Allah Bize Nelerde Yarışmayı Emrediyor?


0

Gün içinde ne çok şeyde yarıştığımızı hiç düşündünüz mü? Daha iyi bir görüntüye, daha iyi bir eve, en son teknolojiye sahip olmak, okulda veya iş yerinde en iyisi olmak istiyoruz. Her şeyin daha fazlasını istiyor ve alıyoruz da. Peki bunları gerçekten sadece Allah rızası için mi istiyoruz dürüstçe cevap verelim. Yoksa biz de bu yarışta yer edinmek, kendimizi kanıtlamak için yerimizi aldık mı? Daha mutlu olduğumuzu ispatlamak için sosyal medyada sahte profiller çizmekle meşgulüz. İnsanlar tarafından beğenilmek bizim için çok önemli; bunun için estetik, kozmetik, vücut geliştirme salonları var. Moda ve teknoloji de, bu kendini kanıtlama yarışına hizmet ediyor. Kendimizi ve hayatımızı överken oldukça cömertiz  ama başkalarına karşı oldukça tahammülsüzüz. 

Tekasür suresine baktığımız zaman bu fitneye karşı uyarıldığımızı açıkça görebiliriz: ”Çokluk yarışı sizi mezarlarınıza varıncaya dek oyaladı.” Bu oyalanma içinde savrulup giderken neyi ne için istediğimizi lütfen düşünelim. Elbette zengin, başarılı, güzel görünümlü, güçlü Müslümanlar olabiliriz hatta olmalıyız da. Ama Kuran ve sünnetin emrettiği ve izin verdiği ölçüde. Bize lütfedilen tüm bunları İslama hizmette kullanmak üzere. Bu ispat ve daha çok olma yarışından sıyrılarak.

Fakat yarışın ve rekabetin güzel görüldüğü ve övüldüğü şeyler de var tabii ki. Gelin beraber Allah’ın “Bunlar için yarışın!” dediği şeylere bakalım.

1. Hayır İşlerinde

Herkesin (ve her toplumun) yöneldiği bir yön (bir kıble ve bir istikamet) vardır. Öyle ise (ey mü’minler!) Hayır işlerinde yarış edin! Nerede olursanız olun, Allah hepinizi (mahşerde hesap için) bir araya getirir. Şüphesiz Allah her şeye kâdirdir. (Bakara Suresi; 148. Ayet)

Burada yarıştan kasıt günümüzdeki yarışlardan çok çok farklı. Birbirimizin ayağına basıp önüne geçmekten ziyade birbirimizle yardımlaşarak yapılan bir yarış bu. Bu çok naif bir nokta. Çünkü Müslüman yarışırken bile kalp kırmaz, rıza-yı ilahiden dışarı çıkmaz.

2. İnfak Etmede

Ve kalpleri, Rablerine döneceklerinden titreyerek, vereceklerini (esirgemeden) verenler/yapmaları gerekeni yapanlar var ya, işte onlar, hayırlı işlerde koşuşurlar ve bu uğurda yarış ederler. (Mü’minun Suresi; 60-61. Ayet)

3. İyiliği Emredip Kötülüğe Engel Olmada

 (Bunlar, gerçekten) Allah’a ve âhiret gününe inanırlar, iyiliği emreder, kötülüğe engel olurlar ve hayır işlerinde yarışırlar. İşte bunlar (Allah katında) iyilerdendir. (Al-i İmran Suresi; 114. Ayet)

4. Sabır ve Sebatta

Ey iman edenler! (Nefsinizin arzularına, çeşitli zorluklara, her türlü düşmanlarınıza karşı) dayanın, sabır ve sebat yarışına girin, murâbıt olun (nöbet halinde imiş gibi bekleyin, cihada hazırlıklı olun) ve Allah’tan korkun (emirlerine uygun yaşayın) ki kurtuluşa eresiniz. (Al-i İmran Suresi; 200. Ayet)

5. İman, İbadet ve Hayırda

(İman, ibadet ve hayır) yarışlarında öne geçenler(e gelince): Onlar (âhirette mükâfatta da) önde gidenlerdir. (Vakıa Suresi; 10. Ayet)

6. Takvada

Ey insanlar! Şüphesiz biz, sizi bir erkekle bir kadından yarattık (ırkınız ve şahsınızla övünmeniz için değil; sırf iyilik uğrunda) tanışasınız (yarışıp ve yardımlaşasınız) diye sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Hiç şüphesiz ki sizin Allah yanında en şerefliniz, en takvâlınız (Allah’ın emirlerine en uygun yaşayanınız ve günahlardan sakınanınız)dır. Şüphesiz, Allah hakkıyla bilendir, (her şeyden) haberi olandır. (Hucurat Suresi; 13. Ayet)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı