Aile, Bilim/Teknik, Çocuk, Evlilik, Sağlık, Tefekkür, Yaşam

Anne Baba Olmaya Niyet Etmiş Genç Çiftler İçin 3 Dert Ve 3 Derman

1. Duan sen istediğinde değil, Allah istediğinde gerçekleşecek.

Birçok çiftin “Bu yaz çocuk sahibi olmayı düşünüyoruz” şeklinde konuşmalarına şahit oluruz. Genç çift kendilerince bir hesap yapmış ve neredeyse bebeği büyütüp okula gönderecek kadarki süreci planlamış gibi rahattır. Fakat işler düşündüğü gibi gitmediğinde büyük bir panik ve çeşitli vesveseler ile karşı karşıya kalır.

Dermanı: Nasibiniz sizin planladığınız günde değil, Allah’ın taktir ettiği günde olacaktır. Kudret sahibi olan yalnızca O’dur. Bu yüzden dua var, panik yapmak, bunalımlara girip yuvayı eşiniz için dar etmek yok!

2. Bilgi sahibi olmak korkularımızı dindirir.

Tecrübesizliğin ve baba adayı ile bazı kadınsal meseleleri konuşamamanın verdiği kafa karışıklığı üstüne bir de internet gibi yığınla asılsız bilginin yer aldığı bir yerden fikir sahibi olmaya çalışmak anne adayını soru işaretleri deryasına sürükleyebilir.

Dermanı: Anne adayı bilmelidir ki bedeni ay içerisinde her gün aynı düzeyde gebe olmaya müsait değildir. Ayın belirli günleri bu hal için maksimum düzeyde uygundur. Bu bilimsel bilgiyi akıldan çıkartmadan ebeveyn olmaya niyet ettiğiniz günlerde bir jinekolog doktoru ile görüşüp hem gerekli kan ölçümlerini yaptırmalı hem de bu özel günler hakkında eşinizle birlikte bilgi almalısınız.

3. Stres yapma, bedeninin ve yuvanın huzurunu koru.

Çiftler ebeveyn olmaya niyet ettikleri ilk ay hayal kırıklığı yaşamaları durumunda müthiş bir gerginliğe sürüklenebilir. Bir ay öncesinde ebeveyn olma hayalleri konuşulan yuva birden çatışmaların gerginliğin eksik olmadığı bir eve dönüşebilir yersizce kalpler kırılabilir. İşte tam da imanımızın derecesini görme vakti!

Dermanı: Biz yalnızca kavli duamızla birlikte sebepler dairesinde fiili duamızı yaparız; sonucu Allah’a bırakırız. Yaratmak, yoktan var etmek, nasip etmek Rabbimizin takdiridir. Böyle günler Rabbimizin El-Hâlık ismini tefekkür etmenin tam vaktidir. Düşünsenize belki de hemen düşündüğümüz ayda bebeğimizin haberini alsaydık kudreti kendimizden bilecektik. Her açıdan koşullar yerinde olduğu halde birkaç ay bekleyişimiz bize acizliğimizi ve kul oluşumuzu hissettirmeli, küstürmemeli. Ebeveyn olma yolunda sabırla fiili ve kavli duaya devam etmek, tebessümü elden bırakmayıp yuvamızın ve bedenimizin huzurunu korumak bu derdin yegane dermanıdır.

Allah hepimize hayırlı sağlıklı güzel yavrular bağışlasın.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>