Amerikan Demokrasisini(!) Anlatan 5 Film Tavsiyesi


0

Amerika, Irak ile başladığı demokrasi(!) yolculuğunda bir çok ülkeye savaş ve yıkım götürmüştür. Irak, Yemen ve Afganistan en güzel örneklerdendir. Asıl gaye, bu beldelerin yer altı ve yer üstü zenginlikleri iken, demokrasi maskesini takmayı unutmazlar. Yüzlerce kiloluk bombaları hiç çekinmeden sivillerin ortasına atıp kahkaha atarken, Ortadoğu halkları ise acı içinde çığlıklarını yükseltmektedir. Bu listemizde Amerika’nın Ortadoğu’ya getirmek istediği demokrasi örneklerini anlatan filmleri göreceğiz.

1. Sniper ; Duvar

Film Amerika’nın Irak’a girdiği dönemde geçmektedir. Filme göre ıraklı bir terörist(!) ıraklı işçileri hedef almıştır ve Amerika’da en eğitimli 2 keskin nişancıyı o teröristin imhası için görevlendirmiştir. Ancak hesaplayamadıkları bir şey vardır oda karşılarındaki kişinin dünyanın en iyi keskin nişancısı Juba lakaplı Irak’lı bir sivil olduğudur. Film bu şekilde devam etmektedir. Hatırlayanlar bilir zamanında Juba Amerikanın en korktuğu kişilerden biridir ve gerçek adı da hala öğrenilememiştir Juba kelimenin tam anlamıyla bir EFSANE’dir. Savaş filmi olduğu için çocukların izlemesi uygun değildir.

2. Kirli Savaşlar

Amerikalı gazeteci Jeremy Afganistan’ın Gardez bölgesinde yapılan  amerikan operasyonunda öldürülen bir aileyi araştırmaya başlar ve burada  karşılaştığı şey MÖHK yani amerikanın savaşçı gizli bölümüdür.  Detaylara indikçe olaylar daha da karmaşık bir hale gelecektir çünkü  MÖHK sadece Afganistan’da değil Yemen, Irak, Somali ve daha birçok  ülkede gizli operasyonlar yürütmektedir. Filmde Amerikan özel kuvvetlerince katledilen ve Amerikan vatandaşı olan Enwer Evlaki ve yine katledilen oğlundan da bahsedilmektedir. Film Belgesel tadındadır.

3. Şaşkın Köpekler

Bir afgan filmi olan Sag-haye Velgard’ta Afganistan’daki iç savaşın ardından annesi ve babası Afganistan ceza evinde tutuklu olan iki kardeşi ele almaktadır. Filmin konusu savaşın çocuklar üzerindeki etkisini anlatıyor. Filmin başında kuyuda sıkıştırılan bir köpek Amerika ajanı olmakla suçlanıyor çocuklar tarafından ve öldürülmek üzereyken bu kardeşler tarafından kurtarılıyor.  Afganistan’ın bugün bu durumda olmasının en büyük nedeni başta Rusya ardından Amerika’dır.

4. Guantanamo Yolu

Guantanamo Yolu annesinin seçtiği kızla evlenmek için Pakistan’a yolculuk yapmaya karar veren İngiliz vatandaşı Asıf ve arkadaşlarının hayatını konu alan belgesel türünde bir film. Pakistan’da cuma namazına gittikleri camide imamın vaazından etkilenip Pakistan’a insani yardım için gitmeye karar verirler. Ancak yolculukları bekledikleri gitmez. Afganistan’a vardıktan kısa süre sonra ülke ABD tarafından bombalanmaya başlar.

5. Ebu Gureyb'in Çocukları

Abu Ghraib’de yer alan ve savaş sırasında yakalanan Iraklıların yer aldığı bir Amerikan hapishanesinde, işlenen insanlık dışı görüntülerin arasında yaşayan bir Amerikan askerinin, Iraklı esirle birlikte yaşadığı arkadaşlığı konu alıyor. Bu film aslında kirli amerikan tarihinin vicdan temizleme görevini üstlenmektedir ancak kafamızda Amerika ile ilgili sempatik şeyler varsa bile bu silmemiz için yetecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

8 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Film izlemeyen biri olarak sayfa önerisi üzerine izlediğim bu filmler cokta gerekli degil ve kufur ve kotu sahneler var. Bence icerigi kaldırmalisiniz.

    1. Sakıncalı sahnelerin bulunduğu filmlerin isimlerini yazarsanız, inceleyip gerekli işlemi yapabiliriz.

  2. Bu şerefsizlerin 200 yıllık geçmişleri var yapmadıkları itlik kalmamış. Bir millet diyeceğim ama millet de değiller ki;bir kulübeye her ırktan adam girmiş melez bir topluluk oluşmuş. Ne adalet, ne ahlak yok. Çal, çal, çal, sat. Sömür, sömür, sömür; zengin ol.

  3. Geri bildirim: Filme Gel – Sesbiziz
  4. Amerika’yı kısmen eleştiren ama yine Amerikan propagandası yapan filmler paylaşmanın amacı ne?
    Müslümanların Amerikan emperyalizmi karşıtı çektiği filmleri hiç mi yok yani?
    “Kasap Melekler”, “Elveda Bağdat”.. vesaire.