İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

Bayram Günlerinde Uyulmasında Büyük Faydalar Olan 6 Adap

Bayram günleri, bir çok sevabı içinde barındıran, Allah’ın bizler için bereketlendirdiği günlerdir. Bugünlerde dinimizin bizlere tavsiye ettiği davranışlar nelerdir, neler yapmalıdır hep beraber hatırlayalım.

1. Bayram sabahı erkenden uyanmak

Bayram sabahı erken kalkıp gusletmek , misvak veya fırça ile dişleri temizlemek İslami adaba uygun güzel davranışlardandır.

2. Güzel ve temiz giyinmek.

Bayram günlerinde paspal olmayan güzel ve temiz kıyafetler giymek islamiyetin önerdiği davranışlardandır. Fakat bu konuda sınırları çok iyi çizmek gerekir. Güzel giyinecem diye aşırı gösterişe kaçmamalı ve bayram günü olsa dahi namahreme karşı süs örtülmelidir. 

3. Olabildiğince sevinçli olmak, bayramlaşmak

Bayram sevincini olabildiğince yaşamaya çalışmak ve müminlerle bayramlaşarak bu sevincimizi onlara da aktarmak  , müminlere karşı daima güleryüzlü olmak, anlayışımızı hadsafhaya çıkarmak, kimseyi kırmamaya diğer günlerden daha fazla özen göstermek ve küskünlüklerimizi bayramlaşma vesilesiyle gidermeye çalışmak Allah ın ve Resulunun (sav) razı olacağı çok güzel davranışlardandır.

4. Sadaka ve hediyeler vermek

Bayramlarda aile fertlerine ve bilhassa çocuklara hediyeler vermek(ki bu hediyeler bayram harçlığı şeklinde de olabilir) , sadakalarla veya kurban etinin bir kısmının gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlara ulaştırılmasıyla yoksulları sevindirmek İslamiyetin harikulade adetlerindendir. Ancak mümin kişi bunları yaparken ne bütçesini sarsacak şekilde fazla harcama yapmalı ne de cimrilik sayılacak kadar harcamalarını kısmalıdır mümin kişi her konuda olduğu gibi bu konuda da orta yolu bulmalıdır.

5. Tekbir getirmek

Sokakta açıktan tekbir almak ve arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar her farz namazda selam verdikten sonra bir defa tekbir getirmek gerekir. 

“Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd”

6. Eve dönerken camiye giderken kullandığı yoldan başka bir yol tercih etmek.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>