Âsiye Olmak İçin Disipline Edilecek 7 Şey


4

Hz. Âsiye… Kur’an’da müminlere örnek olarak gösterilen kadın… Hz. Âsiye Firavun’un eşi. Firavun’un erkek çocuklarını öldürttüğü zaman, annesi tarafından Firavun’dan korunmak için sandık içerisine konulup nehre atılan Musa aleyhisselamın saraya girmesine vesile olan kişi. Peki neden Âsiye olmak? Çünkü Rabbi’miz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor: “Allah, inananlara Firavun’un karısını misal gösterir: O vakit o demişti ki: “Ya Rab! Katında benim için Cennet”te bir ev yap!..” (Tahrim, 66/11). Hz. Âsiye Peygamber Efendimiz’in de (s.a.v.) mübarek sözlerinde şöyle yer almıştır: “Cennet kadınlarının en üstünleri Hatice Bintil Huveylid, Fatıma Binti Muhammed, Meryem Binti İmran, Firavun’nun Zevcesi Âsiye Binti Muzahimdir.” (Ahmed B. Hanbel, Müsned,c.1,s36 ; Hakim, Müstedrek, c 2, s, 594). Gelin bu mübarek kadın gibi, Âsiye gibi olmak için neler yapmalıyız ona bakalım.

1. Uykunu Disipline Et

Belki de en zoru ile başlıyoruz… Uykuya kim “hayır” diyebilir ki? Ah ne tatlıdır o… Uykumuzu disipline etmek için; sabah namazını kıldıktan sonra uyumamalı ve ilimle meşgul olmalıyız. Öğleden sonra istirahat edebiliriz (bu istirahat gecenin bir bölümünü ibadete ayırdığımız için olacak). Yatsı namazından sonra uyumalı ve gecenin yarısı yada üçte ikisi geçtikten sonra uyanmalıyız vitr namazını kılmak için. Gece ibadetini yaptıktan sonra sabah namazı için hazırlanarak yeni güne başlamalıyız [1].

2. Vaktini Disipline Et

Uykumuzu disipline ettik diyelim. İkinci adım vaktimizi disipline etmek. Bunun için sırtınızda bir çantanızın olduğunu hayal edin. Bir yolcuğa çıkacaksınız ve yolculuk boyunca çantanızı sırtınızda taşıyacaksınız. Mümkün olduğunca az ve gerekli olan eşyaları koyarsınız öyle değil mi? İşte bizde bu dünyadan geçiyoruz. Yolculuk ne kadar sürer bilinmez ama çantamız ne kadar hafif olursa o kadar güzel olur yolculuk. Günahlar, haramlar bize yük olur, boş işler bize külfet olur. Onlar için çantanızda bir yer olmasın!..

3. Yemeğini Disipline Et

Hayır diyemeyeceklerimizin arasında uyku ile adeta kapışan bir diğer maddemiz “yemek”. Vazgeçilmez, vazgeçilemezlerimiz arasında kaçıncı sırada? 1 – 2 ?.. Oysa bakın Peygamberimiz ne diyor: ““Âdemoğlu karnını tıka basa doldurmasından daha zararlı bir kap doldurmamıştır. Âdemoğluna, belini doğrultacak birkaç lokma yeterlidir. Ancak (nefsinin galebesiyle) ille de yiyecekse, midesini üçe ayırsın, üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de nefes almağa ayırsın.” (Tirmizi, zühd, 47.).

4. Arkadaşlarını Seç

Arkadaş, yaren… Kimi zaman sana yolu gösteren kimi zaman yoldaki yükünü hafifleten… Ya da (Allah korusun) kimi zaman yoldan çıkartan, sırtına yük bindiren. Allah yolunda arkadaşlar seçin. Arkadaşınız Hz. Ebubekir gibi olsun, siz de Hz. Ebubekir gibi olun. Senin doğrularına kulak asmayan kimse bu yolda sana nasıl yarenlik eder? Düşüncelerine saygı duyuyorum diyerek kenara çekilenlere değil, bizimle bu yolda ilerleyenlere ihtiyacımız var.

5. Hayatını Plan-Program Üzerine Disipline Et

Bu aralar hemen hemen her birimizin daha bir gündeminde bu plan-program konusu. Yeni değişiklikler ile yeni hedeflerimiz oldu. Peki hedefe ulaşmak için ilk adım nedir sizce? Bunun için öncelikle “sonra, yarın, bir gün” kelimelerini çıkartmalıyız hayatımızdan. Sonra, sonra diye diye 2021 oldu. Hangi sonrayı bekliyoruz 2022, 2023…? Sonra değil şimdi, yarın değil bugün, bir gün değil her gün… İstikrarla, inatla, belki zorlanarak ama hedeflerimize adım adım ulaşmanın verdiği huzur ve mutlulukla…

6. Mürşit Arayışı İçinde Ol

Nedir mürşit: doğru yolu gösteren kimse, klavuz. Yolumuzu yaratan Rabb’imiz yolumuzu göstermiş bize. Yol gösterenimizi göndermiş bize. Başka klavuza ne hacet? Allah Kur’an-ı Kerim de buyuruyor ki: “İnkârcılar, “Ona rabbinden bir mûcize indirilse ya!” diyorlar. Sen ancak bir uyarıcısın; her topluluğun da bir kılavuzu vardır.”(Ra’d Suresi, 7.ayet).

7. Niyetini Disipline Et

Güzel, hayırlı işler yapmaya niyetlenmen bile dinimizde güzel karşılanıyor. Sen içine o güzel işin tohumlarını ekmişsin zaten, tohumların filizlenmesi için harekete geçmelisin.

Kaynaklar

[1] Sorularla İslamiyet. (2020). Erişim adresi https://sorularlaislamiyet.com/peygamber-efendimiz-asmin-uyku-duzeni-nasildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

4 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Esselamu aleyküm kardeşim. Vaktini ve yemeğini disipline et başlıklarında kadınların kolları görünüyor. Suffagah olarak her ince ayrıntıya dikkat ettiğinizi bunun da ancak gözden kaçmış olabileceğinden kaynaklı hatırlatma yapmak istedim.

  2. Haklısınız güzel hassasiyet.

    Bir de mürşide gerek yok gibi bir anlam mi çıktı. Tasavvuf güzeldir. Mursidler guzeldir. Allah nefsime söz geçirip bir murside girmemi hayirlisiysa nasip etsin

  3. Güzel ve faydali bir yazi olmus ancak kaynağı asiye olmak ‘derslerindeki maddelerle ayni gibi geldi eğer oradan faydalanilmissa kaynak olarak yazılsa güzel olmaz mi acaba