Askeri ve Diplomatik Gelişmeler 43. Hafta


0

21.10.2018 – 28.10.2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri sizler için derledik.

1. Türkiye Petrolleri, Doğu Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine hız vermek için 262.5 milyon dolara ''Deepsea Metro I'' adlı bir sondaj gemisi daha aldı.

2. PTT'nin, Suriye'de 5. şubenin ardından şimdi de Afrin ve Cinderesi'nde şube açacağı belirtildi.

3. Suudi Arabistan ve Pakistan arasında imzalanan mutabakat zaptına göre Suudi yönetimi, Pakistan'a 6 milyar dolar borç verecek.

4. ABD Başkanı Trump, Rusya ve Çin'i kastederek, Millet aklını başını toplayana kadar nükleer cephaneliğimizi güçlendireceğiz ifadelerini kullandı.

5. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Hazreti Muhammed'e (sallallahu aleyhi ve sellem) hakaretin ifade özgürlüğü kapsamına girmediğine hükmetti.

6. Suudi Arabistan Başsavcılığı, Veliaht Prensin adamları olduğu iddia edilen sanıkların gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini planlayarak işlediklerini açıkladı.

7. Müslüman ülke liderleri arasında vahşice katledilen gazeteci Kaşıkçı ile ilgili en keskin tepki Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'den geldi. Muhammed; Bu çok büyük bir gaddarlık, kabul edilemez bir şey. dedi.

8. Hollanda'da istatistik bürosunun yayınladığı rapora göre kendisini 'ateist' olarak tanımlayanların sayısı yüzde 50'yi geçti.

9. Japonya Başbakanı Abe, İlişkileri yeni bir döneme taşımak istiyorum. Japonya ve Çin komşu ve ortaklar. Birbirimiz için bir tehdit olmayacağız dedi. Çin ile Japonya 7 yılın ardından ilk kez Başbakanlık düzeyinde görüşme gerçekleştirdi.

10. ABD Başkanı Trump, Rusya ile ABD arasında 1987'de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Silah Antlaşması'ndan çekileceğini açıkladı.

Kaynak; Stratejiksözlük.com


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. SELAMUN ALEYKUM böyle manavi uhrevi istifadeli bi site için bence gereksiz bi tarz haberi gündemi merak eden zaten farklı siteleri takip ediyor şahsen bu tip haber gündem v.s.ile bu güzel siteyi bulandırmayınız