Kültür, Liste, Yaşam

Aynada Daha Güzel Görünme Sanatı’nın 5 İlkesi

Aynadaki görüntünüzden şikayetçiyseniz aynayı silip parlatmanız yetmez.  Aynada daha güzel görünmek bir sanattır. Gelin 5 ilke ile bu sanatı öğrenelim.

1. Kendini Tanı

İncele kendini elini tırnaklarını, suratına bak uzun uzun sonra düşün. Duygusal anında, öfkelendiğinde, üzüldüğünde, kıskandığında, istediğin olmadığında, sevindiğinde, korktuğunda vücudun nasıl tepki veriyor? Sınırların neler? Olmazsa olmazın ne? Senin için yaşam ne ifade ediyor?Herkes kendini iyi tanıdığını söyler. Ama aslında çoğu zaman kendimize kayıtsız kalırız. Hayatın günlük koşuşturmasında kendimizle ilgilenmeyiz. Bu yüzden aslında kendimizden uzaklaşırız. Girişmememiz gereken işlere girişiriz. Demememiz gereken sözler deriz. Bu uzaklaşma bizi başkalarına yakınlaştırır. Bir olay karşısında çoğunlukla hep karşımızdaki insanın dediği nasıl davrandığı üzerinde dururuz. Kendimizi görmeyip onların davranışları üzerinden olayları inceleriz.Yaşadığımız şu dünyada çoğu kez bir şeyler tekerrür eder. ”Çok şansızım.” ” Sürekli yalnız kalıyorum.” ” Sürekli yanlış anlaşılıyorum.” Bunun gibi birçok tekerrür eden olumsuzluklarımız vardır. İyi de neden? Ben bir şeyleri yanlış yapıyorum ki bu sorunlar sürekli benim başıma geliyor, diyerek kendini sorgula. Bırak başkalarını kendine dön. Ve gerçekten kendini tanı.

2. Kendine Karşı Dürüst Ol

Kendine  karşı gerçekçi ol. Hayal kurmak güzeldir, ama hayallerde yaşamak kötüdür. Senin için şuan gerçekleştirmesi muhtemel olmayan şeylerin hayalini kurma. Bu seni üzeceği gibi gerçek dünyadan da soyutlar. Hayaline ulaşamayacağın gibi yapabileceğin işlerde de başarısız olursun. Hayatını düşün. Bugün bu yaşadığın evrende senin rolün ne? Sen kimsin? İstersen bir liste oluştur. Kendini tanıdıktan sonra yapabileceğin en iyi şey bunları listeleyip kendinle tartışmak. Gerçek seni anlatan özelliklerin. İyi özelliklerin. Kötü özelliklerin ve korkunç özelliklerin. Başarısızlıkların, başarıların, yeteneklerin. Hepsini elinin altına topla. Kendini eleştir. Acıma ve gerçekçi olmaya devam et.‘’Kabul ediyorum öfkelendiğimde çok kaba bir insana dönüşüyorum.’’ ‘’Hayır ben aslında yalanı severim. Çok söyledim. Benim hoşuma gitmeyen bana yalan konuşulması.’’ ‘’ Birçok kez haksızlık yaptım evet.’’ Gibi birçok korkunç şeylerini söyle ve yüzüne bak. Onları sen yaptın.‘’Evet bunları yaptım. Geçmişi düzeltemem. Ama bunlardan ders alarak geleceği düzeltebilirim. Can çıkar huy çıkmaz derler. Ama kendim için kötü huylarımı törpüleyebilirim. Evet bunu kendim için yapabilirim.’’ De ve yaklaş kendine, korkma kendinden, yanlışlarından…

3. Kendini Başkalarıyla Kıyaslama

Her insan farklıdır. Diğer insanları kendinden üstün görüp kendini küçültme.  Kimseyi de kendinden küçük görme.  Kendini başkalarıyla kıyaslama. Bu seni düşündüğünden daha mutsuz eder. Sen diğerlerinden aşağıda olacak kadar hakir değilsin. Başkalarından üstün olacak kadar da yüce değilsin. Sen normal bir sensin işte. Yanlışlarla dolu, bazen çok iyi bazen çok kötü. Bir insan işte. Bu arada kendini sev. Sen güzelsin. Çünkü seni Rabbin yarattı. O güzeldir. Güzel yaratır. Boyun kısaysa sen minyon güzelisindir. Uzunsan öyle güzelsindir. Sev burnunu. Gözlerini. Güzellik algısı bir kalıba sığdırılamaz. Her insan çeşitliliğiyle farklılığıyla renk katar bu dünyaya.

4. Hayır demeyi öğren

Kendinden taviz verme. Bir şey seni zor duruma düşürecekse nazikçe hayır de ve nedenini beyan et. Eğer o kişi senin nedenlerini hiçe sayıyorsa o kişi bencildir. Kendine yaşam alanı sun. Sana gereken oksijeni başkalarıyla paylaşma. Başkasının oksijenini çalma.

5. Erteleme

Yarınlara güvenme. En ufacık şeylerle kendini mutlu et. Ve nedensiz yere gül. Ne olursa olsun küçük şeyleri küçümseme. Zamanında sev. Zamanında gel. Ve zamanında git. Kendini de başkalarını da yorma. Ertelemek seni yorar. Pişman da eder. 

Son Olarak

Bu ilkelere hiç şaşırmadın. İlk kez de duymadın. Ama bu ilkelere uyarsan aynada daha güzel gelirsin kendine. Çünkü sen kendini tanıdığın zaman aynaya baktığında şaşırmayacaksın. Kendine açık oynadığında hayatını güzel inşa edeceksin. Kıyas yapmadığında moralin bozulmayacak aynanın içinde kaybolmayacaksın. Ya da o ayna sana dev aynası olmayacak. Hayır demeyi öğrendiğinde kendine haksızlık yapmayacaksın. Kendine yaptığın iyilikler artacak. Ertelemediğinde başarı arkandan gelecek. Hayatının düzene girecek. Ve göreceksin aynada. Bu küçücük beş ilkenin birbiriyle ayrılmaz bir bütün olduğunu biri gitti mi hepsi gideceğini. Biri girdi mi diğerlerinin de onu takip ettiğini. Bu küçücük beş ilke sana sandığından daha çok şey getirecek. Aynalarda daha güzel gözükeceksin.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

16 yorum var.

 1. 1

  Aynaya bakmaya çekinme gibi bir huyum var ama bu yazıyla yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Herkes değerlidir yazınızda bunu hatırlattığınız için teşekkürler ?

 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

  Aynaya bakmaya çekinme gibi bir huyum var ama bu yazıyla yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Herkes değerlidir. Bu yazınızda bunu hatırlattığınız için teşekkürler ?

 6. 6

  Her kelimesi özenle seçilmiş, insanı hayran bırakıyor resmen, yazılarının devamını bekliyorum.

 7. 7

  Kısa net ve anlaşılır bir yazı olmuş , yazmaya kesinlikle devam etmelisiniz takip edecegim insallah kaleminize saglik ?

 8. 8
 9. 9

  Yazı çok güzel olmuş Allah razı olsun. Gecmisimizde ya insanlar bizi kötü olarak taniyorsa biz değişmeye karar vermissek ve onların bizm hakimizdaki düşünceleri hala aynıysa ne yapmalıyım…?

  • 10

   Demekki onlar seni tanımak istemiyor, bence yapman gereken kendini Rabbine ispat et ve değiştiğini ona göstermeye çalış 🙂

  • 11

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
   Siz ne yaparsanız yapın kendiniz için yapın. İnsanların yorumlarını önemsemeyin. Sizin yanlışlarınızı gören insanlar evvela görmek isterlerse doğrularınızı da görürler. Sizin iyi yöndeki gelişmeleriniz eğer istikrarını korursa bunu herkes fark eder.

 10. 13

  Ellerine sağlık çok başarılı, yazın kendini iyi hissetmemi sağladı, ileride çok başarılı bir yazar olacağına inanıyorum

 11. 14

  Kendini sev.. Yeri geldiğinde hayır diyebilmelisin..Değersiz hissetme..Kaleminize sağlık herkesin özel olduğunu çok güzel anlamışsınız ve yaptığım yanlışların farkına varmamda bir vesilesiniz.Başarılarınızın devamını dilerim

 12. 15

  Ben hep karamsar dusunen kendime her konuda olumsuz bakan bi insandim güclü olmayi ogrendim tesekkurler..?

 13. 16

  1. Maddenin resminde açık bir bayan mı vardı? Daha dikkatli olsak. İslami , müspet … site diyen sizsiniz. Biz de İslami diye okuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>