Allah’ı (C.C.) Görebilecek Miyiz?


0

Cennnet

Allah’ı tanıdığımız gün bütün fiillerimizin Allah tarafından görüldüğünü biliriz. Peki ya biz Allah’ı görebilecek miyiz? Kimler Allah’ı görecek? Ne zaman göreceğiz? gibi soruların cevabı işte bu alıntı yaptığımız kısa yazıda bulabilirsiniz.

Allah’ı görmeyi ne çok istediğinizi biliyorum. Büyüklerinize, kim bilir kaç defa ‘Allah’ı niçin göremiyoruz? ‘ diye sormuşsunuzdur. Tıpkı balıklar gibi. Hani onlar da birbirine: -Deniz diye bir şey varmış. Gidip, bizde görsek derlermiş. Allah, her zaman yanı başımızda; hatta kendinin de buyurduğu gibi, “Bize boyun damarımızdan daha yakın!” Ama yine de biz onu göremiyoruz. Zaten göreceğimiz de yok; çünkü bu gözlerimiz, Allah’ı görecek şekilde yaratılmamış.

Ya ahirette? Orada da Allah’ı göremeyecek miyiz? diye sorarsanız, bu önemli sorunun cevabını Peygamber Efendimizden sallallahu aleyhi ve sellem  alalım, derim. Aynen sizin gibi,  Peygamber Efendimizin sallallahu aleyhi ve sellem arkadaşları da bu konuyu pek merak etmişler ve ona:

– Ey Allah’ın elçisi! Biz, ahirette Rabbimizi görecek miyiz? diye sormuşlar.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem  de şunları söylemiş: – Evet, göreceksiniz. Bir öğle vakti, açık bir havada, gökyüzünde hiçbir bulut yokken, güneşi görebilmek için birbirinizi hiç itip kakar mısınız?

Ayın on dördüncü gecesinde, açık ve bulutsuz gökyüzünde ayı görebilmek için zorluk çeker misiniz? Peygamberimizin arkadaşları bu soruya:

– Hayır, ya Rasûlallah,diye cevap vermişler. O zaman peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

– Ayı ve güneşi görmek görmek için zorluk çekmiyorsanız, ahiret günü Allah Teâlâ yı görmek için de hiçbir sıkıntı çekmeyeceksiniz, buyurmuş.

Bir başka gün de Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şunları anlatmıştır: Cennetlikler, cennete girince, Allah Teâlâ onlara:

– Size daha fazla şeyler vermemi ister misiniz? diye soracak. Onlar da:

– Rabbimiz! Sen bizim yüzümüzü ak ettin. Bizi cennete koyup cehennemden kurtardın. Senden daha fazla ne isteyebiliriz? diyecekler.

O zaman Allah Teâlâ, kendiyle kulları arasında ki engeli kaldıracak. Cennetlikler, Allah Teâlâ ya doya doya bakmaktan daha üstün ve daha güzel bir şey olmadığını anlayacaklar.

 

Kaynak: Ahirete İnanıyorum – Prof. Dr. Yaşar Kandemir

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir