Balkanlarda 4 Miras


0

Balkanlar, günümüzde sadece gezilecek ülkelerin isimleri midir yoksa aynı zamanda Müslümanların uzun bir süre hüküm sürdüğü, tarihinde önemli yer tutan topraklar mıdır? Eser bırakmanın, ismi uzun süre yaşatan bir iş olduğunu gösteren bu yazımızda sizlere Balkanlardaki Müslümanların bıraktığı eserlerden 4 tanesini açıkladık.

1. Blagaj Tekkesi

Blagaj Tekkesi, Bosna Hersek’in Mostar şehrinde yer alır. Bektaşi Tekkesi olarak kurulan Blagaj Tekkesi, yörenin müslümanlaşmasında önemli rol oynamıştır. Tekke, çok önemli bir su kaynağının yanına kurulmuştur. Fotoğrafta görülen kaynaktan saniyede kırk bin ton su çıktığı söylenir. Yazın sıcak ve kuru havasına rağmen, bulunduğu konum itibariyle Blagaj son derece serindir. Günümüzde Bosna Hersek’in önemli ziyaret noktalarındandır. Yazın yolunuz Blagaj’a düşerse yol kenarında nehrin içinde soğutulmaya bırakılan meyvelerden mutlaka almalısınız J

2. Mostar Köprüsü

Bosna Hersek denildiği zaman herkesin gözünde canlanan yer büyük ihtimalle Mostar Köprüsü’dür. Mostar Köprüsü Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1566’da yapılmıştır. İlk olarak köprü, Allah’ın 99 isminden dolayı 99 basamak olarak yapılmıştır. Daha sonra savaşta yıkıldığından dolayı tekrar yaptırılmıştır. Günümüzde ise, gençlerin yirmi dolar karşılığında köprüden atlayarak cesaretlerini gösterdikleri bir yer olarak kullanılıyor. Köprünün bir kısmında çok sayıda Türk mutfağı ve Türk motiflerini andıran dükkânlar görüp Türkçe konuşarak rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. 

3. Prizren Taş Köprü

Kosova, diğer balkan ülkelerine kıyasla unutulmuş bir ülke. Aslında Kosova’nın neredeyse tamamı bir Osmanlı mirası. Fatih Sultan Mehmed 1453’te İstanbul’u fethettikten iki sene sonra, 1455’de fetih için Kosova’ya gelir. Hatta Cuma Namazı için bir namazgâh yaptırır. Daha sonraki yıllarda diğer Osmanlı padişahları ve devlet görevlileri tarafından Kosova’da birçok camii vb. yerler inşa edilir. Taş Köprü’de bunlardan bir tanesi. Prizren, Şar Dağlarının eteklerine kurulan bir şehir olduğundan dolayı, dağlardan gelen sular, Bistrica Nehri üzerinden akar. Köprüyü güzel yapan şeylerden bir tanesi de bu gümbür gümbür akan su kaynağıdır. Gerek insanları gerek iklimi dolayısıyla, insanın yabancı memlekette olmadığı hissini uyandırıyor Prizren.

4. Alaca Camii

Makedonya’nın Tetova şehrinde bulunan Alaca Camii, 1438 yılında yaptırılmıştır. Birçok camii paşalar, beyler tarafından yaptırılmışken, Alaca Camii, Tetova’lı (Nam-ı Diğer Kalkandelen) iki hanım kız kardeş olan Hurşide ve Mensure tarafından yaptırılıyor. Camii’nin desenlerine ve ince işlemesine bakılırsa, hanımlar tarafından yaptırılmasına şaşırmamak gerek J


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı