Amerikalıların Nefreti Sevgiyle Mağlup Ettiği 9 An


0

Bazı politikacıların ve bazı sağcı medya kesimlerinin bölücü söylemlerine rağmen, Amerikalılar nefretin onları bölmesine izin vermedi. Onlar gibi birçok politikacının çabasına rağmen, çoğu Amerikan kültürel çeşitliliğin Amerikan yaşam tarzının bir parçası olduğunu bilen insanlar. İşte, Amerikalıların nefreti sevgiyle mağlup ettiği 9 an:

1. Yaşlı Hasta Müslüman Doktoruna İtimat Ettiğinde

91 yaşındaki yaşlı hasta bazı politikacıların Müslümanların ABD’ye girişine yasak koyulmasını istediklerini duyunca Müslüman doktoruna kendi yaptığı peluş oyuncakları hediye etti ve dedi ki:

“Acınızı ve neler yaşadığınızı hissedebiliyorum.”

Doktoru Dr. Fahim Rahim:

Bu ülkede yaşayan çoğu insanın bu 91 yaşındaki hanım gibi olduğunu anlamak zorundayız. Bu 91 yaşındaki hanım tek başına, bu güçler ne yaparsa yapsın kimsenin bizi parçalamaya veya bölmeye gücünün yetmeyeceğini kanıtlamıştır.

2. Bilinmeyen Biri Bu Mesajı Camiiye Astığında:

Başlık 2

Bugün hepinize teşekkür ediyorum, sayenizde daha iyi biri oldum.

Sadece bir kişiyim – Amerikalı bir Hristiyan

Sizin gücünüze ve inancınıza bağlılığınıza çok saygı duyuyorum ve takdir ediyorum. İnancınızı birine açıklamak veya savunmak zorunda kalmak size yapılan bir haksızlıktır.

Bizim yaptığımız birçok toplu katliamlar vardı, ama kimse bunlar radikal bir hristiyan tarafından yapıldı demedi.

Tv’de radikal açıklamalar yapan ve Hristiyan olduğunu söyleyen kişilerin inançlarını unutmuşlar gibi davrandığını hissediyorum!

Bir hristiyan (Hz) İsa’ya inanır ve onun öğretilerini takip eder. Ve (Hz) İsa ırkçı biri değildi! Eğer hem (Hz) İsa’ya inanıp bizim sınırımızda durup hem de hoşgörüsüz davranırlarsa hangi kiliseye bağlı olduklarına dair hiçbir fikrim olmaz.

Işıd’e gelince- Onların galip gelmesi asla mümkün değil, belki başımı, belki bedenimi alabilirler -ama asla ruhumu alamazlar. Sonuçta- Amerika vâdedilmiş topraklar değil.

Diğer amerikalılardan korkmayı reddediyorum. İsterse müslüman, hristiyan, yahudi, ateist, gey, siyah, kahverengi, beyaz vb olsun. Özgürlüğün ve eşitliğin arkasındayım ve elime geçen her fırsatta bunu duyuracağım.

Lütfen- Güçlü olun- Bu geçecek. İyi her zaman galip gelir!

Arizona’da bir camiide bilinmeyen biri tarafından bantlanmış şekilde bulunan bu mektup şu cümleyle başlıyordu:

“Bugün hepinize teşekkür ediyorum, sayenizde daha iyi biri oldum.”

3. Bu hanımlar Müslüman Hanımlara Destek İçin Başörtüsü Taktığında

Başlık 3

Şikago’da Vernon Hills Lisesi’ndeki kızlar müslüman akranlarına destek olmak ve Amerika’daki islamofobi ile mücadele etmek için başörtüsü taktı.
Okul müdürü Jon Guillaume bu hareketi destekledi:

Bence bu zamanda lisemizde, toplumumuzda ve Amerika’da müslüman olmak zor bir şey. Bunun çocuklarımız için müslüman toplumu kucaklamak adına bir şans olduğunu düşünüyorum. ………….. Yani, onlarla gurur duyuyorum.

4. Amerikalılar Donald Trump Mitinginde Sessiz Protesto Yaptıklarında

Sessizce üzerinde ”İslamofobiyi durdurun” yazan sarı rozetleri takmış halde ayakta durdular.

5. Bu adam, Üzerinde 'Hepimiz Müslümanız' Yazan Bir Pankart Açtığında

Başlık 5

Film yapımcısı Michael Moore Trump Tower’ın önünde “Hepimiz Müslümanız” yazan pankartla durdu. Nefret söylemlerine karşı başkalarını #WeAreAllMuslim hashtag’iyle tweet atmaya teşvik etti. Dedi ki:
“Irk, din ve renk ayrımı gözetmeden herkesin kardeş olduğuna inanarak büyüdüm. Yani eğer müslümanları yasaklamak istiyorsanız, önce beni yasaklamak zorundasınız Ve diğer herkesi. Hepimiz müslümanız.”

6. Bu Çocuk Yıkılan Bir Camiiye 20 Dolar Bağışladığında

7 yaşındaki Jack Swanson, Texas Pflugerville’deki İslam Merkezi’nin tahrip edildiğini duyunca tüm parasını -20 dolar- camiiye bağışlamaya karar verdi. Camii onun iPad için biriktirdiği parasını bağışlamasını ona yeni bir iPad alarak ödüllendirdi.

7. Amerikalı Yahudiler İslamofobiye Karşı Durduğunda

Jewish Voice for Peace (Barış için Yahudi Sesi) kuruluşu üyeleri Amerika’nın farklı şehirlerinde
İslamofobiye karşı olan ve mültecilere desteklerini gösteren pankartlar açtılar.

8. Amerikalı ateist kadın camiiye 20 dolar bağışladığında

Başlık 8
Bağışla birlikte verdiği mektupta şunları yazmıştı:

Merhaba,

Ben beyaz, ateist bir kadınım, ama dini ne olursa olsun kesinlikle herkesin dinini güvenli bir şekilde yaşamasının önemine inanıyorum. Kendini bilmez korku tüccarları yüzünden yaşamış olabileceğiniz herhangi bir olumsuzluk için üzgünüm.

Nerede nefret varsa, orada daha büyük bir sevgi vardır ve siz seviliyorsunuz. Biliyorum 20 dolar fazla değil ama en azından bir şeylere yardım etmesini umuyorum.

9. Bu kilise Üyeleri İslamofobiye Karşı Harekete Geçtiğinde

Kilise üyeleri Clear Lake İslam Merkezi’ne destek olmak için “komşunu istisnasız sev” ve “müslüman komşularımızı destekliyoruz” yazan pankartlar açtılar. Birleşik Evrenselci Derneği başkanı Peter Morales, Associated Press’e şöyle dedi:

“Saygı, sevgi ve hoşgörünün tarafında olmak önemlidir.”


ilmfeed.com’dan alınarak Suffagâh ekibi tarafından türkçeye çevrilmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. o kadar güzel şey içinde gördüğün bu mu? hayret şaşılacak gibi değil ….suffugah ailesine cok tesekkür ederim çok güzel bi çalışma olmuş gözlerim doldu.

  2. Paylaşımınız için Allah razı olsun, çok güzel bilgiler… yalnız bazı açık hanımların olduğu resmi kaldırır mısınız? Daha uygun olur diye düşünüyorum.