Aile, Evlilik, Kültür, Kur’an ve Sünnet, Liste, Yaşam

9 Maddede Müslüman Genç Kızın Çeyizinin Olmazsa Olmazları

Bismillah.

Bizler doğduktan sonra en az bizim kadar hızla büyüyen bir şey daha vardır: çeyiz sandığı. Bu sandık henüz biz küçükken hazırlanmaya başlar ve içerisinde “Bir gün lazım olur.” diyerek birçok eşya konulur. Peki gerçekten o sandığa koymamız gereken eşyalar arasından önceliğimiz hangileri olmalı bunu hiç düşündün mü ? Genelde çeyize konulacak eşyalardan bahsederken akla ilk gelen evimizde kullanacağımız somut şeyler olur fakat aslında çeyiz sandığımızı bereketlendirecek manevi eşyalarımız nelerdir ? İşte 9 maddede çeyizimizin olmazsa olmazları;

1. El Emeği Göz Nuru Eşyalar

Büyüklerimizin bizler için hazırladığı el emeği göz nuru olarak tabir ettiğimiz, anılarıyla hayatımızda yer edinmiş belki de bizden önce annemizin, anneannemizin çeyiz sandığını süslemiş eşyaları ahde vefa niyetiyle çeyizimize yerleştirebiliriz.

2. Anne, Baba Duası

Efendimiz (as) bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Hiç şek ve şüphe yok ki üç kimsenin yaptığı dua kabul edilir: Anne-babanın çocuklarına yaptığı dua, misafirin duası ve zulme uğramış kimsenin duası.” (Ebû Davud, Salât, 364)

Bu hadisi hayatımızda çok önemli bir yere yerleştirmeli ve daima ailemize daha hayırlı bir evlat olma, onların duasını alma çabası içerisinde olmalıyız. Hayatımızın tamamında olduğu gibi evlilik öncesi süreçte de anne babamızın rızasını gözetmeliyiz.

3. Her Namazın Ardından Eşin ve Çocukların için Yaptığın Dua

“Ve onlar: “Rabbimiz, eşlerimizden ve zürriyyetimizden bize göz aydınlığı bağışla ve bizi muttakilere (takva sahiplerine) imam kıl.” derler.” (Furkan, 74)

Hayırlı bir eş ve zürriyete sahip olmak için illa karşımıza bir aday çıkmasını beklemek zorunda değiliz. Henüz karşılaşmadığımızı eşimiz ve çocuklarımızın güzel ahlak üzere hayırlı bireyler olmaları için dua etmeliyiz ve bu konuda İbrahim (as)’ı örnek olarak görüp onun Kur’anda yer alan temiz bir zürriyet için etmiş olduğu dualardan faydalanabilirsin.

“Rabbim, beni namazı hakkıyla edâ eden bir kimse eyle! Zürriyetimden de böyle kimseler var et! Rabbimiz, duâmı kabul buyur.” (İbrâhîm, 40)

4. Akrabalarından ve İhtiyaç Sahibi Kişilerden Almış Olduğun Dualar

Sılayı rahime çok fazla önem atfeden dinimiz ihtiyaçları olduğu anlarda akrabalarımızı yanında bulunmamızı ve onlara iyilikle muamele etmemizi bizlere tavsiye etmektedir. En ihtiyaç duyduğumuz anlarda bizim için samimi yapılmış bir dua bizim gerçekten ferahlamamıza vesile olabilir. Bu gerçeği göz ününde bulundurarak ihtiyaç sahibi insanların, yaşlı kimselerin ve akrabalarımızın mümkün mertebe duasını almaya çalışmalıyız çünkü belki de birçok zor kararlar almamızı gerektirecek evlilik sürecini ancak bu içten dualarla en güzel şekilde atlatabiliriz.

5. Helal Olanı Tercih Etmen

Haramın her türlüsünden kendimizi muhafaza etmeliyiz. Unutmamalıyız ki helal daire keyfe kafidir. Her ne sebeple olursa olsun harama meyletmemize sebep olacak ortamlardan uzak durmalıyız. Gözümüz, gönlümüz harama kapalı olmalıdır. Bilmeliyiz ki müstakbel eşimiz için hazırlayabileceğimiz en güzel hediyelerden birisi temiz, haramdan uzak bir kalp olacaktır. 

6. Namazların, Tesettür, Hassasiyetin ve Allah'ın Emirlerini Yerine Getirme Çaban

Bu maddeyi hayatımızda olduğu gibi çeyiz sandığımızda da önemli hatta belki de en önemli yere sahip madde olarak görebiliriz çünkü hayatımızı büyük ölçüde şekillendiren şey Allah ile aramızdaki ilişkidir. Unutmamalıyız ki ne kadar O’nun rızasına uyarak iş yaparsak yaptığımız iş o denli önem arz eder. Evlilik sürecimiz hiçbir şekilde namazımızdan, tesettürümüzden ve dini hassasiyetimizden ödün vermemize sebep olmamalıdır.

7. Kütüphanen

Çoğu genç kızın hayalleri arasında kendi evinde güzel bir kütüphane oluşturmak vardır. Peki bu kütüphaneyi hangi kitaplarla süsleyeceğiz ? Ayetler ve sünnet ışığında hayatını yaşamaya çalışan, ailesini bu düzen üzerinde kurmaya niyetlenen, Rabbinin emirlerini hayatının en önemli köşesine yerleştirmeye çalışan Müslüman hanımefendiler olarak kütüphanemizde en az iki tane kapsamlı tefsir kitabımız olmalıdır. Ashab-ı Kiram’ın arasında yer alan yeni inen ayetleri hemen eşlerinden öğrenmek ve bu ayetleri hayatlarına uygulamak için can atan hanım sahabileri örnek almalıyız, bu sebeple de kitabımızı en iyi şekilde anlama çabası içerisinde olmalıyız. Dinimizdeki temel yasakları, haramları, helalleri öğrenip uygulayarak evimizi bereketlendirmek isteriz. Bunun için detaylı olarak okuyacağımız ilmihal ve fıkıh kitaplarımız mutlaka kütüphanemizin baş köşesine yerleşmelidir. 

Kütüphanemizin gözdeleri, henüz okuyamasak bile varlığından istifade edebileceğimiz ve evlerimizde bulunması gereken kitaplar arasında ver alan şerhli Riyazus Salihin setimizi ve İhyau Ulumi’d Din külliyatımızı da kütüphanemize yerleştirmeliyiz. Belki tamamını bitiremeyeceğimiz bu kitapları göz ardı etmemeli bereketlerinden istifade etmek için bile olsa evimizde bulundurmalıyız.

Kitap bahsinin sonunda yukarıda bahsettiğimiz kitaplar hariç ilmine güvendiğimiz kimselerden aldığımız tavsiyeler doğrultusunda muhakkak okumamız gereken en az 100 kitap için kütüphanemizde yer açmalıyız. 

8. Evliliğe Dair Kitaplar ve Seminerler

Evlilik konusunda bilinçlenmeyi asla geri plana itmemeliyiz. Aile olmanın önemini, eş seçimini, evlilik görüşmelerindeki önemli noktaları, evlilik psikolojisini ve en önemlisi de evlilik fıkhını konu edinen kitaplar okumalı ve bu konudaki seminerlere, konferanslara katılım sağlamaya çalışmalısın. Özellikle bunları evlilik öncesinde ve sürecinde bizlere yol gösteren harita olarak görmeli ve bu konularda bilgi sahibi olmak için illa karşına çıkacak adayı beklememelisin aksine karşına gelebilecek herhangi bir adaydan önce bu konularda bilinçlenmiş olmak evlilik sürecinde mantıklı hareket etmeni kolaylaştıracak ve sağlıklı kararlar almanı sağlayacaktır. 

9. Nasihatler

Henüz evlilik sürecinin önemli bir bölümünü oluşturan istişare safhasına ulaşmadan büyüklerinden, hocalarından bu konuda aldığın tavsiyeleri mümkün mertebe aklının bir köşesine yazmaya çalış ve istişare sürecinde de çevrende seni iyi tanıyan güvenilir büyüklerine danışmayı asla ihmal etme. 

Kaynaklar

Hafsa Bilgin’in “Kızlar Aramızda Kalsın” isimli kitabından faydalanılmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1
  2. 2

    ESSELAMÜ ALEYKÜM Çeyizde küçük bir ÇANTA İÇİNDE (ayna, sürme, güzel koku, tarak, iğne-iplik), baş örtüsü, yazma, seccade, tesbih, namaz elbisesi, vb. olması da gerekir benden size tavsiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>