Liste, Örnek Şahsiyetler

Afrika Kökenli 14 Sahabi

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (sas)’in Afrika/siyahi kökenli sahabelerinden bahsedilirken dikkatler genellikle Peygamberimiz (sa)’in sevgili müezzini ve dinin sağlam kalesi Bilal-i Habeşi (ra) üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Hz. Bilal (ra) bu sahabelerin en iyi örneklerinden birisi olsa da, Hz.Muhammed (sa)’in Afrika kökenli tek sahabisi değildir.

Habeeb Akande, “Karanlığı Aydınlatmak (Illuminating the Darkness)” isimli kitabında, Efendimiz (sa)’in Medine’de inşa ettiği çok kültürlü parlak medeniyetin bir parçası olan Afrika kökenli sahabelerden bahsetmiştir.

İşte bu sahabelerden bazıları :

1. Bilal-i Habeşi (ra)

Hz. Ebu Bekir (ra) tarafından azad edilmiş bir köle olan Hz.Bilal (ra), tevhid mücadelesi yolunda oldukça ağır imtihanlar geçirmiştir. İslam’ın ilk müezzini olmak ve Mekke, Medine ve Kudüs’te ezan okumuş olma şerefine sahiptir. Aynı zamanda, Peygamberimiz (sa) zamanında ve onun vefatının ardından birçok savaşa katılmış büyük bir mücahittir. Peygamberimiz (sa), Hz.Bilal (ra)’ın ayak seslerini cennette işittiğini söylemiştir. Sahabe arasında yüksek bir konuma sahipti. Şam’da vefat etmiş ve defnedilmiştir.

2. Necaşi (Habeş Hükümdarı)

Hz.Muhammed (sa)’i göremediği için teknik olarak bir sahabi sayılmayan Habeşistan kralı Necaşi, Peygamberimiz (sa)’in gıyabında cenaze namazı kıldığı kişi olma şerefine sahiptir. Mekke’deki Kureyş halkının zulmünden kaçan Müslümanlara ülkesinin kapısını açmıştır. İslam ile şereflenmiş, Peygamberimiz (as) ile mektuplaşmış ve Müslüman olarak vefat etmiştir. Mezarından daima bir ışık yayıldığı rivayeti mevcuttur.

3. Usame bin Zeyd (ra)

Usame (ra), Zeyd bin Harise ile Efendimiz (as)’ın dadısı olan Ümmü Eymen’in oğludur. Çok büyük bir mücahitti ve genç yaşına rağmen Efendimiz (as)’ın vasiyeti üzerine sahabenin büyüklerinden oluşan orduya komutan olarak atanmıştır.

4. Vahşi (ra)

İslam ile şereflenmeden önce Uhud Savaşı’nda Hz. Hamza (ra)’ı şehid etmiştir. Peygamberimiz (as) şehadetini kabul etmiş ancak amcasının vefatından duyduğu derin acı sebebiyle Hz. Vahşi’den mümkün mertebe gözünün önünde durmamasını istemiştir. Müslüman olduktan sonra Vahşi (ra) kendisini İslam’a adamıştır ve yalancı peygamber Müseyleme’yi öldürmüştür.

5. Sad el-Esved (ra)

Bu sahabi, ten rengi sebebiyle hiçbir ailenin evlilik için ona kızını vermemesi üzerine Peygamberimiz (as)’a şikayette bulunmuştur. Peygamberimiz (as) ise sahabeden birisinin oldukça güzel ve zeki olmasıyla bilinen kızıyla evlenmesini buyurmuştur. Ailenin isteksizliğine rağmen, bu hanım, Peygamberimiz (as)’in buyruğunu kabul etmiş ve onunla evlenmiştir. Sad (ra) evlilik hazırlığındayken, cihad çağrısı yapılmıştır ve o da her şeyi geride bırakarak bu çağrıya icabet etmiştir. Cesurca savaşmış ve şehid düşmüştür. Peygamberimiz (as) onun yüksek mertebesinden bahsetmiştir.

6. Cüleybib (ra)

Ensar’dan bir sahabi idi. Tıpkı Sad el-Esved (ra)’da olduğu gibi, Peygamberimiz (as), Cüleybib (ra)’ı da Ensar’dan varlıklı bir hanımla evlendirmiştir. O da cihad esnasında vefat etmiştir ve bizzat Efendimiz (as) tarafından gömülmüştür.

7. Ebu Bekre (ra)

Önceden köle olan bu sahabi, İslam ile şereflenmiş ancak Taif’in fethinden sonra Peygamberimiz (as)’ı görebilmiştir. Oğulları, Basra şehrindeki Müslümanlar arasında oldukça etkin, varlıklı ve bilgin hale gelmişlerdir.

 

8. Salim Mevla Ebu Huzeyfe (ra)

Ebu Huzeyfe (ra)’ın azatlı kölesidir ve çok güzel Kur’an okumasıyla bilinen bu sahabi sıklıkla sahabeye imamlık etmiştir. Yemame savaşında kahramanca çarpışmış ve orada şehit düşmüştür.

 

9. Şukran (ra)

Hz.Muhammed (as)’ın Habeş asıllı azatlı kölesi olduğu rivayet edilmektedir. Peygamberimiz (as)’a hizmet etmiş ve defnedilmesinde bizzat görev almıştır.

 

10. Mihca (ra)

Bedir savaşında şehit düşen ilk muhacirdir. Çokça ibadet etmesiyle tanınmaktaydı.

 

11. Yasir (ra)

Mescid-i Nebeviyi temizleyen siyahi bir sahabi idi. Peygamberimiz (as), onu Allah’ın yeryüzündeki insanların savunulması için kullanacağı kişi olmasıyla övmüştür.

 

12. Eymen el Habeşi (ra)

Ümmü Eymen (ra) oğlu ve Usame bin Zeyd (ra)’ın üvey kardeşidir. Huneyn Savaşı’nda şehit düşmüştür.

13. Enceşe (ra)

Peygamberimiz (as)’ın devesinin yularını tutan ve çok güzel bir sese sahip olmasıyla bilinen sahibidir.

14. Asım el Habeşi (ra)

İsmi, bizzat Peygamberimiz (as) tarafından konulmuş bir hizmetkardır.

İslam’da siyahi ve Kuzey Afrika kökenli şahsiyetlerin konumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Habeeb Akande’nin “Karanlığı Aydınlatmak (Illuminating the Darkness)” isimli eserini okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>