9 Büyük Edebiyatçının Gözünden Necip Fazıl Kısakürek


0

Türk edebiyatı tarihinde Baki’den sonra ikinci “Sultanu’ş Şuara” unvanına sahip, kitapları ve şiirleriyle hala rehber olan usta şair, yazar ve fikir adamı  Necip Fazıl Kısakürek’in hakkında Osman Yüksel Serdengeçti, Mehmet Şevket Eygi, İsmet Özel, Hekimoğlu İsmail, Cahit Zarifoğlu,  Erdem Bayazıt, Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Kaplan, Yaşar Nabi Nayır gibi edebiyatçılar tarafından söylenenler.

Rahmetle anıyoruz.

1 - Osman Yüksel Serdengeçti

Necip, farklı bir adamdı. Ne onun yükseldiği yere yükselebilirdiniz, ne de düştüğü yere düşebilirsiniz. Sonuna kadar zirve, sonuna kadar derinlik… 

Necip Fazıl, ol kişidir ki, hakkında kolay kolay karar verilemez. İnsanı hükümsüz bırakır. Necip Fazıl; noktasız, virgülsüz bir adamdı. Ne dur bilirdi, ne durak. Ondaki, hayata hükmetme hırsı sonsuzdu. Ölürken dahi, yaşıyorum diye sesini yükseltecek bir adamdı. Mağlubiyeti asla kabul etmezdi. Necip Fazıl öldü. 

Ölmeyebilseler Peygamberler ölmez. Herkes şu beylik lafı ediyor: bıraktığı boşluğu kimse dolduramaz. Boşluk bırakmadı ki doldurulsun… Her şeyi doldurdu gitti; kafaları doldurdu, gönülleri doldurdu. Allah, rahmet eyleye…

2- Mehmet Şevket Eygi

Üstad; fırtına gibi esip gidenlerdendi. O, sanki dünyanın bütün ulvi çilelerini, bütün asıl ıstıraplarını bütün fikir öfkelerini omuzlarına yüklenmiş bir düşünce ve duygu deviydi. Çakan, gürleyen, şahlanan bir tabiata sahipti. Fırtına gibi yaşadı, fırtına gibi göçtü.

3 - İsmet Özel

Çelişki o kadar korkulacak bir şey değil. Çelişkisi olmayan adam robottur, adam değildir. İnsan, hayatı boyunca çelişkiyi yaşar. Necip Fazıl’ı Necip Fazıl yapan, büyük ölçüde normal olarak kendi bulunması gereken yerde değil, muhatabın yanında bulunmasıdır. Uzun süre tek adam olarak kalabilmiştir.

4 - Hekimoğlu İsmail

Necip Fazıl’ı eserleri yaşatacaktır. Lehinde de aleyhinde de bulunanlar olacaktır. Onun mazisinde hata arayanlar, onun çok güzel ve Müslüman bir şekilde hayatını kapattığını görmemezlikten gelebilirler. Bizim için önemli olan, Necip Fazıl’ın Müslüman bir şair olmasıdır.

5 - Cahit Zarifoğlu

Necip Fazıl’ı on beş – yirmi dakika dinleyen biri kendi dünyasının ne kadar küçük, değersiz olduğunu derin derin anlar. Sohbetlerin, büyüklerin dizlerinin dibine oturmanın neler ifade ettiğini anlıyorum. Tasavvuftaki sohbet medeniyetini anlıyorum.

6 - Erdem Bayazıt

 İslami bir müessese olarak batın anlamıyla şüphesiz o bir mürşid değildi, ama irşadın peşindeydi. Işığını gerçek mürşidden alan bir muallim, bir yol gösterici, bir üstaddı.

7 - Ahmet Hamdi Tanpınar

 O, en zalim rüyayı bile sonuna kadar götürmeden uyanmasını istemez; fakat en cazibini bile üç defa üst üste görmeye razı değildir. Bazı insanlar; ara sıra ayaklarını imkansızın denizinde yıkadıkları içindir ki zaman zaman başları bulutlarla çarpışır.

8 - Mehmet Kaplan

Onu tahrik eden esas amil, dıştan ziyade kendi içindedir. O, bir mizacın şairidir.

9 - Yaşar Nabi Nayır

Bir mısrası bir millete şeref vermeye yetecek şair: Necip Fazıl

Kaynaklar

Kaynak; İkindi Yağmuru dergisi, Üstad hakkında edebiyat çevreleri neler dedi?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir