Allah Senden Kalkmanı İstiyor!


0

Yola girmeden önce yolu tanımak ve yolda ayakta kalıp sonuca ulaşmak için gerekli olan yöntemleri öğrenmek gerekir. Bizleri bir dava adamı olarak görmek isteyen Rabbimiz, bizi bu yolda başıboş bırakmayıp, dava adamının karakterini nasıl inşa edeceğini de öğretmiştir. Bu öğretilerden bir tanesini Kur’an’ımızda karşımıza çıkan “Kalk” emrinde görüyoruz.

1. Allahın Risaletini Tebliğ İçin Ayağa Kalk!

Kalk emrini gördüğümüz surelerden bir tanesi Müzzemmil Suresi. “Bu sureye Müzzemmil, yani ‘Elbiselerine sarınıp bürünmüş kimse’ adının verilmesi vahyin başlangıç dönemlerinde Efendimiz aleyhisselam’dan söz etmesinden ve Allah’ın Efendimiz aleyhisselam’a geceleyin örtünmeyi terk etmesini ve Rabbinin risaletini tebliğ etmek üzere ayağa kalkmasını bildiren emir ile başladığından dolayıdır.” 

2. Sen Ayağa Kalktığında Seni Engelleyenler Muhakkak Olacaktır

Müzzemmil Suresi kendinden önceki Cin suresi ile ilişkilidir. Cin suresinde “Şu da bir gerçek ki; Allah’ın kulu O’na ibadet etmek için kalktığı zaman…” (72/19) ayetini görüyoruz. Daha sonra ise Müzzemmil suresinde şu ayet geliyor; “Ey sarınıp bürünen, birazı müstesna geceleyin kalk.” (1-2)

Cin Suresi 19.ayetten hareketle, Efendimiz aleyhisselam kalkıp La ilahe illallah deyip, insanları Rablerine davet edince, Arapların kâfirleri olan insanlar ile cinler, Allah’ın nurunu söndürmek için ve bu işi bitirmek için yığın yığın cemaatler halinde etrafında kalabalık oluşturdular. Bizler bu noktada kendimize şu dersi çıkartabiliriz; Sen ayağa kalkıp insanlara Allah’ı anlatmaya başladığında, bu daveti engelleyenler muhakkak olacaktır. 

3. Nefsine Hizmeti Bırak Da Kullukla Meşgul Ol!

“Gecenin bir kısmında, yarısında, yarısından biraz fazla veya yarısından biraz az bölümünde geceyi ihya et.”

Bu ayeti okuduktan sonra artık bizlerin de kalkıp harekete geçmesi gerekiyor. Ömrümüzü oturarak, yatarak, çay sohbetlerinde geçirmenin anlamı olmadığını öğreniyoruz. 

4. Gündüz Azalan Şarjını Gece İbadetiyle Doldur

Bizim eksikliklerimizden bir tanesi de gece ibadetimizin az olmasıdır. Kâfirlere karşı verilecek olan mücadelede, başarılı olmanın yolunu Rabbimiz bizlere gösteriyor: Gece ibadetiyle Rabbimizle beraber olup güçlenmek, şarj olmak. Gündüzleri boşalan akümüzü geceleyin ibadet ile doldurmamız gerekiyor. 

5. Sıra Karşındakini Uyarmada

Kalk emrinin geçtiği diğer bir sure ise: Müddessir Suresi. Müddessir Suresinin kendisinden önce gelen Müzzemmil suresiyle olan ilişkisini şu şekilde açıklayabiliriz:

  • “Her iki sure de Efendimiz aleyhisselam’a bir nida ile başlamaktadır.
  • Her iki surenin baş tarafı da aynı kıssa hakkında inmiştir. Müddessir suresi, Müzzemmil suresinin akabinde inmiştir.
  • Bundan önceki sure gece namazı kılmak emri ile başladı. Bu davetçiyi ruhen vazifesine hazırlamak içindir. Bu sure ise başkasını uyarma emir ile başlamaktadır. Bu da davetini kendisinin dışındakilere anlatıp ifade etmesi demektir. 

6. İlk Önce Sen, Sonra Başkaları

Tefsirlerden çıkardığımız sonuca göre İslam’ı insanlara anlatırken ilk olarak kendi vazifemize hazırlanmalıyız. Maddi hazırlığın yanında manevi bir hazırlık da gerekli olup bu da gece ibadetiyle yapılır. Kendimizi bu davete hazırladıktan ve bizleri bu davaya bağlayan enerjiyi bulduktan sonra artık bize verilen nimeti insanlara da aktarmak için ayağa kalkıp Azim ve Kararlılıkla insanlara iyiliği gösterip kötülükten nehy etmemiz gerekiyor. 

Kaynaklar

Tefsiri Kebir
Tefsir’ül Münir
Bahrul Medid
Şifa Tefsiri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı