Aile, Evlilik

Bekar Bir Müslüman İçin Zamanı Yönetmenin 5 Yolu

Etrafınızda sık sık salih eş arayan hanım kardeşler görüyorsunuzdur. Birçok kez iyi bir eş bulma zorlukları kardeşlerin zamanlarını verimsiz kullanmasına sebep olabiliyor. Evlilik, hayatımızın büyük bir dönüm noktası olsa bile, sadece buna odaklanmamalıyız. Zira bizler Allah’ın kuluyuz, hayat içerisinde bir çok görevimiz var. Müslüman kardeşlerimizden sürekli duyarız; evlilik önceliklerini kaçınılmaz bir şekilde değiştirir. Bu yüzden biz bu makalede evlilik öncesi zamanın nasıl en iyi şekilde kullanılabileceği ile ilgili tavsiyeler paylaşacağız inşallah. Hayatın bu önemli kısmına hazırlanmanın kardeşlerimiz için birçok faydası vardır ve inşallah bu hazırlık bay doğru gelmeden önce zamanı en iyi şekilde değerlendirmeyi sağlar. Bu makalede ki önemli not her ne kadar bekar hanım kardeşlerimiz için olsa da boş zaman oluşturmaya çalışan evli hanım kardeşlerimize ve erkek kardeşlerimize de faydalı olacaktır.

1.Kişisel Gelişiminize Yatırım Yapın!

insana-yatirim-motivasyon-egitimi-baltas-grubu.jpg_3615903
Evli hanımların ortak pişmanlıklarından biri evlendikten sonra maneviyatlarını geliştirmenin ya da tamamen geliştirmenin mümkün olmamasıdır. Bu yüzden evlenmeden önce İslam’ı öğrenmeye, kişisel gelişiminizde en üst seviyeye gelmeye ve topluma fayda sağlamaya odaklanmalısınız. Eğer hem evlenmek hem anne olmak istiyorsanız evlenmeden önce kişisel eğitiminize iyi bir temel atmanızın size çok faydası olacaktır inşallah. Eğer İslami bir eğitiminiz yoksa tutarlı bir şekilde İslam’ı öğrenmeye başlamalısınız.” Bir çoğu evlendikten ve daha çok sorumluluk sahibi olduktan sonra bunu imkansız bulabilir ama kesinlikle imkansız değil. İslami bilgi açısından haftalık eğitim veren bir çok kurum ve online imkânlar mevcut.

2.Annenize ve Babanıza Ennn İyi Şekilde Hizmet Edin!

kursu

Büyük bir ailenin sorumluluğunu taşıyan birçok hanım kardeşimiz, evlendikten sonra anne ve babasıyla doğru düzgün ilgilenmenin çok mümkün olmadığını söylerler. Annenize ve babanıza hizmet etmenin faziletleriyle ilgili bir çok hadis var, Peygamber Efendimiz sallalahu aleyhi ve selem bir gün sahabeye “Size günahların en büyüğünü haber vereyim mi?” Dedi sahabe evet deyince Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem “Allah’a ortak koşmak ve anne ve babanın hakkına riayet etmemektir(saygısız ve sorumsuz olmaktır)”(Buhari) buyurdu.
Ailelerimize zaman ayırmak için fırsat oluşturmalıyız özellikle onlar yaşlıysa ve daha çok ilgi ve dikkate ihtiyaçları varsa.

3. Yeni Beceriler Geliştirin!

beceri geliştirmek

Evlendikten sonra birçok kardeşimiz yeni kabiliyetler geliştirmek ve bunlara yatırım yapmak için zamanın ya da fırsatın olmadığını düşünüyor. Eğer hafta içi, hafta sonu veya iş çıkışı vaktiniz varsa yeni bir hobi edinmek için bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Mesela yemek yapmayı öğrenebilirsiniz, yeni bir dil öğrenebilirsiniz veya spor yapabilirsiniz. Allah’ın razı olduğu ilimlerin öğretildiği kurslara gidebilirsiniz. Şuandan daha iyi bir zaman yok![/list_item]

4.Evlilikle İlgili Pratik Tavsiyeler Alın!

20150220_318486

Ne yazık ki boşanmaların ve evlilikle ilgili zor vakaların arttığı, talihsiz bir gerçektir. Bekar bir Müslüman olarak evlilik hayatının getireceği zorluklara kendinizi hazırlayabilirsiniz. Ne üzücü ki gençlerimiz akademik ve profesyonel amaçları için çok çaba harcarken evlilik söz konusu olduğunda yardımsız ve hazırlıksız atlıyorlar. Hayatımızın bu önemli yolculuğu için faydalı ve pratik fikir edinmek için bir çok yol var. Kitap okumak, online ve canlı ders almak, evli çiftlerden tavsiye almak bunlardan birkaçı. Güvenilir evli bir hanım kardeşinizden tavsiye alabilirsiniz (çok kişisel olmamalı).
Evlilikteki sorunları daha ayrıntılı keşfetmek evlilik hayatına hazırlıkta, kişiye güven verir İnşallah. Unutmayın ki bu tavsiyeler sadece bekar Müslüman hanımlar için değil, bekar erkekler ya da evli çiftlerde mutlu ve uyumlu bir evlilik için kendilerini daima geliştirmeliler.

5.Diğerleri İçin De Samimi Bir Şekilde Dua Edin!

samimi dua

Biz Müslümanları, sadece kendimiz için değil başkaları için de dua etmeye teşvik etmeliyiz. Sevgili Peygamber efendimiz sallalahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur;

Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayırlı dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der. (Müslim, Tirmizi, İbni Mace)

Allah’a dua ederken O sizin en yakın ve güvenilir bir arkadaşınızmış gibi dua edin. Nasıl bir eş istediğiniz konusunda açık sözlü olun. Allah’tan istediğiniz zaman hiçbir şey imkansız değildir O’nun mülkü sınırsızdır. Duanızda Allah’ın en güzel isimlerini kullanın El-Vedüd, El-Mücib, El-Fettah, El-Rahman, El-Latif, El-Kerim gibi. Sadece evlilik için değil daha ziyade manevi olarak anlamlı ve verimli bir evlilik için iyi karakterli, espri anlayışı olan bir eş için Allah’a yalvarın. Allah’tan korkan bir eş için dua etmek en önemlisi. Bütün samimiyetimizle ve inancımızla Allah’ın size bu dünyada ve ahirette en iyi rehberlik edecek kişiyi nasip etmesi için dua ediyoruz. Bu ip uçlarının bekar kardeşlerimizin evlenmeden önce ki zamanlarını en iyi şekilde yönetmeleri için yardımcı olacağını umuyoruz. Müslüman bir hanım olarak bu harika zamanı en üst düzeye çıkarmanın başka yolları hakkında düşünce ve fikirlerinizi bizimle paylaşın.

Kaynak:  productivemuslim.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

  1. 1
  2. 2

    Her şey çok güzel hazırlanmış. Gerçekten site çok faydalı bilgilerle donatılmış. Hepsi özenle hazırlanmış ve bizlere sunulmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler. Allah hepinizden razı olsun.

  3. 3

    Zikirle meşgul olmak da her müslümanın(mümin ve mümine) ibadetleri ve iştigâl ettikleri arasinda yer almali.Zira bir çok ayette zikre teşvik edildiği gibi zikrin ahlakı guzellestirdigine yönelik rivayetler de mevcut .Bunun yanında kalbi teskin ve günlük yaşantının buhranından sıyrılıp Allah ile olmak için de güzide bir ibadettir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>