Arş’ın Gölgesindeki Genç’ten Çıkarılacak 8 Ders


0

O gün geldiğinde Allah’ın (celle celaluhu) razı olduğu kişilerden olmak ne güzeldir! O gün korku duymamak, Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ile Kevser havuzunda buluşacak ümmetinden olmak ne güzeldir!
Asr-ı Saadet döneminde İslam’ı yükseltip, bu yolda Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) ile beraber savaşan ve Allah rızasını kazanan kişiler gençlerdi. Onlar Asr-ı Saadet’in hiç sönmeyecek yıldızları.. Şimdiki zamandaki gençler de Allah (celle celaluhu) rızasını amaç edindiğinde, onun için yaşadıklarında onlar da hiç sönmeyen yıldızlardan olacaklardır. Taa ki o güne kadar!

1. Umutlu Ol!

Ey genç! Belki şimdi zor durumlar yaşıyorsun ve umudunu kaybetmek üzeresin! Sakın umudunu kaybetme. ‘La ilahe illallah Muhammeden Rasulullah’ de ve Rabbini (celle celaluhu) hatırla. Tüm kainat onun kontrolü altındayken ümitsizliğe kapılmak da ne? İki avucunun arasındaki mucizeyi keşfet! Dua ve sabret! Umutlu ol! Rabbin (celle celaluhu) sana en güzelini verecektir.

2. İstikrarlı Ol!

“Mü’min iman eder ki hayatta var olmasının en önemli hatta yegane gereği var edene kulluktur.” (Arş’ın Gölgesindeki Genç, 51. sayfa) 

Rabbine (celle celaluhu) kullukta ve davanda istikrarlı ol! Asla bu yolda tavizler verme! Unutma eğer taviz verirsen Rabbinin (celle celaluhu) rızasını kaybedersin, her şeyi kaybedersin. Karanlıktayken sahip olduğun tek ışık olan mumu kendin söndürürsün. Bazen düşüncelerin diğer insanlara göre aykırı veya fazla olacaktır. Ama önemli olan insanların düşünceleri değil, Rabbinin (celle celaluhu) sana buyurduklarıdır. Sen onun rızasını gözet, gerisi koca bir yalandan ibarettir.

3. Kur'anı Hayatının Merkezine Koy!

“İkra’, bir Kur’an emridir. İkra’: Kur’an oku, Kur’an’a sarıl, Kur’an’ın emirlerini yerine getir, yasaklarından kaçın, onun istediği gibi ol, ona aykırı davranma!” demektir.”(Arş’ın Gölgesindeki Genç, 57. sayfa) 

Kur’an, Allah’ın (celle celaluhu) kelamıdır. Onun rızasını kazanmak için bize yol gösterir Kur’an. Kendini yalnız hissettiğinde yalnız olmadığını hatırlatır, umut verir, her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğunu hatırlatır, günah çukurunda batıp artık çıkamayacağını düşünürken Rabbinin (celle celaluhu) merhametinin her şeyden fazla olduğunu hatırlatır. Kur’an her derde devadır. Bu hayat yolundaki en büyük yardımcındır. Ona sarıl ve ona uygun yaşa!

4. Sabret!

Dünya hayatı bir imtihan yeridir. Rabbinden (celle celaluhu) gelen hayır da hoştur, şer de. Unutma O seni senden bile iyi biliyor. Ona güven ve hayatta karşılaştığı zorluklara karşı sabret! O sabrının karşılığını vereceğini söylüyor: “Sabretmenize karşılık selâm sizlere. Dünya yurdunun sonucu (olan cennet) ne güzeldir!” (Ra’d Suresi; 24. Ayeti Meali)

5. Tüm Ümmetin Ailen Olduğunu Unutma!

Biz bir ümmetiz, Hz. Muhammed’in (sallallahu aleyhi ve sellem) başlattığı dava yolunda savaşan. Kimimiz zenciyiz, kimimizin gözleri çekik, kimimizin boyu kısa. Hepimiz birbirimizden farklıyız. Ama aynı yolda savaşan aileye mensubuz. Hepimiz bu ümmetin askerleriyiz. Birbirimizden ne kadar uzakta olsak da, hiç konuşmasak da birimizin başında bir dert varsa o dert hepimizindir. 

Ey bu ümmetin genci! Unutma sen sadece kendinden veya kendi ailenden sorumlu değilsin, sen tüm ümmetten sorumlusun! Sen ayağa kalkarsan tüm ümmet ayağa kalkar. Sen ümmetin umudusun! “Nerede bir inleyen görse o, onun yanındadır. Ona şifa kaynağıdır. O, nerede bir hasta görse o iyileşinceye kadar hasta odur artık. Kendini unutur, onu düşünür. Nerede bir garip görse onun yanında ve yakınındadır. Sever, sevilir. Sevmekten bıkmaz. Sevgisine bedel istemez. Karşılıksız sever. O ve ona ait ne varsa hepsi aileye feda edilmiştir.” (Arş’ın Gölgesindeki Genç, 79. sayfa)

6. Haya Et!

Haya bir mümin için en güzel durumdur. Haya eden bir mümin günahlardan uzak durur, Rabbinin (celle celaluhu) onu her daim gözettiğinin farkındadır.“Hayam, Rabbim beni gördüğü içindir. O’nun göremediği gözetlemediği bir yer bulamayacağım için hayam her yerdedir, her zamandır.” (Arş’ın Gölgesindeki Genç, 144. sayfa)

7. Kudüs'ü Unutma!

Kudüs, ümmetin ilk kıblesi, kanayan yarası, kavuşmayı dört gözle beklediği en büyük özlemi. Ey genç! Kudüs’ü unutma, oradaki kardeşini unutma. Onun özlemiyle yanmaya bak. Mekke gibi Medine gibi onunda bizim evimiz olduğunu unutma! Kudüs’ü düşünerek uyu, onu düşünerek kalk! Onun için savaşanları hatırla. 

“Filistin bir sınav kağıdı 

Her mü’min kulun önünde 

De gerçeği yaz: Hakikat şehitliğe koşmaktır 

De isyan çağır yolun açılır cennet köşelerine” 

| Cahit Zarifoğlu 

“Seven Kudüs’ü sevsin. Doğmak isteyenler Kudüs için doğsun. Kudüs için doğmaya da değer ölmeye de!” (Arş’ın Gölgesindeki Genç, 149. sayfa)

8. Her Şeyi Geride Bırak!

Ey genç! Yarın da değil ertesi günde değil! Tam olarak şu an şimdi seni günaha sürükleyen her şeyi geride bırak, kurtul zincirlerinden! Seni Rabbinden (celle celaluhu) uzaklaştıran her şeyden kurtul! Seni herkesten çok seven, sana hiçbir zaman kapısını kapamayan, senin için her zaman en iyisini isteyen kainatın yegane sahibi Rabbine (celle celaluhu) koş! Rabbine (celle celaluhu) koş ve yalnız ona boyun eğ! Sonra daha cesur olarak kalkacaksın ayağa! Senle beraber, ben ve tüm ümmet de kalkacaktır unutma!

Kaynaklar

| Nurettin Yıldız’ın Arş’ın Gölgesindeki Genç kitabından derlenmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir