Liste, Sağlık, Yaşam

Bahar Hastalıklarına Karşı 8 Öneri

Baharın gelmesiyle birlikte bazı hastalıklara da merhaba dedik =) Polen alerjisi, mevsimsel allerjik rinit, saman nezlesi, üst solunum yolları rahatsızlıkları, bahar kırgınlığı gibi hastalıklar bahar mevsiminde kendini gösterir. Bu yazımızda Op. Dr. Süreyya Şeneldir, Dr. Bülent Yardımcı, Uz. Dr. Selahattin Türel hocalarımızın makalelerinden faydalanarak; sizlere bahar hastalıklarından korunma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Hastalığa yakalanmadan bu önerileri okumanızı tavsiye ederiz.

1. Beslenmeye Dikkat Etmeli

Tüm doktorların da söylediği gibi, günün en önemli öğünü; sabah kahvaltısıdır. Malum gündüzlerde artık uzadı. Artık uyandığımızda daha aydınlık bol güneşli bir güne uyanıyoruz. Kendimizi daha zinde hissedebilmek için sıkı bir kahvaltı ile yeni güne bismillah diyelim. Öğünleri atlamadan aşırı karbonhidrat yağ ve proteinler tüketmeden lifli sebze ve meyvelere ağırlık verelim. Özellikle B ve C vitamini içeren besinler tüketilmeli.

High-fibre foods

2. Bol Su Tüketilmeli

Her birey günde 2-2,5 lt sıvı tüketmelidir. Fakat meyve suyu vs gibi içeceklerin yapımının sağlıklı olduğundan emin olmadığımız için saf su içmekte fayda vardır.

Su

3. Mevsim Meyveleri Yemeli

Malum artık istediğimiz mevsimde istediğimiz meyveyi bulabiliyoruz, yetişme dönemi olmasa bile. Bu durum sağlıksız, hormonlu gıdaların tüketilmesine sebep olur. Daha çağla bile olmadan piyasada ki erikleri yemenin ne kadar doğru olduğunu bir düşünün.

Mevsim meyveleri

4. Güneşe Aldanmayın

Güneşi görüp hemen yazlık kıyafetlere sarılmayalım. Çünkü gün içerisinde ani hava değişimleri olmaktadır. Zayıf giyinerek hastalığa davetiye çıkartmamalı. Uzmanlar bahar mevsiminde ince ama kat kat giyinmeyi önermektedir.

Bahar havası

5. Duş Almalı

Sabahları alınan duş ile kan dolaşımını harekete geçirmeli. Duşu soğuk su ile bitirmeyi unutmayalım.

Duş

6. Spor Yapmalı

Açık havada spor, yürüyüş yapmalı. Spor salonları gibi kapalı, kalabalık yerler üst solunum yolları hastalıklarının bulaşmasında büyük rol oynamaktadır.

Yürüyüş

7. Düzenli Uyumalı

Uyku düzeni bozulmamalı. Vücudun ihtiyacı olan uykudan az ya da çok uyumamalı.

Uyku

8. Polen Zamanı Dışarı Çıkmamalı

Alerjik rahatsızlıkları olanlar polen zamanı; sabah 05.00 ile 10.00 arası açık havaya çıkmamalı. Ya da maske kullanmalı. Ayrıca kapı ve pencereleri kapamalı, klimaların filtresi değiştirilmeli.

Polen

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>