Doğa, Fotoğraf/Resim, Kültür, Liste, Seyahat

Amasya’da Gezilmesi Gereken 12 Yer

1. Yalıboyu Evleri

amasyada-gezilecek-yerler-kopru

Yalıboyu evleri, şehrin merkezinde Yeşilırmak boyunca, tarihi sur duvarları üzerine, ahşap ve kerpiç dolgulu olarak yapılmışlardır. Osmanlı evlerinin ananevî bütün özelliklerini barındıran bu evler, Amasya’nın güzelliğine tarihi bir değer katmaktadır.

amasyada-gezilecek-yerler-yaliboyu-evleri-kis

Yalıboyu evleri; yanyana, tek kat ya da iki katlı, avlusu ve bahçesi olan yapıdadır. Günümüzde birçoğu otel, pansiyon ya da restoran gibi kullanılmaktadır. Evlerin, Amasya’nın merkezinde olması; Yeşilırmak’ın diğer kıyı şeridinin de yürüyüş yolu ve dinlenme alanı olarak inşa edilmesi, hem şehir halkı hem de turistler tarafından ziyaretini kolaylaştırmıştır.

amasyada-gezilecek-yerler-kopru-gece

amasyada-gezilecek-yerler-kopru-manzara

2. Kral Kaya Mezarları

amasyada-gezilecek-yerler-kral-kaya-mezarlari

Helenistik Dönemde, Amasya’yı İÖ 333’ten İÖ 26’ya kadar başkent olarak kullanan Pontus Krallarına ait olan Kral Kaya Mezarları, Amasya Kalesi eteklerinde düz bir duvar gibi dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından, tren yolunu geçerek çıkılan mezarların arasında, kayaların oyularak yapıldığı yollar ve merdivenler vardır. Konum bakımından, Yalıboyu evlerinin arkasındaki dağın eteklerindedir.

3. Ferhat ile Şirin Müzesi

amasyada-gezilecek-yerler-ferhat-ile-sirin-muzesi

“Ferhat Su Kanalı” olarak bilinen mevkide Amasya Belediyesi tarafından yaptırılan Ferhat ile Şirin Müzesinde, Ferhat ile Şirin’in yanı sıra Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan, Romeo ve Juliet’ten Leyla ile Mecnun’a, Kerem ile Aslı’dan Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre’nin “ilahi aşk”ına kadar birçok efsanevi aşk yansıtılmıştır.

4. 2.Bayezid Külliyesi

amasyada-gezilecek-yerler-2-bayezid-kulliyesi-2

Amasya Valisi Şehzade Ahmet’in, babası Sultan II. Bayezid adına 1481-1486 yıllarında inşa ettirdiği külliyede cami, medrese, imaret ve şadırvan bulunmaktadır. Külliyenin mimarı, Şemseddin Ahmet’tir. Zaviyeli cami mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Caminin batı yönünde “U” planlı medrese, doğusunda ise “L” planlı imaret bulunur. Medrese, 1922 yılından beri İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılmakta; imaretin bir bölümü ise Maket Amasya Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

amasyada-gezilecek-yerler-2-bayezid-kulliyesi

5. Borabay Gölü

amasyada-gezilecek-yerler-borabay-golu

Doğal bir set gölü olan Borabay Gölü, Taşova ilçe sınırlarının içinde bulunur. Etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Ayrıca temiz havada yürüyüş yapılabilecek yürüyüş parkurları ve piknik amaçlı kullanılabilcek alanlar mevcuttur. Borabay Gölü ve çevresi, Bakanlar Kurulunca Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ormanlık alan içerisinde konaklamalar için bungalov tipi evler, kafeterya, kamp ve piknik alanları, doğa yürüyüş yolları bulunmaktadır.

amasyada-gezilecek-yerler-borabay-golu-2

6. Amasya Kalesi

amasyada-gezilecek-yerler-amasya-kalesi

Amasya Kalesi, Amasya il merkezinin kuzeyini kaplayan Harşena Dağı üzerindedir. Bu nedenle, Harşena Kalesi adıyla da bilinir. Amasya Kalesi, tarihi mücadeleler içinde birçok defa el değiştirmiş ve bunların çoğunda tahrip olmuştur. Persler, Romalılar, Pontus ve Bizanslıların egemenlikleri döneminde çok kez saldırıya uğrayan Kale, her seferinde yeniden yapılmıştır. Kalede sarnıçlar, su depoları, Osmanlı Dönemine ait hamam kalıntıları ve kayaya oyulmuş Pontus Kral Mezarları bulunmaktadır.

7. Burmalı Minare Camii

amasyada-gezilecek-yerler-burmali-minare-camii

Selçuklu Sultanı II.Gıyaseddin Keyhüsrev’in vezirlerinden Necmeddin Ferruh Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf’un birlikte yaptırdığı caminin minaresi ilk yapıldığında ahşaptı. 1590 yılındaki deprem ve 1602 yılında yaşanan yangında hasar gören caminin minaresi 1730 yılında yaşanan büyük yangında tamamen yok oldu. Bunun yerine yapılan minare, bu sefer caminin güçlü taş yapısına uygun biçimde taştan yapıldı. Dönerek minarenin etrafını dolanan yivlerin oluşturduğu yeni minareye bundan sonra Burmalı Minare, camiye de Burmalı Minare Camii denmiştir.

8. Şehzadeler Müzesi

amasyada-gezilecek-yerler-sehzadeler-muzesi

Yalıboyu’nun en eski köprülerinden Alçak Köprü’nün ayağında, Kral Kaya Mezarlarının bulunduğu dağın eteklerinde, Yeşilırmak’ın kıyısındaki eski sur duvarları üzerinde kurulu iki katlı ahşap bina Şehzadeler Müzesi olarak kullanılmaktadır. Amasya’da yaşamış olan şehzadelerin, aslına uygun resimlerinden yola çıkarak yaptırılan heykelleri ve kendi dönemlerini yansıtan kıyafetleri ile müze, Amasya’ya gelen turistlerin önemli ziyaret yerlerindendir.

amasyada-gezilecek-yerler-sehzadeler-muzesi-2

9. Büyük Ağa Medresesi

amasyada-gezilecek-yerler-buyuk-aga-medresesi

Sultan II. Bayezid’in Kapı Ağası Hüseyin Ağa tarafından 1488 yılında yaptırılan Büyük Ağa Medresesi’nin mimarisi, Osmanlı medreselerinin klasikleşmiş tarzından farklılık gösterir. Özellikle Selçuklu mezar anıtlarında görülen sekizgen plan şeması ilk kez bu medresede uygulanmıştır. Büyük Ağa Medresesi, Amasya’da en yüksek derecede eğitim- öğretimin yapıldığı yer olmuştur ve en bilineni Taşköprülüzade Mustafa Müslihiddin Efendi olmak üzere birçok ilim adamı müderrislik (öğretmenlik) yapmıştır.

amasyada-gezilecek-yerler-buyuk-aga-medresesi-ici

10. Gökmedrese Camii

amasyada-gezilecek-yerler-gok-medrese-2

Cami, medrese ve türbeden oluşan kapalı bir külliye biçimindedir. Amasya Valisi Seyfeddin Torumtay tarafından 1267’de yaptırılmıştır. Sekizgen biçimli türbe, kasnağındaki mavi sırlı tuğlalardan dolayı Gök Medrese adını aldığı kabul edilir. Hem cami hem medrese olarak kullanılan Gökmedrese’nin mimarisi, Selçuklu döneminin sanat işçiliklerini yansıtmaktadır.

amasyada-gezilecek-yerler-gok-medrese

11. Darüşşifa (Bimarhane)

amasyada-gezilecek-yerler-bimarhane-darussifa

Darüşşifalar (şifa evi / hastane), Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde hastaları tedavi etme ve tıp eğitimi vermek için kurulmuş yapılardır. Amasya Birmarhanesi (Darüşşifa), zengin süslemeli taç kapısının üzerindeki kitabesine göre, İlhanlıların Amasya’ya hakim oldukları dönemde, Sultan Olcayto ve eşi İldiz Hatun adına Anber Bin Abdullah tarafından 1308 yılında inşa ettirilmiştir. Karşılıklı iki eyvanı, eyvanların arasında iki tarafı revaklı avlusu ve revakların ardındaki tonoz örtülü odaları ile klasik açık avlulu Selçuklu medrese planına sahip bir tıp medresesidir. Amasya Darüşşifası, akıl hastalarının müzik ve su sesiyle iyileştirildiği ilk yerdir. Bu özelliği, Amasya Darüşşifası’nı sadece Anadolu’daki değil tüm dünyadaki hastanelerden ayıran önemli özelliktir.

amasyada-gezilecek-yerler-bimarhane-darussifa-ici

12. Hazeranlar Konağı

amasyada-gezilecek-yerler-yaliboyu-gece

Hazeranlar Konak’ı; Yalıboyu evlerinden biri olup, Yeşilırmak kıyısında sur duvarları üzerine 1865 yılında, Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa’nın defterdarı Hasan Talat Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Konağın “Hazeranlar” ismini almasının nedeni, konakta uzun yıllar Hazeran hanımın yaşamasıdır. Osmanlı Dönemi’nin tarihsel izlerini taşıyan, bodrum üzeri iki katlı ahşap çatkı arası kerpiç dolgulu olarak yapılmış olan konak, haremlik ve selamlık olarak iki bölüm hâlinde düzenlenmiştir. Günümüzde “Müze Ev” olarak ziyarete açıktır.

amasyada-gezilecek-yerler-hazeranlar-konagi

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

 1. 1

  Kral Kaya Mezarları görseli yanlış olmuş, buradaki fotoğraf Antalya’da bulunan kaya mezarlara ait.

 2. 2

  2. sıradaki Kral Mezarı görseliniz yanlış. Paylaştığınız fotoğraf Muğla Dalyan’da ki Kral Mezarlarına ait.

 3. 4

  Ferhatla Şirin müzesinden ziyade bence Arkeoloji müzesi olmalı. Bir de Amasyaya gidenlerin muhakkak Yakup Paşa
  (Çilehane) Cami ve Pirler de eklenmeli diye düşünüyorum. Bir de Ziyaret mevkinde ki Aynalı Mağara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>