Anne Baba Hakkına Dair Efendimizin Sahabelerine Söylediği 5 Hatırat


0

İbn Abbas ra. şöyle buyurmaktadır: Anası – babası olup ta sabahleyin kalkınca onlara iyilik eden ve kendilerini incitmeyen hiç bir mümin yoktur ki, Allah onun için Cennette iki kapı açmasın. Sahabe efendilerimiz bu hukuku elbette Allah Resulü Aleyhissalatu Vesselam Efendimizden öğrenmişlerdi. Bizde Efendimizin sav. diğer sahabe efendilerimize öğrettiği bu hukukun numunelerine göz atalım…

1. Bazen Anne Babaya Hizmet, Cihad Sevabını Kazandırabilir

Bir defasında Resûlullah’a bir adam gelerek, «Yâ Resûlullah, ben cihad etmek istiyorum,» dedi. Allah Resulü ona. «Annen – baban hayatta mı?» diye sordu. Adam, «Evet!» dedi. Resûlullah da, «Git onlara iyi bak, memnun et. Böylece cihâd etmiş olursun.» cevabını verdi.

2. Önce Kime İyilik Etmeli?

Sahabeden biri Peygamberimize sordu: — Yâ Resûlullah, kime iyilik edeyim?Resul aleyhisselâm buyurdu: — Anana.— Sonra? Resul aleyhisselâm buyurdu:— Anana. Sahabe sordu:— Sonra? Resul aleyhisselâm buyurdu: — Anana. Sahabe sordu:— Sonra?Resul aleyhisselâm buyurdu:— Babana. Sonra da sırasıyla diğer yakınlarına…

3. Hangi Amel Daha Faziletlidir?

Resul aleyhisselâma soruldu: — Hangi ameller daha şerefli ve faziletlidir?— Buyurdular:— Vaktinde kılman namaz, bundan sonra, anaya – babaya yapılan iyilik. Bundan sonra da Allah yolunda cihâd.

4. Anne Hakkını Ödemiş Sayılır Mıyım?

Bir defasında Resûlüllah sallallâhü aleyhi ve seleme bir adam geldi ve/ «Yâ Resûlullah, anam iyice ihtiyarladı. Ben onu kendi ellerimle yediriyor, içiriyor, sırtımda taşıyorum. Hâsılı her türlü ihtiyacım karşılıyorum. Mükafata hak kazandım mı?» dedi. Resul aleyhisselâm ona cevaben,«Hayır, bu senin yaptıkların, ananın senin üzerindeki haklarının yüzde birine bile karşılık değildir. Fakat sen iyilik ediyorsun. Allah sana, bu az iyilik karşılığında çok sevap verir» buyurdular.

5. Ölen Anne Baba İçin Bir Şey Yapılabilir Mi?

Bir defasında Seleme oğullarından bir adam Resûlüllah’a gelerek:— Yâ Resûlullah, benim anam – babam öldü. Onlara benim yapacağım bir iyilik var mı? dedi. Resul aleyhisselâm buyurdu:— Evet, var. Onlar için Allah’dan mağfiret dileyeceksin. Onların hayatta iken yapmış olduktan vaatler mevcutsa onları yerine getireceksin. Dost ve ahbaplarına ikramlarda bulunacaksın. Yakınlarını ziyaret edeceksin. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı