Allah Sizi Duymuyor Gibi mi Hissediyorsunuz?


0
1 Paylaşım

Esselamu Aleykum,

Namazlarına oldukça bağımlı ve camide her zaman ilk saflarda gördüğüm bir kardeşi tanıyorum. Hava ne olursa olsun (tipi, fırtına, kasırga..) her zaman camiye gelmesiyle biliniyordu. İlginç olan ise ne bir arabası, motoru var ne de otobüsle geliyor; yürüme dışında herhangi bir ulaşım aracı kullanmıyordu.
Ne olduysa o kardeşi camide görmeyeli birkaç gün geçmişti. Muhakkak hastalandı, ama gerçekten hastalanmış olması lazım diyerek onu ziyaret etmeye karar verdim.

Evine vardığımda kapısını çaldım ve açtı. Gülümsedim ve “Esselamu Aleykum” dedim.
“Ne yapmaya geldin buraya” manasında argo bir kelime kullandı.

Duyduğuma şok olmuş bir şekilde “Ne oldu?” dedim.

“Ne istiyorsun?” dedi.

Ona “Uzun zamandır seni mescidde görmediğim için kontrol etmek istedim.” dedim.

“Gördüğün gibi yaşıyorum ve sağlıklıyım, geldiğin için teşekkürler şimdi hadi yürü.” dedi.

“Senin neyin var?” dedim. Bir süredir tanıdığım bir kişi olduğundan belki yardım edebilirim diye bilmekte ısrar ettim. (Lütfen bu yaklaşımın kişiye özel olduğunu ve bazıları için işe yarayıp bazıları için yaramadığını unutmayalım.)

“Tamam, benimle girişe (evinin aşağı katına) gel dedi.”

Orada oturduk ve dedi ki: “6 aydır neredeyse bütün namazları camide kılıyordum. Hava durumu ne olursa olsun her zaman camiye gelip ilk safa geçiyordum. Gelebilmek için bir araba veya otobüs kullanmıyorum, tamamen yürüyerek geliyorum. Allah için yaptığım o kadar iş ve ibadetten sonra, her türden çeşit çeşit duaları yapmama rağmen geçen aylar içinde tek bir duam bile kabul olmadı. Bütün bundan sonra niye O’na ibadet edeyim?”

Bunu duyduğum için şok olmuş ve çok üzülmüştüm. Ona “Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in bir insanın dua ettiğinde ne olacağına dair hadisini duymadın mı?” dedim. Ve sahih bir hadis olduğunu söyledim.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Bir müslüman, istediği şey günah olmamak ve sıla-ı rahmi kesmeyi istememek şartıyla duâ ederse, kendisi için üç haslet meydana gelir…”

1. Allah dua edene dünyada istediğini verir.

Örneğin “Allah’ım hastayım lütfen beni iyileştir.” dersiniz ve Allah iyileştirir.

“Allah’ım lütfen borcumu ödememe yardım et.” dersiniz, işinizden bir avans alır veya daha çok para kazandıracak başka bir iş bulursunuz.

2. Veya başına gelebilecek herhangi bir musibet, dert ondan geri çevrilir.

Mesela, “Allah’ım beni iyileştir” dediniz ve Allah başınıza kanser gibi daha ciddi bir hastalık verecekti. Fakat duanız uğruna Allah kansere yakalanma belasını üzerinizden kaldırmış oldu.
O halde Allah benim duama cevap vermedi ve duamın bir faydası olmadı diyebilirsiniz. Aslında hayır, Allah duanızı cevapladı ve faydası da oldu. Fakat bunu bilmiyorsun. Belki de o duayı yapmamış olsaydınız kansere yakalanacaktınız. Öyleyse duanız hakikatte sizin için işleri kolaylaştırdı ve aydınlattı.

3. Allah mükâfatını cennete erteler.

Tamam, Allah ne bu dünyada duamı kabul etti ne de başıma gelebilecek bir musibeti kaldırdı. O zaman üçüncü seçenek ne? Allah cevabı ahirete erteler. Ve onun yerine sana Kıyamet Gününde bir mükafat verir.
Sahabe, Allah onlardan razı olsun, bunu duyduktan sonra “O zaman biz de çok duâ ederiz”, dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz onlara ne cevap verdi? “Hayır, abartmayın, Allah’tan çok fazla şey istemeyin” mi dedi? Hayır, aksine Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de şöyle buyurdular: “Siz isteyebildiğiniz kadar isteyin, çünkü Allah’ın rahmet hazinesi sizin istediklerinizden daha çoktur” (Allah cevaplamaya devam edecek, O en cömert olandır, Allah ona dua edilmesini sever.)

Bu kardeşe bu hadisi duyduktan sonra ne olduğuna dair birçok güzel şey biliyorum. Ve asıl önemli olan SİZİN her Allah’a yönelip yaptığınız duanın üzerine ne olduğunun hatırlatılmasından sonra ne hissettiğiniz. Siz de sahabenin hadisi duyduğunda heyecanlı olduğu kadar heyecanlandınız mı?
Bu 3 seçenekten en iyisinin Allah’ın sizin için en iyi gördüğü seçenek olduğunu unutmayın.

Allah sizi mükâfatlandırsın. Bu güzel hadisi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaktan çekinmeyin.

Vesselamu Aleykum

majed mahmoud

Majed Mahmood

 

muslimmatters.com’dan alınarak Suffagâh ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
4
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
4
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

32 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Siz de sahabenin hadisi duyduğunda heyecanlı olduğu kadar heyecanlandınız mı?

  Allah doğruları bilendir, heyecan sardı bütün her yanımı… Allah razı olsun.

 2. öncelikle sehabe döneminde değiliz. Bu zamanda olupta o zamanda olmayan milyarlarca şey var en basit hastalık .. Arkadaş kanser örneği vermiş kanserin ilk çıkış tarihini iyi araştırın. Allah kulunu yaratmış fakat kulu o an onu çok istemiş misal bi günah kabul ettiğiniz bişiyi ele alalım.. ” Şansız bir adam şansının dönmesi için dua etmiş yıllarca iddaa oynamış tutarsa birine yardım edecem dememiş ; Ailemi iyi yaşatıcam yemeğe götürücem tatile çıkartıcam dünyayı gezdiricem vs ” Şimdi sorarım size bunun neresi günah bir dua Ayrıca . Ben sabır olayına artık inanmıyorum. Sabır Fakirleri ve orta sınıfı kandırma aldatmacasıdır. Sabret böyle olucak sabret şöyle olucak. Bana söyler misiniz Anadan babadan fakir doğan biri Dünyanın kaçta kaçını yaşayabilir ? % kaçını görebilir ? ama yok sınav dünyası dimi , e peki başkalarınada sınav dünyası ; onlar tüm dünyayı görürken tüm tadları tadarken de sınav ben hayatımı bilgisayar başında geçirirken de sınav.. Bana doğuda tecavüze uğrayan kızların kadınların nasıl bir sınavdan geçtiğini anlatırmısınız ?? Sabır dimi gene başa döndü Boşverin

  1. kardesim asil guzellik yeri bu dunya mi ki fakirin dunyayi yasayamamasini kotu goruyorsun onun sabr karsiligi alacagi cennet mukafati daha iyi degil midir sorarim sana ?

   1. Hangi cennet kardeşim. Nerede bir üçkağıtçı yalancı varsa dindar. Yalanla iman bir arada durmaz. Peki bu yalancılar yani imansızlar neden zevki sefa içindeler. Peki neden hep aldatanlar kazanıyor ve diğerlerine sabır ihsaan ediyorlar.

    1. Kardesim sonuna kadar haklisin. Sabir sabir sabir diyerek yillar gecti piskolojim dahi bozuldu. Birakin artik su insanlari kandirmaya. Allah sevdigi kula veriyor seedigine vermiyor. Paradan bahsetmiyorum.

    2. Allah tan namaz oruç ibadet anlamında bir şey dileyin bakın neler oluyor. En az günde üç ak sakallı dede ile karşılaşırsınız o sizi davet eder yani Allah tan dünyalık bişey istemezseniz hemen verir. Ama dünyalık para mal mülk gibi şeyler isteyin sesinizi duyan olmaz.

  2. Canımçokyanıyor kalbim çok acıyor ama dua ile sabretmeye çalışıyorum.senin yaptığın kolaya kaçmak.cok parasi olanin doğru kullanmadığı zaman vebali günahı çokolur bir çok kötü işebulasir.doguda tecavüze ugrayan kızlar kadınlariçin islam birliği kurulmasina yardım edeceksin bunu yapan anadolu gençlik Derneği milli görüş teskilatina üye olacak ve çalışacaksın.kul olarak ne yaptın Peygamber Efendimiz in bıraktığı davayı nerden teslim aldın ne cileler cekiyorsun ki derdin dağları aştı. Sende benim gibi bol bol tevbe et.ahirette yüzün yerde olmasın. Nefsine izin verme teslim ol Rahman a

  3. SELAMUN ALEYKUM KARDEŞİM. BEN YORUMUNU ÇOK GEÇ OKUDUM AMA DEMEK Kİ BUGÜNE KISMETMİŞ. YAZDIKLARINI BEN DE ÇOK DÜŞÜNDÜM YILLAR BOYU. HATTA SENİNLE AYNI KANAATTEYDİM. FAKAT ORTADA İNANAN BİRİ İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR GERÇEK VARDIR. SENİN YORUMUNDA SAYDIĞIN DÜNYA NİMETLERİNİN (Kİ BUNLARI ANCAK ÇOK KISITLI BİR SÜRE YAŞAYABİLİRSİN) SONSUZ YAŞAMIN YANINDA HİÇBİR DEĞERİ YOKTUR. EN BÜYÜK DÜNYA ACISININ OLDUĞU GİBİ. TABİ İNANIYORSAN. ALLAH SANA DA BANA DA TÜM İNANANLARA DA İMTİHANLARIMIZDA SABIR VE DAYANMA GÜCÜ VERSİN. ALLAHA EMANET OL KARDEŞİM.

 3. Aslında bende öyleyim diyebilirim dualar istekler vs vs insan sabır derken bakıyor ki çevresinde hiç dua etmeden her türlü zenginliğe ulasanlar var. Nefsimize yenik düşüyoruz ama gerçekten duyulsaydi sesim Arş a her zaman kötüye giden olaylar zinciri olmazdı. Neyse bende o arkadaş gibi bıraktım aslında olaylarin gidişi kötülüğü vs de düşünmüyorum. Herşeyi boşvermisken kendiliğinden düzeldi hersey de stresten kanser olacaktık bizde.
  Selametle

  1. Nasıl diyebiliyorsunuz sesim arşa yükselseydi diye siz bi imanınızı yeniden ölçün.İmtihan dünyası burası ne kadar sınanır doğru yolda ilerlersen öteki tarafta mükafatını alırsın.Rabbim işinizi rast getirsin

   1. Bizi de bir zenginlikle sınasa ya. O zenginlik verdiği haramzadelerin eline düşmesek ya. Nasıl sınav bu.

 4. Esselamu aleyküm. Geceleri teheccude kalkiyorum. Ismi azam kenzul Arş. …..gibi bir çok dua ediyorum gün içinde sürekli zikir etmeye çalışıyorum iş yapsam bile.fakat duam kabul olmuyor bu durum beni Allahin varlığına şüpheye kadar götürüyor en azından bir sebepten duami kabul eder diyorum. Müslüman bir kul olarak ruhum cehennem ateşinde yanıyor gibi kabima sigmiyorum. Sesimi nasıl duyucak Allah ne zaman duyucak. Duam hakkimda hayırsız olabilir fakat ben Allahin hayırsız olanı hayra çevirmeye gücü yeten olarak biliyorum. Ettiğim dua benim ahiret ve dünya hayatımı ilgilendiriyor.Allahim sesimi duy artık lütfen

  1. güzel kardeşim inan bana ben senden daha beter bir haldeyim.hayır ben nefsim için yada zenginlik flan filan da istemiyorum. ben zina yapmamak için temiz saliha bir kızla erkenden evlenmk için dua ediyorum. oysa zina yapmak çok kolay olduğum yerde, fakat günah. uzak duruyorum ama çok zor geliyo dayanılmaz bir hal aldı artık. sırf günaha girmrmrk için evlenmek istiyorum ama malesef olmuyor. yapcak bişe yok. duadan başka Allah tan başka çarem de yok biliyorum. sabır zor şey hemde çok zor şey kardeşim imtihan dedikleri bu olsa gerek….

 5. Ugur icimdekileri resmen doktun.. Bende bir kac sey ekleyeyim.. Umut ve sabir garibanlari “birgun birgun olacak” demekten fazla ileriye tasimiyor.. Zaten garibanlarin umudu sabri ve ahiret mukafati inanci olmayaydi zenginler boyle rahat yasayamazdi.. Onlar dunya aleminin keyfini surerken ben ve benim gibi milyarlarca insana umudu asiliyorlar. Iddaa sayisal milli piyango vs vs zengin adam bunlardan bisey cikmayacagini bilir ama yazik benim garibanlarim birgunn diye diye bakmislar karsilarinda azrail.. Sonra zebaniler ve sorgu.. Gel bakalim soyle dunyada neler yaptin bakalim.. Aa sen bi sure sonra ibadeti birakmissin vah vah.. Oruc yok namaz yok o yok bu yok Allah’tanda dunya icin istemissin hep vermeyincede sitem isyan etmissin o zaman senin cennettede yerin yok hadi bakalim.. Bizim garibanin gozune tvlerde gordugu hayatina gipta ettigi zengin takilir. ee o zengin nereye gidiyor.. O cennete gidecek. O malini mulkunu hayirlara harcadi namaz kildi oruc tuttu yapmadigi zaman kefaretini odedi.. Allah’tan hep ahireti icin istedi o yuzden ona cok guzel yer var.. Yani bizim gariban bu dunyada iyi yanamadigi icin devami cehennemde.. Zenginimize gelince bu dunyada surdugu keyif az gelecekki daha iyisine kavustu.. Kimsede garibani duymadi duymayacak o hep icinden sessiz sessiz bagiriyor.. Benide zenginlikle sinayaydin ya!!!

 6. İyi üfütmüşsün hoca senelerdir dua ederim daha bir tane tutmadı bende namaz kılar oruç tutardım sigara bile icmezdim duaların faydası yok zaten kader denen bir şey var sen dua etsen de etmesen de onu yaşayacaksın

  1. Kimine göre her dua kabul olurmus, kimine göre yok kabul görmesi icin su yapilmasi lazimmis, kimine göre ahirette verirmis, kimine göre melekler arsa cikartmazmis, kimine göre namaz oruc olmadan olmazmis, kimine göre öyle veya böyle ama en gügelini yukarida bi arkadas anlatmis. Fakir bekler dua eder sabirla dunyada bir düzen vardir ama zengin herseyin karsiligini bir türlü karsilar. Bir günah isler iki yardim derken silinir gider biz ize böyle böyle imabimizi kaybederiz ve cehenneme gidia bileti kesilmis olur. Söyle dense bence daha dogru allah diledigine ve sevdigine verir sevmedigine vermez. Insanlara böyle asilayinki umutlanmasinlar. Insallah allahin sevdigi kullardansiniz sikinti cekmeden bolluk ve huruz isinde yasarsiniz.

 7. Bizi de bir zenginlikle sınasa ya. O zenginlik verdiği haramzadelerin eline düşmesek ya. Nasıl sınav bu.

 8. Madem.sabiriyibiseyde.neden5yildirAllahtancocuk.istyoruzolmuyor.Bangalore. dunyanasilyalanise.sabirveduadaokadaryallandir

 9. Alin teriyle kazandigimixz parayla emekli olunca is yeri actik bir suru zorluklar cektik evimizi arabamizi emekli ikramiyemizi arsamizi herseyimizi ne var ne yok hepsi ni ise koyduk oyleki mal verdigimiz sdam 1 yil mali satamadi diye geri aldik mali parasini isede ettik ticarette bunu kinse yspmaz biz yaptik mal sattigimiz kisilerden paramizi alamadik 1 yil sonra ekonomik krizle concardoto ilan ettik ve iflssa dogru gidiyoruz kendi emekli maasimi iscilerime dagittim hep sinav bu rabbimin sinavi dedim sinaniyorum sabirla dedim servisi krndim yaptim iscilerime uretimde iscilerimle calistim bir gun haram lokma gecmedi bogazimdan ailemede yedirmedim evimin kirasini zor oduyorum.Butun bankalara borcum var sabrediyorum ama umudumu yitirmeye bssladim.esim uzuluyor cocuk uzuuyor ck dua ediyoruz makinalar arizandi para yok yaptirmaya hersey ust uste geliyor bittim artik.Borcunu vermeyen musterilerde zevki sefa icinde yaşıyor bana borcunu vermiyor yeni mercedes alldim nasil diyor ilahi adalet istiyorum.Olene kadar maddi manevi anneme babama baktim hep dualarini aldim sabir ediyorum insallah sabriminsonu selamettir umudumda kirilmaya basladi iflssa adim adim yaklasiyorum.O zaman diyorum Allahim noye dualarim kabul olmuyor bittim artik ne zaman gelecek yardimin Sagligimiz iyi sukur ama bu uzuntu hastada edecek herseyim emeklerim tum birikimimi evimi arsami yatirdigim is can cekisiyor heryer borc ibsallah Alahim bir mucize verirde kurtulurum.

 10. Bütün yorumları okudum.sizlere dertlerimi yaptıklarımı dökmeyeceğim.Benimle Rabbim arasında ama bu sayfaya biraz daha umut için feyz alabilmek ve benim gibiler varsa onlar ne yapmış demek için girdim.Yorumları okudukça iyice moralim bozuldu ve olan umudumu sorgulamama sebep oldu.Niye bu kadar karamsarsiniz ,bende daha iyisi var ,yolumdan şaşmayayım en fazla ölürüm.Fakirlik dert sıkıntı isyana götürmesin sizi dostlar en fazla ölürüm ama yinede yolumdan dönmem deyin kendinize.Selametle!

  1. sanırım maddi ve manevi olarak durumun çok iyi ve buraya gelip insanlara moral aşılamaya çalışıyorsun.

 11. Allah sabredenlerle beraberdir
  Allahım seni nerede aramalıyım demiş Hz. Musa
  Garip kullarımın gönlünde demiş Rabbim
  Eğer dileseydi 2 cihan serveri Hz. Muhammed (sav) efendimiz herşeye sahip olurdu,olmadi neden acaba? Demek ki bir bildiği var.Biz neden bu kadar sorguluyoruz.Baslangici ve bitisi olan kısacık hayat öyle.yada böyle geçiyor iste.En masum dualarımız hayallerimiz dahi Rabbim katında gerçek yapması ona çok basit iken ,vermiyorsa vardir bir bildiği.Ipleri asili kuklalar gibiyiz kader ne veriyorsa onu yaşayacağız.Kabullenip teslim olup su kısa hayati bitirmek sizi daha fazla yıpratmayacaktır. Dün yok yarin belli degil iste bugundeyiz.Zor zamanda ahir falandayız.Ama ahir zaman ummmetininde sevabı başkadır herhalde.vazgeçmeyin şeytani sevindirmeyin. Son nefeste imanla inşallah!!!

   1. Allah kimseye dünyayı vaad etmiyor. Ahiretle işiniz yok tek istediğiniz dünyaysa Allah’tan ne istiyorsunuz? Gidin ve sahip olun dünyaya.
    Amellerinizin karşılığı ahirette verilecektir. Allah hiçbir zaman namaz kılın dua edin zengin olursunuz vaadi vermiyor. Bunları yapacaksanız karşılığını ahirette almaya razı olacaksınız. Vesselam.

    1. Her kim sadece dünya Hayatını ve onun şehvetli süsünü isterse onlara yaptıklarının karşılığını bu dünyada tastamam öderiz. Hud 15

  1. Sanırım elalemin rabbi din dediğimiz şey insanların isyan etmemesi bir düzene sokulması üzerine kurulmuş bir oluşum gibi gelmeye başlıyor bana artık çok düşündüm araştırdım aylarca bir çözüm bulamadım kimsemde yok zaten ailemde yok 1 yıldır, düşünmeye araştırmaya bolca vaktim oldu.

 12. firavun son anda gördüğüne iman etti, ancak kabul edilmedi. görülene inanmak zaten iman değildir. görülmeyen ve bilinmeyene inanmak asıl olandır. zordur. herkesin harcı değildir. mal ile mülk ile, verilen-verilmeyen ile ölçmeyeceksin. inanacaksın. inandığın yolda yürüyeceksin. yılmayacaksın. vazgeçmeyeceksin. yerin dibini görsen, sürünsen bile asla isyan etmeyeceksin. seviyorsan istiyorsan bu senin emel ve ereğin olacak. amacın “O” ise teferruatı boşvereceksin. kolaya kaçmayacaksın. gündelik hayatını herşeye rağmen sürdürmeye devam edeceksin. tabiiki istersen kimseye zorla gel inan denmedi. denmeyecek. yalnız ezelde verdiğin sözü unutmayacaksın. sadece teklif edilecek. kabul eden kabul edecek. indirilene inanacaksın, meleklere ve elçilere inanacaksın. ahirete inanacaksın. kaderinin çabana bağlı olduğuna inanacaksın. inandığına güveneceksin. ölsen bile “O” nun için öleceksin. bu seçim meselesidir. iradesine güvenen samimi olan devam edecek. ta ki eleme gününe kadar. Onlara, “Gökleri ve yeri kimin yarattığını, güneşe ve aya kimin boyun eğdirdiğini” sorsan, kesinlikle “Allah” diyecekler. Nasıl döndürülüyorlar?. Allah var. isteyene Allah yar. Te o kadar.

 13. Ali İmran ﴾145﴿ Kim dünya nimetini isterse ondan kendisine veririz; Kim âhiret nimetini isterse ona da ondan veririz; ve şükredenleri ödüllendireceğiz.

  İsra ﴾18﴿ Kim bu geçici dünyayı isterse burada istediğimiz kimseye dilediğimiz şeyleri veririz; sonra da onu cehenneme göndeririz; oraya kınanmış ve kovulmuş olarak girer.

  Şura﴾20﴿ Kim âhiret kazancını isterse onun bu kazancını arttırırız; kim dünya kazancını tercih ederse ona da bundan veririz; ama onun âhirette hiçbir nasibi olmaz.

  Hud ﴾15﴿ Kim dünya hayatı ve onun ziynetini istiyorsa, orada onlara işlerinin karşılığını eksiksiz veririz; orada onlar hiçbir zarara uğratılmazlar.

  Dünyayı isteyene dünyada vereceğini vadeden Allah neden sadece dünyalık isteyene vermez.?
  Bu sözler ayet değilmi? yoksa bu sözlerin sahibi Allah değil mi? Allah verdiği söze aykırı davranmaz diye biliyorum. Bu sözler Allahın sözleri neden isteyene vermiyor.? Belli ki sadece ahiret için verdiği sözleri tutacak cehennemde cızbız köfte yapacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı