İslam, Liste

Arefe Günü İçin Tavsiye Edilen Program

1.Bu özel güne güç toplamak için bir gece öncesinde erken yatın.

arfe günü erken yat

2.Sabah namazından önce sahur için uyanın.

arife günü uyan

3.Suyun son damlasına kadar günahlarınızı temizlediğini kendinize hatırlatarak abdest alın.

En az dört rekat namaz kılın. Secdede dünya ve ahiretiniz için dua edin. Ağlayarak Allah’a tevazuunuzu gösterin ve bu büyük günde sizi başarıya ulaştırmasını dileyin. Bu özel günü tecrübe edenlerden olmanızı size nasip ettiği için şükredin.

arife abdest al

4. Ayette bahsedilen 'seher vaktinde istiğfar edenler' den olmak için sabah namazından önce (en az 10-15 dk.) istiğfara zaman ayırın.

Onlar seher vakitlerinde Allah’tan bağışlanma dilerlerdi.[Zariyat,18]

arife istiğfar

5.Sabah ezanını müezzinle tekrar edip dua edin.

Namazınızı kılın ve bulunduğunuz yerde sabah zikirlerinizi; salavat, tesbih,(subhânellah) tahlil, (lâ ilâhe illallah) tahmid(elhamdülillah) ve tekbirlerinizi çekin.  Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin tavsiyesi üzerine “La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehul mülk ve lehul hamd ve hüve ala külli şey’in kadir.” Zikrini arttırın.

arefe namaz

6.Güneş doğduktan kırk beş dakika sonra işrak namazı kılın. Bu namaz hac ve umre sevabına denktir. Kaçırmayın! (İhyâ, c. 1, s. 336)

arife namaz

7.Eğer uyanık kalabilecekseniz uyumayın ve tek bir dakikayı bile ziyan etmeyin. Eğer uykuya ihtiyacınız varsa Allah’a ibadet için güç toplamak niyetiyle bir saat kestirin.

arife kestirme

8.Uyandığınızda abdest alıp en az dört rekat duha namazı kılın.

Çokça Kur’an okuyup, bolca zikir çekin (yukarıda belirtilen zikirler). Öğlen namazından sonra da önemli işlerinizi yaparken da yemek yaparken zikirle meşgul olun.

arife dua

9.İkindi namazından sonra sabah zikirlerini yapın.

Akşam namazına bir saat kala kadar Kur’an okuyun. Bundan sonra da Akşam namazına kadar yakınlığınızdan dolayı Allah’ın icabet edeceği çok fazla dua edin. (Bu iş için dua listesi hazırlamanız yardımcı olacaktır.) Allah’ın tüm günahlarınızı affetmesi ve sizi ateşten azad ettiklerinden kılması için dua edin.

arife tesbih

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>