Aynı Gezegen, Farklı Dünyalar


0

Üstad ile söze girelim:

Tırnağı, en yırtıcı hayvanın pençesinden, Daha keskin eliyle, başını ensesinden, Ayırıp o genç adam, uzansa yatağına; Yerleştirse başını, iki diz kapağına; Soruverse: Ben neyim ve bu hal neyin nesi? Yetiş, yetiş, hey sonsuz varlık muhasebesi!

ve düşünelim..

1. Dünya yüzyıllardır sayısız savaşa ve zulme şahit oldu.

2. Bunların en yakın tarihte meydana geleni, bizim de fazlasıyla etkilendiğimiz Suriye Savaşı'ydı.

3. Sanatçı Uğur Gallen da bu durumdan etkilenerek Batı dünyası ile Orta Doğu'nun yıkıcı kaosu arasındaki keskin karşıtlığı gösteren bir dijital kolaj serisi oluşturdu.

4. Uğur Gallen İngilizce bir platformda verdiği röportajda projesinden şöyle bahsediyor;

5. Modern dünyanın en tehlikeli bölgelerinden birinin bitişiğinde bulunan Türkiye'de yaşıyorum. Bu bölgeler arasındaki karşıtlık benim için iki farklı dünyayı yansıtıyor ve bu benim çalışmamda bana ilham verdi.

6. Fotoğrafların bir tarafında Batı'nın düzenli ve keyifli hayatı görülürken diğer tarafta ise savaşın insanlar üzerinde oluşturduğu ağır yıkım gözler önüne seriliyor.

7. Savaşın en çok zarar görenleri elbette ki çocuklar.

8. Bu görseller de dünyanın farklı yerlerindeki çocukların yaşamlarına ışık tutuyor.

9. Bazı insanlar görüntüleri rahatsız edici bulabilirlerse de, sanatçı dünyanın diğer bölgelerinde neler olup bittiğine dair farkındalığın arttırılmasının önemli olduğuna inanıyor.

10. Babalar ve oğullar

11. Mutluluk ve gözyaşı

12. Doğu ve batı

13. Refah ve savaş

14. Savaş ve barış

15. Hayata yolculuk ve hayatı yaşamak.

16. Vatanını terk ediş.

17. İnsansız hava aracı.

18. Savaş ve yıkım.

19. Elimi tut.

20. Coğrafya kaderdir.

Ben diyorum ki her fert baş ucuna; “Suçlu benim, herkes suçsuz!” levhasını asmalıdır. Ben diyorum ki yegâne kurtuluşumuz herkesin herkesi affetmesindedir. Daha ötesi kanunların sorumluluğuna girer. Ama görüyorum ki anlatamıyorum… Hissediyorum ama anlatamıyorum! 

Çocuk, “Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz…” dedi. Ağladıkça anlıyorum… Ağladıkça anlıyorum… 

Artık bütün mantık hesaplarımı kaybettim. hem de öylesine kaybettim ki; Amerika’da bir cinayet işlense de, Dünya çapında bir ses sorsa; “Katil kim?”, “Benim!” diye haykırabilirim! Soğuk kış geceleri, köprü altında yatan çıplakların vebali benim boynumda, gömleğimin yakasında… İsterse çareme adli tıp baksın fakat bir hastaneye girsem de kan kanseri çeken hastalar görsem acaba onları bu hale ben mi getirdim? diye düşünüyorum. Ben ne yaptım? Uykuda, baygınlıkta, annemin karnında, babamın kanında hangi cinayeti işledim? Hangi mukaddesi kirlettim ki kendimi gelmiş gelecek bütün fenalıkların tek sorumlusu biliyorum? Dışımda ne arıyorlar? İçime doğru suçluyum ben! Bir de kalkmış belki kendimden birine, ondan öbürüne geçer, bir merhamet yangını çıkar bütün ülkeyi sarar diye; tımarhanelik bir hayalin peşine düşmüş gidiyorum! 

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

Kaynaklar

Sanatçı Uğur Gallen


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir