Baharda imtihan başkadır!


0
Malumunuz bahar da geldi tüm doğa tekrardan diriltiliyor, ağaçlar çiçekleniyor, havada mis gibi tam tefekkürlük ama gel gelelim ki baharın da gelişiyle etrafta haram aşkıyla boy gösteren insanların sayısı da göze batacak kadar artıyor… Özendiğinizi söylemiyoruz da hani olur da eksikliğini çok derinde bir yerde hissedersiniz belki diye 3 madde ile hatırlatma yapalım dedik, bir arkadaşınızın kafası karışmıştır bir arayışa girmiştir belki!

1.Sevgi pıtırcıkları!

sevgi

“Bir balık, bitkilerden ve cansızlardan farklı olarak, dilediği yöne doğru hareket etme hürriyetine sahip. Ama bu hürriyet, deniz ile sınırlı. Ondan dışarı çıkması yasaklanmış. Karalar, ormanlar onun için yasak bölge. Tilkilerle, aslanlarla arkadaşlık etmesi, sanki, haram kılınmış. O, denizde yaşayacak ve ömrünü diğer balıklarla geçirecektir.
İnsanın denizi de “helâl dairesi” dir.” Prof. Dr. Alaaddin Başar
“Helâl dairesi geniştir, keyfe kâfi gelir. Harama girmeye hiç lüzum yoktur.” (Sözler)
Sizde etraftaki kurt-kuzu çiftine sırtınızı dönüp helal dairesinde hemcinslerinizle eğlenebilir, gezebilir, birbirinize sevgi ve muhabbet besleyebilirsiniz…

2.Yalnız hissi ile başa çıkamıyorsanız!

yalnızlık

İslam sevmeye-sevilmeye karşı değildir bilakis muhabbet ve sevgi üzerine kurulu bir nizamdır. Sadece daha çok sevebilmek, daha çok saygı duyabilmek, daha masum kalabilmek için ilişkilerin helalleştirilmesini emreder. Yalnızlık duygusu ile başa çıkamıyorsanız, yalnız kalmayın! Gidin helalinden evlenin! “Evliliğin yaşı yoktur zamanı vardır.” Nurettin Yıldız
Bahaneleriniz var biliyoruz, toplumun “Neee! daha okurken mi evlenmiş ne acelesi varmış ki” tabusu var bunu da biliyoruz ama bu tabularında yıkılması için Rıza-i İlahi’nin, kullanılmayan sıfır mobilyalarla dolu evlerden, abartılı düğünlerden daha önemli olduğunun bilincinde, mütevazi, sıcacık genç yuvalar kurulmalı değil mi?

Peki bahanelerle ve tabularla başa çıkacak gücünüz yok ve gerçekten evlilik mümkün değilse…? Siz yalnızlık hissiyle baş başaysanız..? Allah var! Dua var! Seccadeniz de var! Allah’tan uzaklık yalnızlık hissiyle semptomlarını gösteren bir hastalıktır. Tedavisi basittir. Biraz gayret, biraz inat, biraz tesettür(göz kapakları da dahil tabi ki),biraz dua hayır çooook dua… Nefsi, insanlıktan daha yaşlı ve işinin ehli şeytanı hafife almadık ama imana, iradeye de haksızlık etmeyelim. İmtihan sonuçta size kim kolay olacak dedi ki! Tamam yukarıda tedavi basit dedik ama metot basit, uygularken zorluk çıkacaktır tedavi sürecinde prospektusunuzu(Kuran) okuyup beklenmedik bir etki gördüğünüzde doktorunuza(Peygamber Efendimiz’in sünneti) başvurunuz!

Reklam-ajanda-gif

3.Geleceği düşünün!

gelecek

Bahar bitecek, kış gelecek, ömür bitecek, ölüm gelecek, hesap günü gelecek…
Ölümü çok hatırlayan dünya ve ahiret saadetine kavuşur. [Taberani] Lezzetleri yok eden, ağız tadını bozan, ümitleri kıran ölümü çok anın!
Anlık mutluluklar için elinizden kaçanları ve bunlara yanacağınız günü düşünmek sizi o anlık zevklerden alıkoyacaktır. Hem sizin içinde yazılmış biri var, saygıyla beklemeniz gereken bir eşiniz var. Şuan karşınıza çıkmamış olması olmadığı anlamına gelmez. Hem hayatınızı hem de zihninizi korumalısınız. Zihin derken hani şu hayaller var ya işte onlardan bahsediyoruz! İki cihan mutluluğu için, geleceği düşünmek gerekir temiz kalmak gerekir, tövbe etmek gerekir… Bahar gelir geçer siz en iyisi bulmak istediğiniz gibi olun!Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir