Afrika Kökenli 14 Sahabi


-1
-1 Beğeni

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (sas)’in Afrika/siyahi kökenli sahabelerinden bahsedilirken dikkatler genellikle Peygamberimiz (sa)’in sevgili müezzini ve dinin sağlam kalesi Bilal-i Habeşi (ra) üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Hz. Bilal (ra) bu sahabelerin en iyi örneklerinden birisi olsa da, Hz.Muhammed (sa)’in Afrika kökenli tek sahabisi değildir.

Habeeb Akande, “Karanlığı Aydınlatmak (Illuminating the Darkness)” isimli kitabında, Efendimiz (sa)’in Medine’de inşa ettiği çok kültürlü parlak medeniyetin bir parçası olan Afrika kökenli sahabelerden bahsetmiştir.

İşte bu sahabelerden bazıları :

1. Bilal-i Habeşi (ra)

Hz. Ebu Bekir (ra) tarafından azad edilmiş bir köle olan Hz.Bilal (ra), tevhid mücadelesi yolunda oldukça ağır imtihanlar geçirmiştir. İslam’ın ilk müezzini olmak ve Mekke, Medine ve Kudüs’te ezan okumuş olma şerefine sahiptir. Aynı zamanda, Peygamberimiz (sa) zamanında ve onun vefatının ardından birçok savaşa katılmış büyük bir mücahittir. Peygamberimiz (sa), Hz.Bilal (ra)’ın ayak seslerini cennette işittiğini söylemiştir. Sahabe arasında yüksek bir konuma sahipti. Şam’da vefat etmiş ve defnedilmiştir.

2. Necaşi (Habeş Hükümdarı)

Hz.Muhammed (sa)’i göremediği için teknik olarak bir sahabi sayılmayan Habeşistan kralı Necaşi, Peygamberimiz (sa)’in gıyabında cenaze namazı kıldığı kişi olma şerefine sahiptir. Mekke’deki Kureyş halkının zulmünden kaçan Müslümanlara ülkesinin kapısını açmıştır. İslam ile şereflenmiş, Peygamberimiz (as) ile mektuplaşmış ve Müslüman olarak vefat etmiştir. Mezarından daima bir ışık yayıldığı rivayeti mevcuttur.

3. Usame bin Zeyd (ra)

Usame (ra), Zeyd bin Harise ile Efendimiz (as)’ın dadısı olan Ümmü Eymen’in oğludur. Çok büyük bir mücahitti ve genç yaşına rağmen Efendimiz (as)’ın vasiyeti üzerine sahabenin büyüklerinden oluşan orduya komutan olarak atanmıştır.

4. Vahşi (ra)

İslam ile şereflenmeden önce Uhud Savaşı’nda Hz. Hamza (ra)’ı şehid etmiştir. Peygamberimiz (as) şehadetini kabul etmiş ancak amcasının vefatından duyduğu derin acı sebebiyle Hz. Vahşi’den mümkün mertebe gözünün önünde durmamasını istemiştir. Müslüman olduktan sonra Vahşi (ra) kendisini İslam’a adamıştır ve yalancı peygamber Müseyleme’yi öldürmüştür.

5. Sad el-Esved (ra)

Bu sahabi, ten rengi sebebiyle hiçbir ailenin evlilik için ona kızını vermemesi üzerine Peygamberimiz (as)’a şikayette bulunmuştur. Peygamberimiz (as) ise sahabeden birisinin oldukça güzel ve zeki olmasıyla bilinen kızıyla evlenmesini buyurmuştur. Ailenin isteksizliğine rağmen, bu hanım, Peygamberimiz (as)’in buyruğunu kabul etmiş ve onunla evlenmiştir. Sad (ra) evlilik hazırlığındayken, cihad çağrısı yapılmıştır ve o da her şeyi geride bırakarak bu çağrıya icabet etmiştir. Cesurca savaşmış ve şehid düşmüştür. Peygamberimiz (as) onun yüksek mertebesinden bahsetmiştir.

6. Cüleybib (ra)

Ensar’dan bir sahabi idi. Tıpkı Sad el-Esved (ra)’da olduğu gibi, Peygamberimiz (as), Cüleybib (ra)’ı da Ensar’dan varlıklı bir hanımla evlendirmiştir. O da cihad esnasında vefat etmiştir ve bizzat Efendimiz (as) tarafından gömülmüştür.

7. Ebu Bekre (ra)

Önceden köle olan bu sahabi, İslam ile şereflenmiş ancak Taif’in fethinden sonra Peygamberimiz (as)’ı görebilmiştir. Oğulları, Basra şehrindeki Müslümanlar arasında oldukça etkin, varlıklı ve bilgin hale gelmişlerdir.

 

8. Salim Mevla Ebu Huzeyfe (ra)

Ebu Huzeyfe (ra)’ın azatlı kölesidir ve çok güzel Kur’an okumasıyla bilinen bu sahabi sıklıkla sahabeye imamlık etmiştir. Yemame savaşında kahramanca çarpışmış ve orada şehit düşmüştür.

 

9. Şukran (ra)

Hz.Muhammed (as)’ın Habeş asıllı azatlı kölesi olduğu rivayet edilmektedir. Peygamberimiz (as)’a hizmet etmiş ve defnedilmesinde bizzat görev almıştır.

 

10. Mihca (ra)

Bedir savaşında şehit düşen ilk muhacirdir. Çokça ibadet etmesiyle tanınmaktaydı.

 

11. Yasir (ra)

Mescid-i Nebeviyi temizleyen siyahi bir sahabi idi. Peygamberimiz (as), onu Allah’ın yeryüzündeki insanların savunulması için kullanacağı kişi olmasıyla övmüştür.

 

12. Eymen el Habeşi (ra)

Ümmü Eymen (ra) oğlu ve Usame bin Zeyd (ra)’ın üvey kardeşidir. Huneyn Savaşı’nda şehit düşmüştür.

13. Enceşe (ra)

Peygamberimiz (as)’ın devesinin yularını tutan ve çok güzel bir sese sahip olmasıyla bilinen sahibidir.

14. Asım el Habeşi (ra)

İsmi, bizzat Peygamberimiz (as) tarafından konulmuş bir hizmetkardır.

İslam’da siyahi ve Kuzey Afrika kökenli şahsiyetlerin konumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Habeeb Akande’nin “Karanlığı Aydınlatmak (Illuminating the Darkness)” isimli eserini okuyabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı