İslam, Liste, Yaşam

Adem Özköse’den Gençlere 6 Adımda Yol Haritası

Adem Özköse, gençler için olmazsa olmaz 6 maddeyi şöyle açıklıyor;

1. Namaz

Gençler namazınızı ihmal etmeyin. Ona dikkat edin. Namazına dikkat etmeyen kimseyi dinlemeyin. Hani nereden başlamalıyım, diye soruyorsunuz ya, işte tam bu noktadan başlayın. Bir secde size hemen yeni bir hayat kurabilir. Öyle ki, namaz kılmayan adamdan mücahid olmaz gençler. Dava için önce iman eri olmak gerekir. Öyleyse namaza çok önem vereceğiz, önce ona önem vereceğiz. Sonrasını üstüne bina edeceğiz inşaAllah.

adem 1

2. Ana Baba Hakkı

Anne babanızın hakkına dikkat edin. Ben tek kişilik hücrede kaldığımda tek işim Kuran okumak, hafızlığımı sağlamlaştırmak olmuştu. O zaman 2 çeşit ayet beni çok derinden sarstı. Birincisi yetimler üzerine olan ayetler, ikincisi anne baba hakkı ayetleri. O zaman dua ettim Rabbime, beni buradan çıkar da onların rızasını alacak işler yapayım, diye. Allah tevhidden sonra ana baba rızasından bahsediyor. Cennet arıyoruz ya, işte cennet bu kadar yanı başımızda. Onları kırmayın, üzmeyin, dualarını alın.

adem2

3. Okuma

Mutlaka okuyun! Kitap okumadıkça zihin çürür. Okumayan adamı cahil olduğuna ikna edemezsin. Okudukça ise cahilliğini fark eder insan. Günde en az 40-50 sayfa olsun okuyun. Başta Kuran olmak üzere okuyun.

adem3

4. Dil

Dil öğrenin kardeşler. Bakın yahudiler, hıristiyanlar her yerdeler. Dinlerini yaymak için bir yere gidip, yerel halkın dilini öğrenip, tatillerini buralarda geçiriyorlar. Neden, bir iki kişi din değiştirir belki diye. Biz hep, ‘Bekleyin biz geliyoruz’ diye slogan atıyoruz. Halbuki onlar çoktan girmişler bile… Bir tane de olsa bir dil öğrenin. Ben bir Arapça öğrendim, dünyanın kapıları açıldı önüme. Hiç geç diye düşünmeyin, karar verin ve başlayın.

HELLO in eight different languages

5. Rıhle

Gezin gençler. Bakın büyük adamların hayatlarına, hep bir rıhle vardır. Ümmete ne olduğunu fark etmek için gezmek gerek. Bunu Afrika’da bir kardeşinize sarılınca fark ediyorsunuz. Bir selam vermenin kuvveti böyle görülüyor. Gençler, gezmek para değil yürek ister. Yürekli olun! Yol ile yolcu arasındaki en büyük engel, kapının eşiğidir, demişler. O eşiği bi atlayın. Gerisi gelecek inşallah.

adem5

6. Dert

Ve son olarak mutlaka bir derdiniz olsun. Derdi olan bir genç, nükleer başlıklı füzelerden daha etkilidir. Dert bunu yaptırır adama. Moritanya’nın ücra bir çölünde gençler bana diyor ki ‘ Bize Furkan Doğan’ı anlat.’
İşte dert anlattırır. Kendinize gece uykunuzu kaçıracak dertler edinin ve çalışın. Allah daima bizimle…

adem6

Kaynak: Eskişehir Konferansı, Aralık / 2015 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

    Allah razı olsun abi. Her daim hayatıma rehber edineceğim inşaallah. Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın…

  4. 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>