Liste, Yaşam

Ben Noeli Değil, Yılbaşını Kutluyorum!

Ben noeli değil yılbaşını kutluyorum diyen Müslüman kardeşlerimizin bilmesi gereken birkaç noktaya değindik:)

1.Bahsedilen yılbaşı Miladi takvime göredir.

Miladi takvim Papa XIII. Gregory tarafından Güneş yılı esas alınarak hazırlanmıştır. Her ne kadar Hristiyanlar 25 Aralık veya 6 Ocak tarihlerini Hz. İsa’nın doğumu olarak kutlasa da, yani bilinenin aksine noel ve yılbaşı farklı kavramlar olsa da, belirtilen yılbaşı tarihi olan 1 Ocak da yine bir Hristiyan din adamı tarafından belirlenmiştir. Diğer bir deyişle bu kutlanılan yılbaşı Hristiyanların takvimine göre yılbaşıdır.

2.Müslümanlara göre yılbaşı 1 Muharrem'dir.

Hz. Ömer radıyallahu anhu döneminde kabul edilen Ay yılı esaslı Hicri takvime göre yılbaşı Muharrem ayının birinci günüdür.

3.Müslümanlara ait bir bayram/kutlama değildir.

Nebî sallallahu aleyhi ve sellem Medine’yi teşrif buyurdukları zaman, Medinelilerin oyunlar oynadıkları iki bayramı vardı. Bunu görünce Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Allah Teala size (bu) iki bayrama karşılık daha hayırlılarını, Ramazan ve Kurban bayramlarını verdi.”

Hadis-i Şerif Meali, Kaynak: Ahmed b Hanbel, III, 103.

4.Müslümanın bayramı dahi hem sevinç hem bağışlanma vesilesidir, dünyalık eğlencelere boğulmak için değil.

“Sevabını sırf Allah’tan bekleyerek ramazan ve kur­ban bayramı gecelerini ihya eden kişinin kalbi, kalplerin öldüğü günde ölmez.”

Hadis-i Şerif Meali, Kaynak: İbn Mâce, Sıyâm, 68.

5.'Yalnızca çerezimi meyvemi alıp televizyon izliyorum.'

İdealleri olan bir Müslümanın kıymetli vaktini televizyon izleyerek öldürmesi yeterince abes bir durum olduğu halde yılbaşına özel şarkılı, dansözlü, belden aşağı esprili, çıplaklık içeren haram yayınları izlemesinin İslam’a ne kadar aykırı olduğunda tartışılacak bir mesele yoktur. Öte yandan ailesine ikramda bulunmak isteyen bir babanın veya annenin o güne özel yiyecekler almasındansa, farklı bir vakitte alıp hem de niyetini halis tutup yalnızca ailesini memnun etme gayesi ile Allah’ın rızasını umarak yedirmesi çok daha Müslümanca bir davranıştır.

6.Yılbaşının nesini kutluyorsunuz?

Bir yılı daha geride bırakıp ölüme, ahirete, kıyamete, kabir sorgusuna, günahın kadar ter denizine batmaya, amellerin mizanda tartılmasına, kul hakkı için yakana yapışan her bir insanın hakkını vermeye, işlediğin zerre miktarı amelin hesabını vermeye, altı cehennem çukuru olan kıldan ince Sırat köprüsünün üzerindeki yolculuğa bir yıl daha yaklaştığın için mi yılbaşını kutluyorsun?

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    kardeşlerime bu konuda yakın bir soru sorabilirmiyim.her anımızı ona endekslediğimiz bu takvimi kullanmak konusundaki fikirlerinizi bekliyorum.

  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>