İslam, Kültür, Örnek Şahsiyetler

Batının 5 Fikir Mimarı ve İslam Hakkındaki Düşünceleri

Gözünü kapatınca da sönmeyecek ışık olan İslam hakkında, fikrine değer verilen batılıların  söylemleri oldukça dikkat çekicidir.  İnatla yönünü batıya dönmek isteyen kardeşlerimizin boynu tutulmasın diye bu batılı yazar ve fikir adamlarından 5 tanesini derledik 😉 

1. Goethe

Doğu da Allahındır! 

 Batı Allahın! 

 Kuzey ve güney sahası 

Sulh içindedir O’nun kudretiyle.. 

O, tek ”Adil” olan, 

 Hak olanı istiyor herkes için. 

 Amellerimde ve şiirlerimde 

 Sen yoluma istikamet verirsin. ..

Gerçek aydınlanmalı artık 

Muhammedin başardığı gibi. 

 Yalnız bir Allah diyerek, 

O, dünyayı fethetti.

 ( Doğu – Batı Divanı s.25 ) 

2. Tolstoy

Eğer bir insan Ortodoks kilisesine mi, yoksa İslam dinine mi ilgi duyma yollarından hangisini seçme meselesiyle karşı karşıya kalırsa, her akıllı insan, karışık ve anlamsız bir ilahiyat kavramı yani üç sıfatlı Tanrının aforoz merasiminin, ayinlerin, İsa’nın anasına yalvarışlarının, azizlerin ve onların merasimle bitmez tükenmez ibadetlerinin yerine, şüphe yok ki bir ve tek olan Allah’ı ve peygamberi olan İslam dinini üstün tutar.. 

3. Roger De Pasquier

İslam yalın ve nettir, aynı zamanda filozoflar ve azizlerle dolu, birçok nesli bağrında beslemiş, mistik ve metafizik hikmet hazinelerini de bağrında taşımaktadır. Dünyevi (yatay) ve uhrevi ( dikey) yönleriyle İslam, insanın hem kendisini saran evrenle ve hem de her şeyin yaratıcısıyla, uzlaşmasını sağlayacak yetenektedir. Kelimenin tam anlamıyla evrenseldir o.. 

4. Voltaire

Biz Kuran’a sayısız yakıştırmalar kondurduk. Oysa Kur’an’da hiçbirisi yoktur. Güya (Hz.) Muhammed kadınları akıllı yaratıklardan saymazmış, Kur’an hükümlerine göre hepsi köle imiş. Bu dünyada hiçbir varlıkları olmadığı gibi, cennette de yerleri yokmuş. Baştan başa yalan olan bütün bunlara Avrupalılar inanmıştır. Meğerse bu inancı değiştirmenin tek çaresi, Kuran’ın 2. ve 4. sürelerini okumaktır.

5. Thomas Carleyle

Müslümanların Kuran’a gösterdiği saygıyı pek az Hristiyan İncil’e gösterir. Bu kitap, bütün yasa ve uygulamaların temeli olmuştur. Düşünce ve davranışların rehberidir. Tanrı tarafından verilen bir ilham, bir vahiydirOna bütün dünyanın uyması ve ona göre davranması gerekir.

Kaynaklar

Batı İslam’ı Tanıdıkça /Muhsin İlyas SUBAŞI
(Eserde 63 yazardan kaynaklarıyla birlikte alıntı yapılmaktadır.)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>