9 Maddede Arş’ın Gölgesindeki Genç


1

Bismillah.

Birbirine yakışan üç güzel kelime ve bastığı yeri yeşerten, izinden gittiğimiz ayak izleri.. Zamanın imkânlarını iyi değerlendiren, nimetlerin şükrünü yapabilen, dışarıdaki dünyanın cazibesine kapılmadan Rabbine koşan bir genç.. Bu yazımızda Nureddin Yıldız’ın Arşın Gölgesindeki Genç Kitabından hareketle, kıyamet günü Arş’ın gölgesinde bulunacak yedi zümreden birisinde duran bu gencin özelliklerini yazmaya çalıştık.

1. Anne-Baba Duası Alarak Yola Çıkar.

Hedeflerimiz arasında Allah rızası varsa eğer, bu rızanın anne baba rızasından geçtiğini bilir, öyle yaşarız. Arş’ın gölgesine talip genç, hayatını anne baba rızası gözeterek geçirir. Anne babasının önünde eğilmeyi, Rabbinin önünde eğilmek olarak görür. Kaç asırdır kendisine hasret olan toplumda o, anne baba duasını alarak yola çıkar.

2. Cazibenin Değil Gerçeğin Peşindedir.

Kendisi bu dünyadan çekip gitse bile, davası ebediyen yaşayacak olan genç, filmlerdeki karakterlerin çok ötesindedir. O, özenti bir hayat yaşamaktan kendisini çekmiştir. Çevresindeki onca baskıya, cazibeli hayata, süslü sözlere rağmen o, sahrada yalnız kalmayı seçerek ardından gelecek nesillere en güzel örnek olur.

3. İtidal Onun Hayatıdır.

Konuşmasından yürüyüşüne kadar hemen her alanda, yürüdüğü yolun cennet yolu olduğunu belli ederek yürür Arş’ın Gölgesindeki Genç. Oturduğu her yerde, açtığı her sohbette Kur’an’a değinmeden ayrılmaz. İtidal onun hayatının en önemli kurallarındandır. Ne israf eder ne cimrilik.

4. Güçlüdür.

Güçlü mümindir Arş’ın gölgesine talip genç. Bu güç bedende olacaksa, spor yapar. Zihin de olacaksa zihni geliştirir. Çabuk dinlenir, geç yorulur. Bu zamanda dinlenmek isteyen genç, hedefine ne kadar yakınlıkta, bunu sorgulaması gerekir.

5. İşi Vaktinden Çoktur.

Saat hesapları değil dakika hesapları yapar o mübarek genç. Bilir ki Allah’ın bereketini, zamanı dakikalara böldüğünde görecektir. İnce hesap yapar. İşi vaktinden çok olduğu için zamanını çok iyi kullanır.

6. Geçinilebilen Kimsedir.

O genç, çevresindeki insanlarla çok rahat geçinebilen, mütebessim, merhametli bir insandır. Davranışlarıyla çevresine dinini tanıtır. Çatık kaşlı, utanamaz biri hiç değildir.

7. Sekiz Kapılı Adamdır.

O genç, Ebu Bekir (radıyallahu anh) gibidir. Hangi işi yapsam diye düşünmez. Nerede adam aranıyorsa o oradadır. İş seçmez. İşte bu yüzden cennetin sekiz kapısına taliptir. Çünkü o her yerdedir. Adam arandığında adam, lider arandığında liderdir. Girdiği her işe hakkını verir. Herkes bir yanda da olsa o, tek başına kalmak pahasına imanı seçer.

8. İstanbulludur.

Fatih Sultan Mehmed Han, sekiz asır beklenen güzel insan, o gencin örnek aldığı isimlerden biridir. Sekiz asır, dile kolay fakat düşünüldüğü zaman bir müjdeye nail olabilmek için gereken sabır ve metaneti bizlere anlatır. Bugüne dönecek olursak, beş asırdır Ümmet Fatih’ini özlüyor. İşte Fatih olmaya aday gençten bahsediyoruz. Sabırla, dosdoğru yol üzerinde olmak için çalışan, cennete tabii olmak için bütün fedakârlıklara hazır olan genci özlüyoruz beş asırdır.

9. Büyük Düşünür, Düşündüğünü Yaşar.

Kur’an ile meşguldür. Gecesini boş geçirmez. Boş söz etmez. Hayâ kelimesi onunla beraber anılır. “Beni, dinim yükseltir” diye haykırır. Gönlü Kudüs aşkıyla dolu bir gençtir. Daima iş peşindedir. Beklenen Meryem’dir. Umuttur. Kimsenin olmasını beklemez, ben varım diye harekete geçer. “Kalk!” dendikten sonra yirmi üç yıl hiç oturmadan nasıl ayakta kalındığını bilir. Bakarken Allah’ın nuru ile bakar. Dolu dolu işler onun elinden çıkar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir