senin arzuladığın şekilde bir eş olmaya gayret göstereceğim.’


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

12 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bu öğütler bir kadını bırakın bir insan için çok ağır gelecek şeyler.(Bazıları tabi ki doğru)
  Bir yuvayı sadece dişi kuş kurar mantığı yüzünden evlilikler yıkılıyor.Böyle şeyleri duyan bayanlarda evllilikten soğuyabiliyor.Yani üzüntülü anında saklayabilmek sadece kocanın isteklerini düşünmek ve bir anlaşmazlık olduğunda erkek haksızda olsa itaat etmek çok zor bir iş.Sanki sadece kadınlar bunları yapmalıymış gibi bir izlenim veriyor bu yazı.Oysa eşler birbirini alttan almalı kadın sinirliyse erkek alttan almalı.Erkek sinirliyse de kadın.Biraz da bu işlern karşılıklı olduğunu vurgulasanız keşke..

  1. Kevser hanıma katılıyorum altyapisiz bakmış falan filan katılmıyorum herkesin düşüncesi kendine ait konu çok güzel ancak evliliğin manevi yüklerini sadece bayana yüklüyor olarak anlaşılıyor yazı bu da benim dusuncem .

  2. Bak güzel kardeşim… tamam biz bu dünyada erkeklerden daha fazla yükümuz olabilir bu her konuda böyle. ama bu öğütte sadece sana degil ki..
   bu sadece bi kızın efendisine yapması gerken görevler ..bize de efendimizi alttan almak ..tamam demek düşerse yapmamız gerek …
   peygamber efendimizin buyurduğu gibi; eğer allah kendisinden başkasına secde etmesini emretseydi şüphesiz ben zevcelerin(kadınlarin) kocalarına secde etmelerini söylerdim. buyuruyo.bundan dolayı …sen saberet allah mükafatını fazla fazla verir inşallah …hem ne buyurdu allah azze ve celle. **şüphesiz cennet annelerin ayakları altındadır.**??

 2. Ne alakasi var kevser hanim kadinlar artik boyle fedakar degil de ondan bu kadar bosanmalar artti, sabir lazim biraz katlanmak lazim biseylere

 3. Saygıya davet ediyorm.Bence siz de birilernden saygili seviyeli konusabilmeyi ogrenseymişsiniz keşke..Baska laf bilmeyen güçsüz kişiler hakarete basvurur.Ben fikrimi paylaştım.Saygı çerçevesinde olduğuna inanıyorum.Admine sesleniyorm boyle saygisiz kisilern yorumlarini yayinlamayin lutfen sitenizin tarzına zararli olacagini dusunuyorum.

 4. Tabii ki,erkeğin de görevleri var kardeşlerim. Erkeğin,kadının her ikisinin görevi var. Sadece burada kadınınki anlatılmış,bu kadar basit. Erkek kendi görevlerini,kadın kendi görevlerini yerine getirmeye gayret etmeli..kimse kimseyi tenkid edemez ki. Vesselam

 5. Siz kadinlar bunlara uyarsanz cogu sey halloluyor zaten. biz erkekler de her cumada veya cogu sohbette kadinlarin haklari ,islamiyetteki yeri hakkinda bilgilendiriliyorz.sanmayin bi tek size emrediyor bunlari islamiyet..

 6. Ne ggüzel bir yazıdır,hatırlatmadır, dinimiz islam bize yaşamanın kurallarını çizmiştir,dinimiz çizgisinde yaşayabilsek keşke, hanımların ve beylerin görevleri ne güzel ve incedir.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı