Haber, Kültür, Liste

Askeri ve Diplomatik Gelişmeler – 37. Hafta

08.09.2018 – 14.09.2018  tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri sizler için derledik.

1. Türkiye, 300 bin asker, 36 bin zırhlı araç (tank vb.) ve binden fazla hava aracının olacağı Vostok 2018 askeri tatbikatına gözlemci statüsünde katılma kararı aldı. Rusya Türkiye'yi davet etmişti.

2. Güney Sudan'da yıllardır süren iç savaş imzalanan barış anlaşmasıyla sona erdi.

3. Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, ABD'nin tehditlerine karşın Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini 2019 da teslim alacağını söyledi.

4. Kanada Başbakanı Trudeau, Amerika Birleşik Devletleri ile yeni bir Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasına (NAFTA) imza atmayacağını açıkladı.

5. Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton: Uluslararası Ceza Mahkemesi peşimize düşerse, mahkemenin yargıçlarının Amerika'ya girişini engelleriz, mahkemenin fonlarına yaptırım uygularız.

6. Irak Başbakanı İbadi, ikinci dönem başbakanlık talebinin olmadığını ifade ederek, yeni kurulacak hükümet için adaylıktan çekildiğinin sinyalini verdi.

7. Pentagon Sözcüsü Pahon, İşimiz bitene kadar Suriye'deyiz, Türk askeri Menbiç'e girmeyecek dedi.

8. Ermenistan basını Türk ordusunun Azerbaycan'a bağlı Nahçıvan'da bir askeri üs kurmak için hazırlıklar yaptığını yazdı.

9. TSK, İdlib'e gece gündüz askeri sevkiyatı sürdürürken, 3 gündür Rusya şehre herhangi bir saldırı düzenlemedi. (13 Eylül 2018)

10. Rusya ve Çin doları bırakıyor... İki ülke arasında yerel para birimleri olan ruble ve yuan kullanımını arttırarak kademeli olarak doların bırakılmak istendiği belirtilirken, ilk aşamada 10 milyar dolar değerinde bir yuan fonu oluşturulduğu açıklandı.


Kaynak: https://stratejiksozluk.com/

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>