Aynı Kalmak İstemiyorum Nereden Başlayayım?


4
4 Beğeni

Biz 1 Ramazan daha gördük,

Bir zulme daha şahit olduk.

Adam olmak zorundayız artık aynı kalamayız. 

Peki, ne yapalım?

1. İlk adım: Farz bilgiler

 İlmihal bilmiyor isen hemen Diyanet Yayınlarının tek ciltlik ilmihalini edin ve oku. Güvendiğin hocalardan da video olarak dinle. Soru cevapları takip et.

2. Rabbimiz ile bağını kuvvetlendir

Kur’anımızı güzel oku. Mahreç ve tecvid bilgin zayıf ise öğren ve güzelleştir. Bir vird edin kendine ve az da olsa devamlı oku.

3. Sünnetsiz nefes alamazsın

Hadis-i Şeriflere dair bilgin ne durumda test et. En temel düzeyde de olsa Hadis-Sünnet bilgisi edin. Zira bugün türlü oyunların olduğu hedef bunlardır. Bir Hadis kaynağı edin, mesela Riyazü’s Salihin veya El Edebü’l Müfred, günlük 1 hadiste olsa muhakkak oku. Hadislere dair çok fazla hocanın çok çok fazla dersi var. Seç dinle. Hadis okunan meclislere katıl.

4. Bilmek zorundayız!

Siyer bilgin ne durumda kendini ölç biç. Bir kitap edin ve hemen oku. Güncel olarak Muhammed Emin Yıldırım hocamızın Bekir Develi ile yaptığı Herkes İçin Siyer derslerini hem video olarak hem de kitap olarak bulabilirsin.

5. Tarih bir ders adı değildir!

Tarih konusunda çoğumuz geriyiz. Tarih bilmiyoruz, hele kendi tarihimize daha çok yabancıyız. Öyleyse işe Sosyal Doku Vakfının ‘Yakın Tarihe Uzak Kalma’ adlı video serisinden başlayabilirsin. Oradaki bilgiler ve hocalar seni çeşitli okumalar götürecektir. Ancak tarih tek kaynak ve kişiden okunmaz bunu bilmelisin. 

6. Harita ve Coğrafya okumak zorundayız

Harita ve coğrafya işe aran nasıl? Bunlar lisedeki en gereksiz derslermiş gibi gelmesin. Bir Müslüman henüz okyanusları oturtamamış ise zihninde nasıl tüm dünya ve evrene huzur vaad edebilir? Endülüs neresidir bilir misin, bil! Harita oku, öğren, çalış. Dünyanın hareketlerine dair oku öğren ve tefekkür et. Coğrafya bu minvalde enfes bir ilim alanıdır.

7. Bizden öncekilerin izlerini takip ederiz

Öncü nesiller hakkında bilgin var mı? En önce Ashabı tanıyor musun? Sonraki iki güzel kuşağı ve sonraki İslam öncülerini? Ashab için Sahabe İklimi serilerini okuyabilirsin. İşi Vaktinden Çok Olanlar serisi ise seni çeşitli zamanlardan bir araya gelmiş İslam öncüleri ile tanıştırır.

8. Dil bil ama önce kendi dilini

Dil biliyor musun? Yabancı dilden önce kendi ana diline vakıf mısın? Sözlüklerle aran nasıldır? Okumak ve yazmak ve araştırmak seni bu konuda ilerletir. Ana dilini doğru konuşamayanlar çoğu doğru işi eksik yaparlar. Yine kavramlar insanın düşüncelerini oluşturur. Bu nedenle önce kendi dilinde çalışmalar yapmalısın.

9. Belirli rutinlere dikkat et!

Uyku, sağlık kontrolleri, spor, yemek ile ilgili halin nedir? Bunları Nebevi ölçülerde tutmadıkça hayatında sürekli aksayan ya da sürünen şeyler göreceksin. Ve bunları yola koymadan yol alamayacaksın. O halde hemen kendini ölç tart ve Sünnet ile karşılaştır. Adım adım istenen düzeye gelmek için planlar yap ve uygula. Uzmanlardan destek al.

10. Plan programsız olmaz

Seherler ile, kerahetler ile, plan, düzen ve irade ilen aran nasıl? Her şey gelir toplanır ve burada düğümlenir aslen. Kazanmak istiyor isen sabahları azık bil ve ondan faydalan. Bu konuda nice kitaplar ve seminerler bulabilirsin. En güzel yol arkadaşıdır. 

İşini güzel yap. En iyisi sen ol ancak İslam sınırlarını ihlal etme. İşin yok mu, iş bul kendine. Meşgul ol, dertli ol, üretken ol ve Ümmete hizmet et.

Samimi bir tövbe ile Rabbinden iste ve çalış.

Allah yar ve yardımcın olsun. 

Bir daha eski sen olmayasın.

Amin.

_________________

Rabia Karzan | @bintikalem


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
19
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. merhabalar yazı için çok teşekkürler acaba iradeli olmak için ve 10. madde ile ilgili kitaplar önerir misiniz?

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı