Avrupa Birliğine Kabul Edilmek İçin Yapmamız Gereken 4 şey


0

Avrupa’nın medeni olma(!) ve medeni olanı seçme davası dünya gündeminde bolca yer tutarken bizde sizin için “Avrupa’ya göre” medeni olmanın yollarını Hasan El-Benna’nın Davet Esasları kitabından derledik. Medeni demişken kelime kökü olarak medeni, “Medine’li” kelimesinden gelir. Anladınız siz onu 😉 

1. Allah'ı İnkar Etmek

Allah’ı inkar etmek ve varlığıyla ilgili şüphe duymak, ruhu inkar etmek ve hissedilen şu alemin dışında başka bir alemin varlığını kabul etmemek.

“Onlar dünya hayatının görünen yüzünü bilirler. Ahirette ise, onlar tamamen gafildirler.” (Rum Suresi; 7. Ayeti Meali)

2. Her Şeyi Mubah Görmek

Her şeyi mubah görme düşüncesi ve dünya nimetlerinde lezzet ve çeşitliliğine karşı aşırı düşkünlük, temel güdülerin sınırsızca tatmini, maddi ve şehevi doyum, kadını bir cazibe unsuru olarak görme anlayışı, ailelerin mutluluğuna gölge düşürecek, aile düzenini bozacak, insanın cismini ve aklını yok edecek şekilde iğrençliklere dalmak.

3. Bencil Olmak

Fertlerin arasında bencilliğin hakim olması. Hiçbir fert kendi menfaatinden başka bir şey düşünemez olmuştur. Toplumsal sınıflar düzeyinde ise, her bir grup kendini diğerinden üstün görmekte ve sadece kendisinin kazanmasını istemektedir. Milletler düzeyinde ise her millet kendi milliyetçiliğini ön plana çıkarmakta, başka milletleri gözden düşürmeye ve kendisinden daha zayıf olan milletleri sindirmeye çalışmaktadır.

4. Faizi Meşru Kılmak

Faizin meşruiyetini kabul etmek, insanlar arası  ilişkilerde onu  esas kabul etmek, fertler ve toplumlar arasında onu yaygınlaştırmaya çalışmak.

Bir Ayet;

“Muhakkak ki Allah, inanıp salih amel işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar; inkar edenler ise (dünyadan) faydalanırlar, hayvanların yediği gibi yerler. Onların yeri ateştir.” (Muhammed Suresi; 12. Ayeti Meali)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kimsenin sizinle bir derdi yok kendinizi geliştirmeyip sağa sola laf atmak kaçış yolu değildir