Davet ve Tebliğ, Liste, Yaşam

9 Madde ile Twitter’da Dijital Abluka Nasıl Yapılır?

Bismillah.

“Kudüs için ne yapabilirim?” sorusuna verilen cevaplardan biri de -hiç şüphesiz- oradaki kardeşlerimizin sesini tüm dünyaya duyurmaktır. Kudüs’te yaşanan katliamın durması için insanlığın harekete geçmesi ve bunun için de insanların bu katliamdan haberdar olması gerekir. Peki bunu nasıl başarabiliriz? 

Sosyal medya ağlarını ve en önemlisi Twitter’ı kullanarak. 

Sosyal medya gazla çalışılan bir yer değildir. Plan ister, hedef ister ve istikrar ister. Önemli olan süreci başarıyla yönetip sonuç alabilmektir. Bizim şu anki hedefimiz kardeşlerimizin sesini duyurabilmektir. Bu da Dijital Abluka ile olur. Haydi gelin, dijital ablukayı sağlayabilmek için aşağıdaki açıklamaları ve uyarıları dikkatle okuyalım ve kardeşlerimizin seslerini herkese duyurarak onlara en büyük desteğimizi sağlayalım! 

1. Algı Yönetimi

Algıyı yönetemezsek dünyada bir karşılık alamıyoruz. Algıda başarılı olmak ise ‘’her yerde olarak’’ olur. Bu yüzden birçok farklı sahanın ablukaya alınması ve globalde her türden insana ulaşmak, birincil hedeflerimizdendir. Yani amacımız, globalde kitlesi olan insanlara Kudüs’ün sesini duyurmaktır. 

Her zaman empati yapmalıyız. Dijitalde bir algı oluşturacaksak evvela algıyı oluşturmak istediğimiz kişinin bakış açısından olayı tahlil etmemiz gerekiyor.

Hiçbir zaman dijitalde vitrinde size sunulan şeye inanmayın, arkasını sorgulayın.

2. Dijitalin Dili

Gerçek hayat ile dijitalin bir farkı yok. Kendimizi normal hayatta düşünmemiz gerekiyor. Normal hayatta nasılsak dijitalde de öyle olacağız. Kullanıcı adımızdan profil resmimize kadar aynı kişi olacağız. Gerçek isim ve gerçek profil resmi kullanacağız (yüzünüzü kullanmanız şart değil). 

Troll kafasıyla hareket etmeyeceğiz. Trollük, Müslüman ahlakına yakışmaz. Savaş sahasında bile edebimizi kaybetmemiş bir medeniyetiz. Nezaket, doğallık çok önemli. Amaç, basit, kısa ve öz cümlelerle durumu iletmek. 

Gerçek gündemimizi unutmayacağız. Çalışmak, bir Müslüman olarak kendini en iyi şekilde yetiştirmek, yaptığının en iyisi olmak ve okumak asıl gündemimizdir. Dün çalışmadığımız ve üretmediğimiz için bugün din kardeşlerimiz zulüm altında inliyor. Bugün çalışmazsak yarınları da kaybedeceğiz. Kudüs bugün bu haldeyse biz dün yapmamız gerekeni yapmadığımız içindir. Herkes kendini kurtarsa biz yarın Kudüs’ü de kurtaracağız zaten.

Bugünün en büyük çalışma alanı ise DİJİTAL! Yeni neslimiz için kendi YouTuber, yayıncı ve fenomenlerimizi yetiştirmek zorundayız! Kırmızı çizgilerimiz olmadıkça Instagram, Twitter, televizyon gündemlerini bırakacağız.

3. Hashtagler

Hashtagler (etiketler) günlük olarak yenilenir. Liste son yarım günü esas alır. Hashtagler hafızadır. Biz hashtagleri troll ya da saldırı kafası ile kullanmıyoruz, arşiv kafası ile kullanıyoruz. Gündemde olmayan etikete çalışmayacağız diye bir şey yok. Etiket kesinlikle bölünmemeli. Bir hashtagde 5 milyon tweet olmasının ne demek olduğunu anlamalıyız. 

Bir tweette birden fazla hashtag eklenmemeli çünkü birden fazla hashtag, propaganda tweeti olarak görülüp okunmuyor ve algoritmaya takılıyor. Birden fazla etiketin olması, algoritma tarafından satın alınmış bir tweet olarak algılanıp spam yapılma durumu oluşuyor. Örneğin, Instagram’da da 4 taneden daha az kelime ile yapılan yorumu algoritma spam olarak algılıyor.

Bir sosyal medya platformunu başarılı bir biçimde kullanabilmek için insan psikolojisine çok dikkat etmek gerekiyor. Bir adama algı çalışması yapmak istiyorsak o adamın önüne ‘’bir’’ şey koymak zorundayız. Oradan onu yönlendirmek zorundayız. Ne kadar az seçenek, o kadar iyi yönlendirme demektir.

4. Timeline

Algoritma, hangi tweeti okumadığımızı hangisinin üzerinde durup okuduğumuzu tespit ediyor. Etkileşime girmesek bile bir tweet üzerinde ne kadar süre harcadığımızı kaydediyor. O tweetteki kişiyi ya da tweetin içeriğini önemsediğini tespit edip sonraki tweetlerini timeline’da (zaman akışında) üstte göstermeye başlıyor. Etkileşime girdiğimiz tweetleri zaten direkt yukarı taşıyor. 

Timeline’ı dizayn eden ikinci şey ise sizin internet sörfünüzdür. Örneğin telefonunuzdan bir alışveriş sitesine girip mobilya baktığınızda Twitter ya da Instagram’da da karşınıza mobilya içerikleri çıkar. Content ID, dijitalde herhangi bir yerde ne yaptıysak kaydediliyor ve bunu pazarlama aracına çevirip reklam olarak sponsorlu içerik ya da önerilen içerik olarak karşımıza çıkarıyor. Ve senin timeline’ın buna göre oluşturuluyor. Dijitalde maruz kaldığınız her şeyin bir açıklaması var yani algoritma tarafında bir cevabı var bunu unutmayın ve telaşa kapılıp ani hareket etmeyin.

5. Algoritma

Algoritma, tamamen sayılara göre çalışır. Yeni hesapları çok hızlı kapatır. Takipçi sayısının hiçbir önemi yok, hızlı ya da geç ban yemek (engellenmek) Twitter hesabının açılış zamanı ile alakalıdır. Eski açılan hesaplarda ban yemek daha zor oluyor.

Karşımızda çok ciddi,  her ay 1 milyar dolar harcanan bir algoritma var ve bu harcama yıllardır devam ediyor. Biz bu algoritmaya rağmen bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Dünyayı algoritmalar yönetiyor. Algoritmanın duygusal olmaması, insan tarafından yönetilmemesi bizim için bir fırsat. Böyle olmasaydı bir insan ordusu tarafından yönetiliyor olsaydı dijital abluka hemen tespit edilirdi. 

Unutmayalım algoritmayı tanımazsanız, algoritma kendini size tanıtır!..

6. Profil Resmi ve Kullanıcı İsmi

Profil resminiz sosyal medyaya açılan ilk vitrininiz. Gerçek resminiz olmalı. Tesettürlü iseniz doğal bir şey (manzara, çiçek, kedi, kuş vs.) bulabilirsiniz. İşin özü gerçek kişi olduğunuzu göstermeniz.

Kudüs’e yardım etmek istiyorsak, Kudüs fotoğrafı ya da Filistin bayrağı, yeşil halka (“Kudüs İslamındır” yazan çerçeve fotoğrafı) koymamalıyız.

Kullanıcı isminiz (@ ile oluşturduğunuz isim) samimi yani gerçek olsun. Profil açıklamanızı hashtage boğmayın ama kendinizi ifade eden şeyleri yazabilir, kurumunuzu etiketleyebilirsiniz.

7. Dijital Abluka

Doğru hedefe, doğru bir şekilde ve doğru bir planlama ile tweet atmanın taş atmaktan bir fark yok. Burada önemli olan nereye, ne şekilde, ne zaman ve nasıl attığınızdır. Usulüne uygun ve hedefi iyi belirlenmiş bir tweet, dijitalde füzeden daha etkilidir. Takipçi sayısı önemli değil, hedefe doğruca ve ustaca yönlendirilmiş tweet önemli! Bu kadar duygu yüklü bir ortamda algoritmaya göre, duygusuzca hareket etmek gerçekten kolay bir şey değil. Algoritmanın hedefine girmeyecek ve savaşı kuralına göre oynayacağız.

Dağa taşa tweet atmayacağız. Bu tıpkı ıssız yere atılan bomba gibidir ve israftır. Globalde kişisel hesapları hedefe alın, güncel ve az etkileşim almış kendi paylaşımlarına yorum başlatın, hedefin diline göre bir dil kullanın, görsel paylaşmayın ve nazik olun. Az olan etkileşim bir anda binleri bulunca daha çok dikkat çekiyor. Algoritma o tweeti o kişinin takipçilerinin önüne daha fazla düşürüyor. İşte ablukanın asıl amacı budur. Algoritma “bu tweette çok önemli bir şey var, insanlar buraya toplanıyor, hemen bu tweeti alıp bu kişinin takipçilerinin önüne atmam lazım” diyor. O kişinin kitlesine dünyanın en iyi hashtagını de yapsan ulaşamazsınız ama bu şekilde o kişinin üzerinden o kitleye sesinizi duyurmuş olursunuz. 

Asıl güç, büyük hesapları Dijital Abluka’ya alıp, nefes aldırmamak ve kayıtsız kalmalarını imkansız hale getirip tweet atmak zorunda bırakmaktır. Globalde bir etiket 5 milyonu devirmeyi başarırsa ortalık ayağa kalkar. Bu çok büyük bir başarıdır. Ama Dijitalin Dili’ni bilmeyince, tüm gücümüzü birleştirip tek yumrukla işi bitirmek varken, parça parça olup havanda su dövüyoruz.

Müstakil tweetlerin faydası yok, kimse görmez. Akıllı hareket etmemiz lazım. Sadece hashtag ile kesinlikle tweet atmayacağız. Görsel kullanmayacağız. Şahıs hesapları daha etkilidir, bu hesaplara tweet atacağız. Ayrıca Twitter’da yerel çalışma yapılmaz. Bu sadece birbirimizle dalaşmak, birbirimize laf sokmaktır. Biz globale çalışıyoruz. Globalde Twitter ses getirir.

8. Translate Kullanımı

Çevirilerimiz, yanlış da olsa doğal olmalı. Basit, kısa ve öz yazılmış bir iki cümleyi Google translate ile çevirebiliriz. Ayrıca davet edici, duygulara hitap eden bir dille konuşulmalıdır.

9. Dijital Ablukada Algoritmayı Fırsata Çevirme Adımlarımız

1- Translate ile cümleleri farklı dillere çevirelim,

2- Görsel paylaşmayalım,

3- Tek bir hashtag üzerinden gidelim, 

4- Kalıp cümleleri değil, kendi cümlelerimizi kullanalım, 

5- Youtube, Twitch ve Tiktok fenomenlerini özel başlıklar halinde yazalım ama global olanlara ağırlık verelim,

6- Uluslararası resmi kuruluşların ve haber ajanslarının hem resmi hesaplarını hem de yöneticilerinin şahsi hesaplarını bulup başlıklar halinde yazalım,

7- Hedefi iyice gözünüze kestirip, usulüne uygun bir şekilde tweet atalım,

8- Robot ve spam hesap gibi hareket etmeyelim. Tüm dijital hareketlerinizde bunu unutmayın. Her zaman doğal ve samimi olun ama Dijitalin Dilini de unutmayın!

Unutmayalım, bir şey ücretsizse ücret sizsiniz. Ve çalıştığınız kadar davanıza sahipsiniz.

Not: Müslümanın canlı olan bedeni şerefli olduğu gibi cansız olan bedeni de şereflidir. İsrail’de yıkılan bir bina ya da ölen insanlarının leşini gördünüz mü, görmediniz. Biz de kardeşlerimizi göstermeyelim.

Kaynaklar

| Sertaç Güngör’ün (Sertaç Abi) 15 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı Twitch yayınından derlenmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>