Liste, Sağlık, Yaşam

9 Farklı Şikayet için 9 Farklı Uyku Pozisyonu

Ortalama bir insan, yaşamının yaklaşık 25 yılında uyur. İnsanoğlu uykuya ihtiyaç duyar. Bununla birlikte bilimin anladığı kadarıyla, araştırmacılar neden uykuya ihtiyaç duyduğumuzu hala tam olarak bilmiyor. Ve bu sadece ne kadar uykuya ihtiyaç duyduğumuzla alakalı değil -istatistikler ortalama bir yetişkinin günlük 7-9 saat arası uyumaya ihtiyacı olduğunu söylüyor- nasıl uyuduğumuzla da alakalı. Çünkü hangi pozisyonda uyuduğumuz, sağlığımızı da etkiliyor. 

Uyku pozisyonları, vücudumuzu birçok yönden etkileyebilir. Sırt ağrısından kan basıncına, sinüs enfeksiyonuna, belirli bir pozisyonda uyumak bu tür semptomların hepsine ve daha da fazlasına etki edebilir. İşte bütün bu hastalıkları azaltmak için farklı sağlık kaynaklarından yararlanarak oluşturduğumuz 9 uyku pozisyonu listesi:

1. Sırt Ağrısı

Eğer sırt ağrısı şikayetiniz varsa, uyku pozisyonu bir fark oluşturabilir. Nihayetinde sizin için en iyi sonuç veren pozisyonda uyumalısınız. Bununla birlikte, WebMD, basitçe ‘sırt üstü’ uzanmanızı öneriyor. Şöyle açıklıyorlar: “Sırt üstü uyuduğunuzda, dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Aynı zamanda küçük ve yuvarlanmış bir havluyu da sırtınızın kıvrımına yerleştirebilirsiniz.”

2. Omuz Ağrısı

Her iki omzunuzdan birinin ağrısı için, Women’s Health Magazine, “Ağrı olmayan tarafınıza doğru bacaklarınızı hafif bükerek” uyumanızı öneriyor. Aynı zamanda göğsünüze doğru bir yastığı tutabilir veya ek destek için dizlerinizin arasına bir yastık sıkıştırabilirsiniz.

3. Sinüs (Sinüzit) Problemi

Eğer sinüs enfeksiyonu şikayetiniz varsa, Harvard Medical School’a göre uyku pozisyonu ya yararlı ya da zararlı olabilir. Onlar şunu öneriyorlar: “Başınızı yükselterek uyuyun. Gece başınız aşağıda uyuduğunuzda mukus, sinüslerinizde birikir, dolayısıyla uyku esnasında başınızın altında bir destek olsun.”

4. Baş Ağrısı

Uyku pozisyonu baş ağrılarını azaltabilir veya arttırabilir. Hub sağlık uzmanı şöyle diyor, “Uyuduğumda boynumu çevirdiğimi fark edene kadar günlük baş ağrısı şikayetlerim vardı.” Önerileri ise başın etrafını yastıklarla çevirerek dönmesini engellemek.

5. PMS Ağrısı

Premenstrüel Sendrom yani adet öncesi sendromla ilişkin semptomlardan şikayetçi olan bayanlar için uyku, rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Women’s Health Magazine şu tavsiyede bulunuyor, “En iyi premenstrüel sendromunuzu sırt üstü uyuyarak geçirin. Omurganızı aşırı kamburlaşmadan korumak için dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin.”

6. Yüksek Kan Basıncı

Tabii ki yüksek kan basıncınızın genel durumunu doktorunuzla konuşmalısınız, aynı şekilde bilmek istediğiniz tedavi rejimlerini de konuşmalısınız. Bununla beraber, WebMD, kısa süre önce Ehime Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan uyku pozisyonunun kan basıncına nasıl etki ettiğine dair bir raporu yayınladı. Keşfettikleri şey yüz üstü uyumanın aslında kan basıncını düşürebildiğiydi. Raporda “Kişinin genel kan basıncı, kişi yüzüstü uzandığında yavaşça fakat önemli derecede düşüyor.” olduğu ifade ediliyor. 

7. Sindirim Problemi

Skin Sheene göre “Sol tarafa doğru uyumak daha iyi bir sindirime yardımcı oluyor.” Ve bu mantıklı görünüyor çünkü midelerimiz vücutlarımızda nispeten sol tarafta yer almaktadır. Dolayısıyla sol tarafınıza doğru yatmak, yerçekiminin sindirim sürecine yardım etmesine olanak sağlıyor.

8. Boyun Ağrısı

Ek boyun desteği kullanmak, boyun ağrıları semptomlarına yardımcı olabilir. PainPhysicians.com’a göre “Boyun ağrısı için, yuvarlanmış el havlusunu ek destek olarak tam boynun altında kullanmak yararlı olabilir. Sabit kalması için havlu yastığın içine de yerleştirilebilir.

9. Mide Yanması

En sonuncusu fakat en önemsizi değil… mide yanması uykuyu oldukça zorlaştırabilir. Tıpkı hazımsızlık gibi WebMD’ye göre mide yanması sol tarafa doğru uyumakla azaltılabilir. 

Bunlar sağlığınıza faydalı olabilecek uyku pozisyonlarından sadece birkaçı. Bununla beraber, böyle semptomlar veya bu uyuma çözümleriyle ilgili sorularınız veya merak ettikleriniz varsa elbette doktorunuza danışın. Bu pozisyonlar sadece bilgi ve referans olması için önerilmiştir. Mutlu uykular!

Kaynaklar

Bu yazı ntd.tv sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagah.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

6 yorum var.

 1. 1

  Selamun aleykum kardeşim liste için teşekkür ederim.Ama yüz üstü yatış için Peygamberimiz aleyhisselam ” Allah’ın gadaplandığı yatış şekli olarak bahsediyor.” Rabbimizi gadaplandıran bir şeyde şifa olmadığını düşünüyorum. Rabbim sizden, bizden ve bütün Müslümanlardan razı olsun.

 2. 2

  Bilgiler için teşekkürler.Güzel araştırmışsınız.
  Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in sünneti olan sağ tarafa doğru yatmanın faydaları ve bilimsel açıklamaları ile ilgili bir yazı daha bekliyoruz sizden 🙂

  • 3

   Rica ederiz efendim. Sitemizde herkes yazar olabilmektedir. Dilerseniz bahsettiğiniz yazıyı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. 🙂

 3. 4

  kullanilan gorsellere biraz dikkat edilmesi daha hos olacaktir diye dusunuyorum bilinc altini basite almamak gerekiyor sizin gibi duyarli insanlarinin buna daha fazla dikkat gösterecegini umuyorum selamun aleykum .

 4. 6

  Çok güzel olur aslında 🙂 Şu sıralar biraz yoğun olduğumdan pek takip edemiyorum,yorumunuza da cevap vermekte geciktim.Önümüzde ki ay daha çok online olacağım inşâAllah.Özellikle gençlere yönelik bir seri de hazırlamayı düşünüyorum.
  Bununla ilgili; [email protected]‘ adresinize tarafımdan bir mail göndereceğim Allah ömür verirse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>