9 Ayet ile Çocuklarımıza Nasıl Kur’an Aşısı Yaparız?


2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Bizim kültürümüzde Kuran’a sonsuz bir saygı vardır. Kimse bu saygıdan yoksun olmaz. Öyle ki en üst köşelerde yerini alır. Ancak bazen bu saygı o kadar asli çerçevesini aşar ki, saygının çizgisi aşılınca saygısızlığın boyutu büyümüş olur. Nitekim şimdiki hal de aynen budur. Öyle zamanlar geçirilmiştir ki, insanlar en üste astıkları Kuran’ı günlerce hatta aylarca indirmez olmuşlardır. Oysa Kuran’a yapılacak en büyük saygı, onu yaşamak değil midir?

Bizler Kuran öğrenen çocuklara mutlulukla bakarız. Ancak bu çocuğun Kuran öğrenmesi, hatmetmesi onda ne gibi değişimlere yol açıyor hiç düşündünüz mü? Artık kötü söz mü söylemiyor, annesine bağırmıyor mu? Nedir yani, ne oldu? Kuran hayatımızda öyle büyük bir yerdeki, o yere ulaşamıyoruz, aramıza mesafeleri sokuyoruz. Oysa ashab onu damarlarında hissediyordu, bağışıklıkları böyle kuvvetleniyordu, çünkü onlar ayet ayet Kuran aşısı alıyorlardı. Biz günümüzde bir tutturmuşuz ‘Kuran büyüktür!’, amenna, kimse küçük demiyor ki, Hristiyanı, Yahudisi de büyük diyor. Mesele o büyüklük hayatımızın neresinde? Damarımızda olması için çocuklukta ayet ayet aşı olmak lazım, peki nasıl?

Öncelikle anne babalar şunu bilmeli ki, her çocuk farklıdır. Özellikleri, öğrenme hızı, seviyesi, algısı… Bu yüzden her nasılsa bunu Allah’ım bana en güzelini verdi diye düşünüp benimsemek ve şükretmek gerekir. Evlada sabrın da bir sınırı vardır evet, 950 senedir. Zira onlar cennet vesilemizdir, mezardan sonra kapanmayan hayrımız, diriliğimizdir. O halde önce anne babalar birkaç küçük ayet ezberlemeliler ve bunları uygun yerlerde zikretmeliler, mesela nasıl?

1. Bakara Suresi, 153. Ayet

Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.

Çıldırmayacak anne, patlayıp balkonda sigara içmeyecek baba yetişrir bu ayet. Diyelim ki, çocuk ödev yapmıyor, sıkılıyor, olmuyor. Ayeti okumak lazım, اِنَّ اللّٰهَ مَعَ الصَّابِر۪ينَ yavrum, Allah sabredenlerle beraberdir, sakin ol, sabret, demek lazım. Çocuk anlamaz demeyin, anlar çocuk. Çocuğun her tıkandığı yerde bunu söylersen, çocuk yıllar sonra da bir sorun yaşadığında bu ayeti hatırlar ve o soruna sabreder. Belki boşanmaktan kurtulur ve sen 30 yıl sonra bile bu aşının karşılığını görürsün. Sadece çocuğa değil, anne baba birbirlerine de bunu söylüyor olabilmeliler.

n1

2. İbrahim Suresi, 7. Ayet

Hani Rabbiniz şöyle duyurmuştu: “Andolsun, eğer şükrederseniz elbette size nimetimi artırırım. Eğer nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım çok şiddetlidir.

Çocuğu sürekli birilerine teşekkür etmeye zorlamak yerine, Müslüman bir anne baba olarak bu ayeti okumak yeterli olmalıdır. Yavrum,  لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَاَز۪يدَنَّكُمْ, Allah eğer şükrederseniz nimetimi arttırırım diyor. Çocuğu nankörlükten korumaktır bu. Bir kere değil, tuvalet eğitimi bile 2 sene sürüyor. Şeytanın yok etmek istediği şahsiyeti inşa etmek için defalarca söylemekten geri kalmamalıyız. Çocuğa hem ruh veriyoruz, hem Allah’ı hatırlatıyoruz, hem en üst seviyeden teşekkürü tanıtıyoruz.

Çocuk bahçede bisikletiyle oynarken ‘Babacım, bisiklet için teşekkür ederim diyor.’ Babası لَئِنْ شَكَرْتُمْ لَاَز۪يدَنَّكُمْ, şükrederseniz devamını veririm diyor Allah diyerek, çocuğu bisikleti ile en üst seviyeye çıkartıyor, yükseltiyor ve teşekkürü en üst makamdan öğretiyor. Sadece çocukla değil, baba eve bir şey getirdiğinde anne de bu tepkiyi veriyor. Böylece gerisini getiren şeyin şükür olduğunu çocuğa yaşatarak öğretmiş oluyoruz.

n2

3. A'raf Suresi, 31. Ayet

Ey Ademoğulları! Her mescidde ziynetinizi takının (güzel ve temiz giyinin). Yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü o, israf edenleri sevmez.

Çocuğumuz yemek sırasında kırıntıları toplamıyor, ekmek bırakıyor. Genel olarak tepki ‘Tabi siz kolay buluyorsunuz ondan, biz bi ekmek için ne çok çalışırdık’ olur. Bu tepki zamanla asi bir genç yetiştirmenize neden olur, gün gelir ‘doğurmasaydın’ der. Ya da ‘Bir iş bulup çalışayım da, kurtulayım’ der, çünkü her şey başına kakılıyordur. Oysa daha kolay ve etkili bir cevap var, yavrum Allah  وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُواۚ اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِف۪ينَ۟, yiyin için ama israf etmeyin, çünkü Allah israf edenleri sevmez, buyurdu. Önce sen çıkıyordun karşına, şimdi Allah’ı hatırlatıyorsun. Bu Kuran’ı yaşamaktır, aşıdır.

n3

4. Şuara Suresi, 80. Ayet

Hastalandığımda da O bana şifa verir.

Çocuğunuz hastalandı, ona bir sürü şey sayabilirsiniz ama şunu da söyleyin, وَاِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْف۪ينِۖ, Hastalanırsam beni Rabbim iyi eder. Çocuk inlerken bunu düşünmeyebilir ama biz aşı yapıyoruz. Hem kendimizi teskin ediyoruz, hem de iğneyle, doktor amcayla, ilaçla değil yalnızca Allah’ın şifasıyla iyileşilir, bunu çocuğa işliyoruz. Böyle düşünen bir çocuk kumar oynar mı, uyuşturucu kullanır mı?

n4

5. Hucurat Suresi, 12. Ayet

Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Çocuk okuldan gelince, öğretmenim arkadşıma şunu dedi, bunu yaptı, o şöyle böyle diye anlatmaya başlayınca, Müslüman bir anne, yavrum Allah وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًۜ, birbirinizin arkasından konuşmayın diyor, biz gıybet etmeyiz yavrum, diyerek bunu Kuran aşısı olarak yerleştirmelidir.

Ablayla kardeş kavga ediyor. Akşam abla gelip anneye kardeş yokken anlatacak, anne hemen  وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًۜ, yavrum gıybet yasak, kardeşin yokken anlatma, demelidir.

n5

6. En'am Suresi, 141. Ayet

O, çardaklı, çardaksız olarak bahçeleri, ürünleri çeşit çeşit hurmalıkları ve ekinleri, zeytini ve narı (herbiri) birbirine benzer ve (herbiri) birbirinden farklı biçimde yaratandır. Bunlar meyve verince meyvelerinden yiyin. Hasat günü de hakkını (öşürünü) verin, fakat israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.

Musluklar açık kaldı, ‘Biz bu suya para veriyoruz’ demeyin, ya da çocuk boş boş oturuyor ‘Kalk bari ödevini yap, kim yapacak onları’ demeyin, Müslüman anne,  اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِف۪ينَۙ, Allah israf edenleri sevmez, der. Ahireti olan anne tepkisi budur.

n6

7. Hucurat Suresi, 10. Ayet

Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin.

Çocuk komşu çocuklarıyla kavga etmiş, اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ, Mü’minler ancak kardeştir, yavrum. Gel babanız sizi barıştırsın.

n7

8. A'raf Suresi, 170. Ayet

Kitaba sımsıkı sarılanlara ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz, iyiliğe çalışan (erdemli) kimselerin mükafatını zayi etmeyiz.

Kardeşler geçinemiyor, biri diğerine sürekli iyi davranıyor ama o kıymetini bilmiyor. Ergen abla/abi kardeşini istemiyor. Anne demeli ki,  اِنَّا لَا نُض۪يعُ اَجْرَ الْمُصْلِح۪ينَ, İyi iş yapanların iyiliğini kaybetmeyiz biz. Yavrum bak Rabbimiz Kuran’da böyle söylüyor. Kimse kıymetini bilmese de, Allah kıymetini biliyor, diyoruz. Böylece çocuğu yerden göğe çıkartıyoruz. Allah’ın bilmesi onun için en önemli şey oluyor. Kendisi hesap tutarken, Allahın melekleri bunu devralıyor.

n8

9. Hud Suresi, 114. Ayet

(Ey Muhammed!) Gündüzün iki tarafında ve gecenin gündüze yakın vakitlerinde namaz kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür.

Çocuk okulda kopya çekti ve öğretmen aileye söyledi diyelim ki. Akşam evde tekrar kurcalayıp durmayın. Mü’min baba ve anne çocuğuna diyecek ki, اِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّـَٔاتِۜ, iyi işler kötü işleri silip götürür. Çocuk bundan cezanın olmadığını anlayacak, yaptığı bu kötü işten sonra güzel bir iş yaparsa, o suçu kapanacak demek ki, bunu anlayacak. E bu da İslam terbiyesi ve Müslüman karakteri. Olmasını istediğimiz bu zaten. Artık bu çocuk ‘Artık iflah olmam, artık geri dönemem, battık gittik bi kere’ demez. Günah işlese de, iyi bir şey yaparak dönebileceğini bilir inşaAllah.

n9

Bu ayetler çoğaltılabilir, işte bu Kuran aşısıdır, Kuran’ı yaşamaktır. Bir yerden başlamak gerekir. Önce edebiyatı bırakıp işleve koyalım, işleve de bir örnek olsun diye böyle bir adım atalım inşaAllah.

Hz. Nuh sabrı ile…

 

Kaynak: Nureddin Yıldız – Hayat Rehberi derslerinden Kuran Aşısı dersi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
1 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
4
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
3
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı