İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

Bakara Suresini 3 Ayda Nasıl Ezberledim? – EZBERLEME İPUÇLARI

Bismillah.

Rabbi Zidni Ilmen

Rabb’im! İlmimi artır.

Bu yazının okuyan herkese, ve onlar vasıtasıyla da başkalarına faydalı bir kaynak olmasını diliyorum. Bu makalenin esas amacı; Bakara Suresi’ni ezberlememe yardımcı olan ipucu ve püf noktalarını listelemek. Buradaki her tavsiye başta kendime, sonra okuyanlara birer hatırlatmadır. Bakara Suresi’ni ezberleme yolculuğuma, üç günde bir onu, asla ezberlemeye çalışmaksınız okuyarak başladım. İşin doğrusu onu ezberlemeyi deneyeceğimi hiç düşünmemiştim. Fakat subhanAllah, Allah( Subhanehu ve Teala) bize hayal edebileceğimizin ötesini nasip ediyor. Tevafuk eseri aşağıdaki hadisle karşılaştıktan sonra sureyi düzenli bir şekilde okumak için heveslenmiştim. “Her şeyin bir zirvesi vardır. Kur’an’ın zirvesi de Bakara Suresi’dir. Her kim onu evinde geceleyin okursa üç gece o eve şeytan girmez. Kim de onu evinde gündüzün okursa o eve üç gün şeytan girmez.” Taberânî; İbn Hibban {Kaynak: Mumsema} Üç günde bir onu okurken, bir yandan da Tebareke cüzünü (29.cüz) ezberlemeye çalışıyordum ve Amme’yle (30.cüz) Tebareke (29.cüz) cüzlerini ezberledikten hemen sonra Bakara Suresi’ni ezberlemeye başladım.

1. İPUCU

bakara 1

Bitirmeyi hedeflemiyorsanız Bakara Suresi’ni ezberlemeye hiç başlamayın! Ezberleme hız ve kabiliyetinizden emin olana kadar Kur’an’ın sonundan bir kaç cüz veya en azından Amme’yi ezberlemekle başlayın. Bence, ezber yolculuğunuza başlarken ipi göğüsleyecek olan adım bu. (ve ‘yolculuk’ dediğimde bana inanın!) Ezberimi teknik hale getirmede bana yardımcı olan ikinci nokta ezberden okuduğumda beni düzeltecek bir hocaya sahip olmamdı. Salı ve çarşamba günleri mahalle mescidindeki Kur’an derslerim, ezberimi ilerletme konusunda kendimi motive etmeme çok yardımcı oluyordu. Bu dersler kapsamında, evde ezber yapıyor ve sonraki hafta hocaya okumaya hazır bir şekilde gidiyordum.

2. İPUCU

bakara 2 kuran ezberlemek bakara sursi ezberlemek

Okurken sizi dinleyecek ve hatalarınızı düzeltecek birisi olsun. Yalnız başınıza ezber yapmayın. Okuyuşunuzu ve ayetleri telaffuzunuzu dinleyecek birisine ihtiyacınız var. Bu kişi Kur’an okumayı bilen ve tecvid kurallarına hakim biri olmalı. Ezberlemeye salı günleri ve aynı şekilde çarşambaları, bir sayfa (baştan ve sondan) okuyarak başladım. Çok geçmeden ezberimi günde iki sayfaya çıkardım. Sureyi üç günde bir okumanın her şeyi aklımda taze tutmama son derece yardımcı olduğunu da hatırlatayım.

3. İPUCU

bakara 3 hafız olmak kuran nasıl ezberlenir

İnternetteki online Kur’an ezberleme programlarından istifade edin. Ben www.houseofquran.com‘u kullandım, ezberlemeye çalıştığım kısımdaki ayetlerin tekrar ve hız seçeneğinin olması yanında, istediğim kıraat imamını seçebilmek de çok çok yardımcı oldu. Bundan sonra bu yolda sabırla devam ettim, elhamdülillah, yaklaşık üç ay sonra ezberimi bitirmiştim. Şunu belirtmek istiyorum, ezberimi bitirmiştim fakat anladım ki ezberlemek çok ama çok fazla tekrara ihtiyaç duyuyormuş. Bakara Suresi’ni bitirdiğimden beri, ezberlediğim diğer surelerle beraber sürekli tekrar ediyorum. Ancak, benim bu durumumdan dolayı ümitsizliğe kapılmayın, inanın bana, Allah (Subhanehu ve Teala) devam etmeniz için size bir yol açacak ve ezber ve tekrarlarınızı kolaylaştıracak. “Nerden biliyorsun?” diyebilirsiniz. Bir kere siz, O (Subhanehu ve Teala)’nun Kitabını ezberliyor ve O’na yaklaşmaya çalışıyorsunuz, bu yüzden şuna inanın ki ezber konusunda bütün umudunuzu kaybettiğinizde dahi O (Subhanehu ve Teala) size yardım edecektir. Siz devam edin ve çaba sarfedin, Allah (Subhanehu ve Teala) geri kalanını halleder.

Unutmayın: Siz sadece gayret ediyorsunuz. Sonuçları yaratacak olan siz değilsiniz, Allah (Subhanehu ve Teala).

Bununla beraber, bitirmeden önce, son zamanlarda aklımda olan bir ayeti sizinle paylaşmak istiyorum:

“Bu nedenle Biz bu Kur’an’ı akılda kolay tutulur kıldık; öyleyse, yok mudur ondan ders almak isteyen?” Kamer; 17

{Burada ‘rememberence’ ifadesiyle uyumlu olması açısından meal olarak Muhammed Esed’i kullandım, diğer meallerle konu bütünlüğü sağlanmıyordu}

Allah (Subhanehu ve Teala) bize Kur’an’ın, hatırlamak için kolaylaştırıldığını söylüyor, biz kimiz ki aksini iddia edelim? Şunu özellikle vurguluyorum, evet, ilk başta zor olacak ve bırakmak isteyeceksiniz ama, VAZGEÇMEYİN! Şeytan, bu işi beceremeyeceğinizi düşündürerek sizi bıktırmak için sürekli çalışacak. BU FISILTILARA TESLİM OLMAYIN. Vazgeçerseniz pişman olacağınıza garanti veriyorum. Bitirdiğinizde ve bu yolculuğu tamamladığınızda katlandığınız bütün zorlukların ve sarfettiğiniz çabanın hafifliğini göreceksiniz.

Allah (Subhanehu ve Teala)’dan, bu ipucu ve püf noktalarının hepinizin faydalanacağı bir kaynak olmasını diliyorum. Allah (Subhanehu ve Teala), ezberlediğiniz her ayetle O’na (Subhanehu ve Teala) yaklaşmanızı nasip etsin. Bu kitabını ezberleme yolculuğunuzu kolay ve eğlenceli kılsın. Âmin.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 yorum var.

 1. 1

  Allah sizden razı olsun.. Başlayabilmemiz için cesaret, devam ettirebilmemiz için umut veriyorsunuz.. Esselamu aleyküm ve rahmetullahi beraketühü..

 2. 3

  Allah razı olsun sizlerden… Her önerinizi dikkatle okuyup not aldım. Ben de Allah’ın izniyle bu yola baş koydum. İnşaAllah bana (ve tüm Müslüman kardeşlerime de) nasip olur bu güzel nimet…

 3. 4
 4. 5

  Allah razi olsun ,seytanin fisiltilariyla erteledikce erteliyordum.. Cok motive edici bir yazi olmus.. Allah ezberlediklerinizi hayatinizda ihlasla tatbik etme kolayligi da versin ..

 5. 6

  Selamun aleyküm bir bilseniz nasıl bir tevafuk oldu ve beni kendime getirdi bu aralar ezberlemek için düşünme aşamasındaydım ve tabiki şeytanda zor olucağını fısıldıyordu bana halbuki Rabbim ne kolaylıklar vericek. İnşallah bende ezberlerim çok sağolun.

 6. 7
 7. 8

  selamun aleykum.
  ben hafizliga basladim
  sure sure butun kurani kerimi kodluyorum
  hedef kolay ezberlemek
  hafizada saklamak
  ve hatirlamak
  pc mantigi bu sekilde calisir
  bende bunu gedefledim
  yutubeden aratin
  beni bulun
  once birazik mantiktan bahsedeyim bu isin:ornegin
  yusuf suresinin 4 bolume bolundugunu gordum
  ilk bolumun 3 k uç ka olfugunu gordum
  1.k konusmalar
  2.k kuyu
  3.k ervan.

  ikinci bolum
  yine 3 e bolunur
  kod “azz” dir
  a=aziz
  z=zuleyha
  z=zuleyha
  yani bu bolumde iki defa zuleyha gecer
  kisaca
  ikinci bolum 3 kisma ayrilir
  azizin onu evine getirmesi
  zuleyhanin eylemi
  zuleyhanin bicak olayi.
  3.bolum hapis bolumudur
  buda ikiye ayrilir
  1.genclerin ruyasi
  2.melikin ruyasi

  tabiki bunlar alt basliklar
  her bir. aslikla kac ayet var ve baska kodlar nelerdir hepsini yazmisim
  hafizin zekasi demir gibi olacak
  unutamayacak Allahin izniyle
  cok guzel kodlar buldum.
  zaman zemin konu ozne kelime fiil vb her acidan kusatmaya calistim.
  once sureyi gercekten kuşatici olacak sekilde bolumlere ayirdim
  sonra alt basliklara boldum
  sonra bu bolumleri bir birlerine nasil baglayacagimi
  ve alt basliklari bir birine nasil baglayacagimi
  bir ayeti bir donraki ayete nasil baglayacagimi
  her bir ayeti jendi icerisinde nasil baglayacagimi
  ayetin nadil baslayip nasil bittigini
  bulmaya calistim.
  ornegin ayet wema ile basliyor
  ortasinda ve sonunda yine wema var
  her bir surenin kendine ozgu kodlari var ayrica belli basli kidlari her surede kullanabiliyoruz.
  ezberlene tekniklerinin var oldugunu unutmayin.
  ben kurani kerimi bitirdigimde buraya yazacam.
  ama unutabilirim siz burayada yazin
  yutubedede aratin beni farkedersiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>