Başarıya Ulaşmanızda Size Yardımcı Olacak Bilim Destekli 14 İpucu


1

1. Yazın

Toplantı notlarınız için kağıt ve kalem kullanın. Bu yöntemle, dizüstü bilgisayarınızla yazdıklarınızdan daha fazlasını hatırlayacaksınız.

2. Kelimeleri Resimlere Dönüştürün

Beynimiz, görsellerin daha çabuk ve kolay hatırlanmasını sağlayarak görsel anıları kelimelerden daha farklı kodlar. Hatırlamanıza yardımcı olması için kelimeleri, resimlerle ilişkilendirin. 

3. Sözlü Olarak Tekrar Edin

Beyninizin daha sonradan kolayca hatırlayabilmesi için öğrenmeniz gereken şeyi yüksek sesle tekrar edin. Bu, hafızayı daha da güçlendirmek için beyin fonksiyonlarının birleşmesine yardımcı olur.

4. Unutmadan Önce Hatırlayın

İlk birkaç günde bilginin %80’ini unuturuz. Bilgiyi en güzel şekilde muhafaza edebilmek için öğrendiğiniz şeyi, öğrendiğinizin ertesi günü ve daha sonrasında da sık sık gözden geçirin.

5. Anılarınızı Koklayın

Kokular, hatırlamada tetikleyici unsurlar olduğu için hatırlamanız gereken şeylerle kokuları ilişkilendirin. Beyninizde, amigdalanız (koku merkezi) direkt olarak hipokampusa (hafıza bölgesi) bağlıdır.  

6. Konsantre Olun

Dikkatinizi, hedefinizin yakınında tutun. Birkaç şeyi aynı anda yaparsanız, üç kat daha fazla hata yaparsınız.

7. Fikirleri İlişkilendirin

Hatırlamanız gereken şeyleri, onlara fikirler iliştirerek hatırlayın. Davut’un bir fırıncı olduğunu, Davut’un soyadının Fırıncı olmasından daha kolay hatırlarsınız. 

8. Nasıl Öğreneceğinizi Öğrenin

Görsel, dokunsal, işitsel veya kinestetik öğrenen olabilirsiniz. Öğrencilere güçlü yanlarına göre eğitim verildiğinde okul sınav sonuçları %50 yükseliyor.

9. Her Zaman Bir Ritim Kullanın

Bir şeyi hatırlamak için bir ritim düşünün. Bu, bilgiyi geri çağırmanızda bir kısayol görevi görür.

10. Duyularınızı Birleştirin

Bir şeyi öğrenirken, sadece bir duyuyla gerçekleşen öğrenmeyle kıyaslandığında hafızayı %10 arttıran, görsel, işitsel, kinetik ve dokunsal tekniklerin birleşimini kullanın.

11. Ara Verin

Edinburgh Üniversitesi’ndeki psikologlara göre ara vermediğinizde olduğundan %20 daha fazla bilgiyi tutmanıza yardımcı olmak için 10 dakika ara verin.

12. Duygusal Bir Bağ Kurun

Konuyla duygusal bağlar kurarak hafızanızı daha güçlü hale getirin. Böylece iki kat daha fazla bilgi hatırlayabilirsiniz. 

13. Bilgi Yığını

Çoğu insan, kısa süreli belleklerinde bilginin yaklaşık yedi birimini hatırlayabilir. En yaygın örneklerden biri de telefon numaralarıdır.

14. Bilgi Kartları Kullanın

Aktif belleğinizin hatırlamasını sağlamak için bilgi kartları kullanın. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’ndeki bir çalışmaya göre, bilgi kartları hafızayı %50 güçlendirebiliyor. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yorumdan önce, size abone olmak veya buna benzer şeylerde; ücret varmı? lütfen bunun hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkür ederim.