Bilim/Teknik, Liste

9 Maddede Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı ‘Beynimizi’ Tanıyalım

1) İnsan beyninde yaklaşık bir milyar nöron(sinir hücresi) bulunmaktadır. Bu kadar nöron dünyadaki tüm bilgileri öğrenme kapasitemiz olduğunu gösterir.

sinir hücresi nöron

2) Beynimizdeki hücrelerin DNAları diğer vücut hücrelerimizin DNAlarının tersine sürekli yeni bilgilerle değişime uğrar. Yani vücudumuz aynıyken beynimizin yapısı sürekli değişir.

beyin yapısı

3) Beynimizin kapasitesi nöronlar ve bağlantı sayıları yani bilgi iletme yoğunluğu ile alakalıdır. Dolayısıyla herkes eşit kapasiteye sahiptir ve bu kapasiteyi aktif edip kullanmak insanın kendi elindedir.

noron sayısı

4) Beyin çalışırken ihtiyaç duyduğu enerji elektrik enerjisidir. Yani biz bir görme işleminde veya bir kitap okurken beynimizde karmaşık elektirksel işlemler gerçekleşiyor.

beyin karmaşık

5) Nöronlar arasındaki bağlantılar bilgilerin bağlantısıyla alakalıdır. İki farklı bilgiyi birbiriyle bağlarsak bilgileri taşıyan nöronlar arasındada bir bağlantı kurulmuş demektir.

brain

6)Yapılan araştırmalar beyne benzer bir makine yapmak için 300 trilyon dolara ve 1 trilyon wattlık elektrik enerjisine ihtiyaç olduğunu göstermiştir.

elektrik enerjisi

7) Yine yapılan son araştırmalar göstermiştir ki okumak hafızayı ve beyni geliştiren en önemli etkinliklerden biridir.

okumak sunger bob

8) Günümüzde süper bilgisayarlar tonlarca ağırlıkta ve 1.5kg ağırlığında beynin işlem sayısına yaklaşmaları için daha baya zaman var. Yapılan tahminlere göre beynin hızında bir bilgisayar 2030 lı yıllarda ancak yapılabilcek.

bilgisayar

9) Beynimiz gördüğü ve algıladığı herşeyi tekrar hatırlaması imkansız olsada kaydedip bilinç altına yerleştirmektedir. Bu sebeple subliminal mesaj dediğimiz şeyler aslında birçok hastalığı tetikleyici silahlardır.

bilinçaltı

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Gerçekten çok müthiş özelliklere sahip yaratmış Rabbimiz bizi. Biglilendirdiğiniz için teşekkürler.

  2. 2

    kullandığınız hareketli emojeleri daha dikkatli seçmelisiniz çıplak bir kadının bu sitede işi ne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>