Çocuk, Liste, Sağlık, Yaşam

Anne Sütünün 11 Faydası

Ülkemizde yeni doğanlarda anne sütü alma oranı %95 civarıdır. Ancak bunu 6 ay tek başına sürdürme oranı malesef çok düşüktür. Kalori verme özelliği dışında hiçbir özelliği taklit edilemeyen anne sütüne eşdeğer hiçbir gıda malzemesi yoktur. Zaten piyasadaki mamalarda ancak anne sütüne en yakın olmakla övünebilmektedir. Burada sayacağımız özellikler sadece anne sütünde bulunmaktadır.

1. Her zaman kullanıma hazırdır; ısıtmak, soğutmak, sulandırmak gerekmez.

bebek

2. Herhangi bir maliyeti yoktur.

bebek-mamasi-1024x640

3. Bebeğe hastalık bulaştırma ihtimali yoktur, mikrop içermez. Emzirirken enfeksiyon geçiren anne, kişisel temizliğe dikkat edip basit bir maske kullanarak bebeğini emzirmeye devam edebilir.

maske

4. Bebeğin sindirim sisteminin özelliklerine bire bir uygundur. Bu sayede gaz çıkaramama, kabızlık gibi şikayetler oldukça az görülür.

aglayan-bebek

5. İçerdiği çok miktarda büyüme faktörü nedeniyle özellikle gastrointestinal sistem (mide - bağırsak) ve sinir sistemine dâhil organların gelişimi için çok önemlidir.

bebek sağlık gelişim anne sütü

6. Bebeğin büyüme ve gelişme için ihtiyacı olan besin maddeleri, protein, vitamin ve mineraller açısından mükemmel kompozisyona sahiptir. İlk altı ay dışarıdan hiçbir desteğe ihtiyaç bırakmaz.

bebek anne sütü

7. Anne sütünde suyun diğer maddelere oranı da yeterli olduğu için ilave olarak bebeğe su vermeye de gerek yoktur.

su biberon bebek anne sütü

8. Doğumu takiben anneden ilk gelen sütün bağışıklık sistemi için büyük önemi vardır.

‘Ağız sütü’ denen bu süt, bebeğin ilk aşısı kabul edilir. Daha sonraki günlerde gelen süt de içerdiği bağışıklık sistemi elemanları sayesinde mikroplara karşı ciddi bir savunma sağlar. 7-14. günlerde gelen süte ‘geçiş sütü’ denir. 14. günden sonra görülen olgun süt kalori ihtiyacı artan bebeğe uygun daha yağlı özelliktedir.

güçlü bebek anne sütü ağız sütü

9. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık daha az görülür.

bebek-masaji-724

10. Emzirme sırasında anne-bebek arasında oluşan ve güçlenen duygusal bağ nedeniyle bu bebekler daha sakin olur, daha az ağlarlar, daha iyi uyurlar.

Sevimli_uyuyan_bebek

11. Yapılan bilimsel çalışmalar anne sütü alan bebeklerin zekâ gelişiminin daha iyi olduğunu göstermiştir.

bebek anne sütü zeka

Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Fırat Erdoğan, Elifelif Dergisi.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>