Bebeklere ve Çocuklara Evde Yapılabilecek 9 Zevkli Oyuncak


0

Anneler bebekleriyle keyifli vakit geçirmek isterler. Aynı zamanda gelişimlerine yardım etmek… Yanı sıra küçüklükten itibaren çocuklara vermek istediğimiz şeyler vardır ama bize çeşitli etkinlikler gerekir. İşte size değişik fikirler.

1. Su Dolu Balon Topu

Bir balonu alıp içine biraz su doldurup bağlayın, ardından üstüne bir veya iki balon daha geçirin. İşte değişik materyal olarak balon topunuz hazır. Biraz daha büyük yaşlar için farklı top çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

ç balondan top

2. Küçük Kaslar Gelişiyor

Bir oyun hamuruna birkaç pipet saplayın ve etrafa da ortası delik makarnalardan koyun. Örnek olarak çocuğa birkaç makarna geçirmeyi gösterin ve gerisini izleyin. Bu çalışma küçük kas gelişimine destek olacaktır.

ç küçük kas

3. Halka Geçirme

5 6 tane kağıt tabağın içini daire şeklinde açıp boyayın. Sonra bir tabağa da kağıt havlu rulosunu kenarlarını açıp sabitleyerek yapıştırın. İşte halka atma materyalimiz hazır. Çocuğa nasıl oynanacağını göstermeyi unutmayın, birlikte oynamayı da… Daha büyük yaşlar için birkaç tane rulo yapıp üzerilerine renk veya sayı koyup buna göre atmasını isteyebilirsiniz.

ç halka geçirme

4. Kamp Çadırı Evde

Büyük bir kutuya dışarıdan ışık yerleştirin, üzerine kabloları gizlemesi ve çadır havası vermesi adına bir örtü örtün. Işığı açın ve bebeğinizin, çocuğunuzun orada keyifle oynamasını veya uyumasını izleyin. Yine büyükler için daha büyük ve donanımlı çadırlar yapabilirsiniz. Işık için renkli ledleri de kullanabilirsiniz. (Hani şu sünnetlerde yatağa dolanan:))

ç kutudan çadır

5. Boya Poşeti

Kilitli veya düz buzdolabı poşeti, poşet dosya veya normal bir poşetin içine hafif sulandırarak parmak boyaları koyun. Ağzı açık ise bantlayıp bir yere sabitleyebilirsiniz. Parmaklarınızla hafif hafif renkleri karıştırıp şekiller yapın. Çocuğunuzun sizi izlemesine ve sonra da taklit etmesine izin verin.

ç boya torbası

6. Müthiş Boyama Kutusu

Çocuklar sürekli bir yerleri çizmek, boyamak ister. Özellikle de duvarları. Kocaman bir kutuya çocuğunuzu koyun ve önüne de renkli boyalar verin. Birkaç çizik atıp işlevi gösterdikten sonra onu izleyin.

ç boyama kutusu

7. Kartondan Sek Sek

Kışın veya sıkıldıkça hep birlikte oynamak için karton parçalarından sek sek yapabilirsiniz. Yapım aşamasını zevkle birlikte geçirebilirsiniz. Özellikle büyük çocuklarla…

ç sek sek

8. Çıt Pıt Poşet

Bu poşeti patlatmanın keyfini hepimiz biliriz. Sakinleştirir, zevk verir. İşte çocuğunuza zevkli bir yol yapabilirsiniz. O koştukça çıkan seslere gülme sesleri eklenecektir. Ya da bir yere asıp çocuğunuzun küçük kaslarını da geliştirmek adına minicik elleriyle patlatmasını sağlayabilirsiniz.

ç çıt çıt poşet

9. Tenis

Köpük ya da kağıt tabağın arkasına plastik bir bıçak ya da farklı bir materyal yapıştırın. Bir tane de küçük balon şişirin ve sektirmeye başlayın.

çtenis

Unutmayın, çocuklarınızın günleri ve vakitleri sizin elinizde. Şimdilik…

Kaynak: Bu yazı yabancı bir annenin blog videosundan hazırlanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir