İslam, Kur’an ve Sünnet

Allah Sizi Duymuyor Gibi mi Hissediyorsunuz?

Esselamu Aleykum,

Namazlarına oldukça bağımlı ve camide her zaman ilk saflarda gördüğüm bir kardeşi tanıyorum. Hava ne olursa olsun (tipi, fırtına, kasırga..) her zaman camiye gelmesiyle biliniyordu. İlginç olan ise ne bir arabası, motoru var ne de otobüsle geliyor; yürüme dışında herhangi bir ulaşım aracı kullanmıyordu. Ne olduysa o kardeşi camide görmeyeli birkaç gün geçmişti. Muhakkak hastalandı, ama gerçekten hastalanmış olması lazım diyerek onu ziyaret etmeye karar verdim.

Evine vardığımda kapısını çaldım ve açtı. Gülümsedim ve “Esselamu Aleykum” dedim. “Ne yapmaya geldin buraya” manasında argo bir kelime kullandı.

Duyduğuma şok olmuş bir şekilde “Ne oldu?” dedim.

“Ne istiyorsun?” dedi.

Ona “Uzun zamandır seni mescidde görmediğim için kontrol etmek istedim.” dedim.

“Gördüğün gibi yaşıyorum ve sağlıklıyım, geldiğin için teşekkürler şimdi hadi yürü.” dedi.

“Senin neyin var?” dedim. Bir süredir tanıdığım bir kişi olduğundan belki yardım edebilirim diye bilmekte ısrar ettim. (Lütfen bu yaklaşımın kişiye özel olduğunu ve bazıları için işe yarayıp bazıları için yaramadığını unutmayalım.)

“Tamam, benimle girişe (evinin aşağı katına) gel dedi.”

Orada oturduk ve dedi ki: “6 aydır neredeyse bütün namazları camide kılıyordum. Hava durumu ne olursa olsun her zaman camiye gelip ilk safa geçiyordum. Gelebilmek için bir araba veya otobüs kullanmıyorum, tamamen yürüyerek geliyorum. Allah için yaptığım o kadar iş ve ibadetten sonra, her türden çeşit çeşit duaları yapmama rağmen geçen aylar içinde tek bir duam bile kabul olmadı. Bütün bundan sonra niye O’na ibadet edeyim?”

Bunu duyduğum için şok olmuş ve çok üzülmüştüm. Ona “Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in bir insanın dua ettiğinde ne olacağına dair hadisini duymadın mı?” dedim. Ve sahih bir hadis olduğunu söyledim.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Bir müslüman, istediği şey günah olmamak ve sıla-ı rahmi kesmeyi istememek şartıyla duâ ederse, kendisi için üç haslet meydana gelir…”

1. Allah dua edene dünyada istediğini verir.

Örneğin “Allah’ım hastayım lütfen beni iyileştir.” dersiniz ve Allah iyileştirir.

“Allah’ım lütfen borcumu ödememe yardım et.” dersiniz, işinizden bir avans alır veya daha çok para kazandıracak başka bir iş bulursunuz.

2. Veya başına gelebilecek herhangi bir musibet, dert ondan geri çevrilir.

Mesela, “Allah’ım beni iyileştir” dediniz ve Allah başınıza kanser gibi daha ciddi bir hastalık verecekti. Fakat duanız uğruna Allah kansere yakalanma belasını üzerinizden kaldırmış oldu. O halde Allah benim duama cevap vermedi ve duamın bir faydası olmadı diyebilirsiniz. Aslında hayır, Allah duanızı cevapladı ve faydası da oldu. Fakat bunu bilmiyorsun. Belki de o duayı yapmamış olsaydınız kansere yakalanacaktınız. Öyleyse duanız hakikatte sizin için işleri kolaylaştırdı ve aydınlattı.

3. Allah mükâfatını cennete erteler.

Tamam, Allah ne bu dünyada duamı kabul etti ne de başıma gelebilecek bir musibeti kaldırdı. O zaman üçüncü seçenek ne? Allah cevabı ahirete erteler. Ve onun yerine sana Kıyamet Gününde bir mükafat verir. Sahabe, Allah onlardan razı olsun, bunu duyduktan sonra “O zaman biz de çok duâ ederiz”, dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz onlara ne cevap verdi? “Hayır, abartmayın, Allah’tan çok fazla şey istemeyin” mi dedi? Hayır, aksine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de şöyle buyurdular: “Siz isteyebildiğiniz kadar isteyin, çünkü Allah’ın rahmet hazinesi sizin istediklerinizden daha çoktur” (Allah cevaplamaya devam edecek, O en cömert olandır, Allah ona dua edilmesini sever.)

Bu kardeşe bu hadisi duyduktan sonra ne olduğuna dair birçok güzel şey biliyorum. Ve asıl önemli olan SİZİN her Allah’a yönelip yaptığınız duanın üzerine ne olduğunun hatırlatılmasından sonra ne hissettiğiniz. Siz de sahabenin hadisi duyduğunda heyecanlı olduğu kadar heyecanlandınız mı? Bu 3 seçenekten en iyisinin Allah’ın sizin için en iyi gördüğü seçenek olduğunu unutmayın.

Allah sizi mükâfatlandırsın. Bu güzel hadisi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktan çekinmeyin.

Vesselamu Aleykum

majed mahmoud

Majed Mahmood

 

muslimmatters.com’dan alınarak Suffagâh ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

9 yorum var.

 1. 1

  Siz de sahabenin hadisi duyduğunda heyecanlı olduğu kadar heyecanlandınız mı?

  Allah doğruları bilendir, heyecan sardı bütün her yanımı… Allah razı olsun.

 2. 2

  öncelikle sehabe döneminde değiliz. Bu zamanda olupta o zamanda olmayan milyarlarca şey var en basit hastalık .. Arkadaş kanser örneği vermiş kanserin ilk çıkış tarihini iyi araştırın. Allah kulunu yaratmış fakat kulu o an onu çok istemiş misal bi günah kabul ettiğiniz bişiyi ele alalım.. ” Şansız bir adam şansının dönmesi için dua etmiş yıllarca iddaa oynamış tutarsa birine yardım edecem dememiş ; Ailemi iyi yaşatıcam yemeğe götürücem tatile çıkartıcam dünyayı gezdiricem vs ” Şimdi sorarım size bunun neresi günah bir dua Ayrıca . Ben sabır olayına artık inanmıyorum. Sabır Fakirleri ve orta sınıfı kandırma aldatmacasıdır. Sabret böyle olucak sabret şöyle olucak. Bana söyler misiniz Anadan babadan fakir doğan biri Dünyanın kaçta kaçını yaşayabilir ? % kaçını görebilir ? ama yok sınav dünyası dimi , e peki başkalarınada sınav dünyası ; onlar tüm dünyayı görürken tüm tadları tadarken de sınav ben hayatımı bilgisayar başında geçirirken de sınav.. Bana doğuda tecavüze uğrayan kızların kadınların nasıl bir sınavdan geçtiğini anlatırmısınız ?? Sabır dimi gene başa döndü Boşverin

  • 3

   kardesim asil guzellik yeri bu dunya mi ki fakirin dunyayi yasayamamasini kotu goruyorsun onun sabr karsiligi alacagi cennet mukafati daha iyi degil midir sorarim sana ?

  • 4

   Canımçokyanıyor kalbim çok acıyor ama dua ile sabretmeye çalışıyorum.senin yaptığın kolaya kaçmak.cok parasi olanin doğru kullanmadığı zaman vebali günahı çokolur bir çok kötü işebulasir.doguda tecavüze ugrayan kızlar kadınlariçin islam birliği kurulmasina yardım edeceksin bunu yapan anadolu gençlik Derneği milli görüş teskilatina üye olacak ve çalışacaksın.kul olarak ne yaptın Peygamber Efendimiz in bıraktığı davayı nerden teslim aldın ne cileler cekiyorsun ki derdin dağları aştı. Sende benim gibi bol bol tevbe et.ahirette yüzün yerde olmasın. Nefsine izin verme teslim ol Rahman a

 3. 5

  Aslında bende öyleyim diyebilirim dualar istekler vs vs insan sabır derken bakıyor ki çevresinde hiç dua etmeden her türlü zenginliğe ulasanlar var. Nefsimize yenik düşüyoruz ama gerçekten duyulsaydi sesim Arş a her zaman kötüye giden olaylar zinciri olmazdı. Neyse bende o arkadaş gibi bıraktım aslında olaylarin gidişi kötülüğü vs de düşünmüyorum. Herşeyi boşvermisken kendiliğinden düzeldi hersey de stresten kanser olacaktık bizde.
  Selametle

  • 6

   Nasıl diyebiliyorsunuz sesim arşa yükselseydi diye siz bi imanınızı yeniden ölçün.İmtihan dünyası burası ne kadar sınanır doğru yolda ilerlersen öteki tarafta mükafatını alırsın.Rabbim işinizi rast getirsin

 4. 7

  Esselamu aleyküm. Geceleri teheccude kalkiyorum. Ismi azam kenzul Arş. …..gibi bir çok dua ediyorum gün içinde sürekli zikir etmeye çalışıyorum iş yapsam bile.fakat duam kabul olmuyor bu durum beni Allahin varlığına şüpheye kadar götürüyor en azından bir sebepten duami kabul eder diyorum. Müslüman bir kul olarak ruhum cehennem ateşinde yanıyor gibi kabima sigmiyorum. Sesimi nasıl duyucak Allah ne zaman duyucak. Duam hakkimda hayırsız olabilir fakat ben Allahin hayırsız olanı hayra çevirmeye gücü yeten olarak biliyorum. Ettiğim dua benim ahiret ve dünya hayatımı ilgilendiriyor.Allahim sesimi duy artık lütfen

  • 8

   güzel kardeşim inan bana ben senden daha beter bir haldeyim.hayır ben nefsim için yada zenginlik flan filan da istemiyorum. ben zina yapmamak için temiz saliha bir kızla erkenden evlenmk için dua ediyorum. oysa zina yapmak çok kolay olduğum yerde, fakat günah. uzak duruyorum ama çok zor geliyo dayanılmaz bir hal aldı artık. sırf günaha girmrmrk için evlenmek istiyorum ama malesef olmuyor. yapcak bişe yok. duadan başka Allah tan başka çarem de yok biliyorum. sabır zor şey hemde çok zor şey kardeşim imtihan dedikleri bu olsa gerek….

 5. 9

  Ugur icimdekileri resmen doktun.. Bende bir kac sey ekleyeyim.. Umut ve sabir garibanlari “birgun birgun olacak” demekten fazla ileriye tasimiyor.. Zaten garibanlarin umudu sabri ve ahiret mukafati inanci olmayaydi zenginler boyle rahat yasayamazdi.. Onlar dunya aleminin keyfini surerken ben ve benim gibi milyarlarca insana umudu asiliyorlar. Iddaa sayisal milli piyango vs vs zengin adam bunlardan bisey cikmayacagini bilir ama yazik benim garibanlarim birgunn diye diye bakmislar karsilarinda azrail.. Sonra zebaniler ve sorgu.. Gel bakalim soyle dunyada neler yaptin bakalim.. Aa sen bi sure sonra ibadeti birakmissin vah vah.. Oruc yok namaz yok o yok bu yok Allah’tanda dunya icin istemissin hep vermeyincede sitem isyan etmissin o zaman senin cennettede yerin yok hadi bakalim.. Bizim garibanin gozune tvlerde gordugu hayatina gipta ettigi zengin takilir. ee o zengin nereye gidiyor.. O cennete gidecek. O malini mulkunu hayirlara harcadi namaz kildi oruc tuttu yapmadigi zaman kefaretini odedi.. Allah’tan hep ahireti icin istedi o yuzden ona cok guzel yer var.. Yani bizim gariban bu dunyada iyi yanamadigi icin devami cehennemde.. Zenginimize gelince bu dunyada surdugu keyif az gelecekki daha iyisine kavustu.. Kimsede garibani duymadi duymayacak o hep icinden sessiz sessiz bagiriyor.. Benide zenginlikle sinayaydin ya!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>