Bilim/Teknik, Doğa, Kültür

ABD ve SSCB’nin Uzay Yarışı Serüveni

ABD ile SSCB’nin soğuk savaş döneminde yaptıkları en önemli ataklardan biri Uzay Yarışı olmuştur. Bu iki devlet karşılıklı olarak yaptıkları araştırmalar ve çalışmalar ile Dünya’nın kapılarını Uzay’a açarken, hırsları onları birbirlerinden bir adım önde çalışmalar yapmak üzere azimlendirmiştir.

Aslında bakıldığında Uzay çalışmaları hem devletlere itibar kazandıracak, hem güç artışı sağlayacak hem de askeri ve ileride ekonomik olarak da pek çok kazanım sağlayacaktı. Nitekim öyle de oldu.

Şimdi sizlerle bu yarışın genel seyrini takip edeceğiz. Ancak bu iki devletin temel amaçlarını bilince, bu çalışmaların altındaki gerçek sebepler ve bugün gelinen asıl sonuçlar kısmı da önemli bir detay oluyor.

Yine de biz önce insanın azim ile çalıştığında elde ettiği başarılar listesinde önde gelen uzay yolculuğunu şöyle bir izleyelim;

İlk Uzay Çalışmaları

Roketler uzaya çıkabilmenin yöntemi olarak görüldüğü için ilk uzay çalışmaları olarak roketler kabul ediliyor. İlk roket çalışmalarını da Çinlilerin yaptığı söyleniyor.

Roketler başta askeri amaçlarla kullanılıyor. Ancak Dünya’nın dışına çıkmak gibi bir fikir insanlarda sürekli olduğu söyleniyor.

Sonraları irili ufaklı çalışmalar sürekli oluyor. Ancak en etkili ve ciddi uzay çalışmalarının soğuk savaş döneminde SSCB’nin adımları ile olduğunu görüyoruz.

SPUTNİK-1

SSCB, 4 Ekim 1957’de Dünya’nın ilk yapay uydusu Sputnik-1’i Kazakistan’dan uzaya R-7 roketinin içinde fırlattı ve farklı bir dönemin kapısını açtı.

Uydu belirli sinyalleri gönderiyordu.

Sputnik, Rusçada ‘yoldaş’ demektir.

SPUTNİK-2

SSCB, 3 Kasım 1957’de bir ilke daha imza atarak ve Rus uydusu Sputnik 2 ile uzaya ilk canlıyı gönderdi. Bu canlı Laika adlı bir köpekti.

Bu uydu ile köpeğin uzaydan kalp sesleri takip edildi.

VOSTOK-1

SSCB, 12 Nisan 1961’de Uzay Yarışını bir adım daha öteye taşıyarak uzaya ilk insanı fırlattı. Vostok-1 İlk insanlı uzay aracı olarak fırlatıldı ve Dünya’nın dışına ilk kez çıkıldı.

Yuri Gagarin, Uzaya ilk giden insan olarak tarihe geçti. Dünya’nın yörüngesinde ilk kez tur atıldı.

Yuri Gagarin, ‘Ben Uzaya ilk giden değil, uzaydan ilk dönen insanım.’ Diyerek aslında bu çalışmalarda nice insanın da kaybedildiğini ifade etmişti.

NASA

Bu sırada ABD’de bu yarışa girmişti ama SSCB işi çok ileriye taşıyordu. ABD yaptığı denemelerde geri kaldığını görünce eğitim müfredatında bile yenilemeler yaptı. 29 Temmuz 1958’de NASA kuruldu ve 1 Ekim’de de askeri amaçlardan ziyade sivil bir kurum olması benimsendi.

APOLLO Projesi

SSCB’nin Sputnik Projesine karşı ABD’nin de Apollo Projesi üretilmişti ve Apollo Projesi kapsamında gönderilen araçlar Ay’a iniş yapma ve Ay ile ilgili bilgi toplama görevini taşıyordu.

APOLLO-2

Bu fırlatmalarda Apollo-2 aracı ile Neil Amstrong ve Edwin Aldrin aya ilk giden insanlar oldular. 

Neil Amstrong araçtan ilk inen kişi olarak tarihe Ay’a İlk Ayak Basan insan olarak geçti. Böylece ABD’de de Uzay Yarışında mühim bir adım atmış ve başarı elde etmiş oldu.

Bundan sonra da çalışmalar daha hızlı bir şekilde devam etti. Bazı projelerde bu iki ülke bir araya geldi. 

Ya şimdi.. ?

Şu an yapılan Uzay çalışmaları devletler için çok mühim şeyler arz etmektedir. Ancak en önemlisi yeni savaş alanı bilim ve uzay olmuştur. Uzayda yapılan araştırmalar ve çalışmalar artık bu kadar masum ve sade değildir. Askeri amaçlar tamamen bertaraf edilmiş midir, uzaydan sadece keşifler mi beklenmektedir bir sürü soru sorulabilir.

Ancak insanların en önemli hedeflerinden biri Dünya’nın kaynaklarının yok olduğunu görmeleri ve yok olma ihtimaline karşı kendilerine yeni bir Dünya bulma çabalarıdır. Halbuki biz kıyamet ile her şeyin sonunun geleceğine iman ediyoruz. Yani böyle bir hedef bizim hedefimiz olamaz. Ancak Müslümanlar olarak bizlerin bu gelişmeleri takip etme hedefi ne olmalı, bu çalışmaların neresinde yer almaktayız, neresinde yer almalıyız gibi pek çok soru ve çalışma alanı mevcuttur.

Siz takipçilerimizi Ocak ayında UZAY dosya konusu ile düşünceye sevk etmek istedik.

Umuyoruz bu gelişmeler ile imanı bağlantılarımız doğru orantıda kurulabilir. 

Bu evrene adil düzeni ancak ve ancak Müslümanlar getirebilir, bu yüzden uyanmak ve çalışmak zorundayız. 

Esselamu aleykum.

Kaynaklar

Tarihi kaynak ve bilgilendirmeler Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi web sayfası arşivinden alınmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>