8 Maddede Kadınıyla Erkeğiyle İtikadımız


0
Nureddin Yıldız Hocaefendinin Kıblegâh Evler kitabından Kadınıyla Erkeğiyle İtikadımız.

1. Dünya ve ahiret işlerimizde iyilik ve güzellik vahiydedir.

Dünya ve ahiret işlerimizde iyilik ve güzellik vahiydedir. Vahyin ölçü kabul edilmediği ne varsa sonu insan için hayır değildir. Geçici güzellikler ve bireysel menfaatlerle avunulmaktadır. İnsan ne zaman kendisi doydu ki, karşı cinse (kadına veya erkeğe) hakkını lütfedebilsin? Buna bağlı olarak inanıyoruz ki, Rabbimizden bize gelende asla zulüm yoktur. Belki insanlar eşitlik peşinde koşabilirler; ancak bilmelidirler ki Allah’ın nizamı âdildir. Ve o nizam insanın aradığı huzurun kaynağıdır.

O yarattı.

Hiç yaratan en iyi bilen olmaz mı?

esmaul-husna-el-adl

2. Kâfirlerin müminlerle savaşı yeni değildir.

Kâfirlerin müminlerle savaşı yeni değildir. İman kadar eskidir. Ne yazık ki, kâfirler dışardan saldırdıkça içerden de kalbinde maraz bulunan fitneci bulabilmişlerdir. Müslümanların tarihinde “kadın sorunu” diye bir sorun bilinmemiştir. Kadın sorununu icat edenlerse onu sekreterlikten reklâma kadar, dini ve ahlâkı tahrip edebilecekleri, paraya kapan olarak kullanabilecekleri her ne varsa onun için kullandılar. Cici sözlerle büyülediler, kullandılar. Kullandıkça yaratanına düşman ettiler. Sonunda elindeki dünyayı da aldılar cennet umudunu da.

muslimah

3. Kadın Âdem’in Havva’sıdır.

Kadın Âdem’in Havva’sıdır. Başka bir şey asla değildir. Hem insanın yarısıdır hem hayatın. İnsan olmakta, dini yaşamakta ve en mühimi Allah’ın mizanında erkeğin yarısı veya diğeridir. Aynı cennete davetlidir. Aynı cehennemden sakındırılmıştır.

Onu yaratan, en iyi bileni olduğu için, yaratılışına uygun olsun diye, kimi yükümlülüklerini kaldırmış, kimi tehlikelere karşı onu uyarmış, erkeğe oranla ön tedbirlerle donatmıştır onu. Allah’ın dininde kadının farklı hükümleri, vücudunun ve yaratılışının farklı olduğu alanlardadır. Tüy yapısı bile erkekten farklı olan kadının erkekle eşit tutulması kadına nasıl bir adalet olur?

Ekran Resmi 2015-03-01 12.54.50

4. Erkeğin evin yükünü taşıması için bir derece üstün tutulması, bir şehir halkının başında bulunan valinin onlardan farklı bir koltukta oturması gibidir.

Kanunlarla belirlenmiş hak ve görevleri kullanıyor olduktan sonra valinin “valiliği” neden tenkit edilsin ki? Erkek Allah’ın himayesinde bir kadını ve evi yönetiyorsa, kuralları Allah koyuyorsa kadın neden ezilmiş olsun? Allah kurduğu sistemde erkekleşmiş kadınlar istemediği gibi kadınlaşmış erkekler de istememiştir. Her taşı yerinde ağır tutmuş, herkesin haddini ve hududunu bilmesini istemiştir. İki cins arasındaki ilişkinin özeti ise, insanlık ve kulluk ekseninde yardımlaşmadır.

Ekran Resmi 2015-03-01 13.16.32

5. Kadın emirle değil, irade ve sevgiyle bir erkeğin eşi olur.

Eş olurken de dilediği şartı ve isteği dile getirir. Nikâh akdinde şahitlerin huzurunda tescil edilen bu şartlar dinin himayesinde ebedileşir. Daha sonra kadının sevip seçtiği eşi ile ilişkileri, kendi iradesinin veya duygusallığının sonuçlarından birisi olarak önüne çıkar. Her şeye rağmen dinin kuralları eşleri birbirlerine karşı korur. Standart insani kuralları iki tarafa da çiğnetmez.

Bu asırda bir erkeğin eşi olduğunda kadını zulüm altında inliyor olarak gösterenler, o kadının anne olduğunda ne hallere düştüğünü, yılda bir defa müzelik bir ziyaretle nasıl geçiştirildiğini nedense gündem yapmazlar. Erkeğin eşi olduğu zaman kadın zulüm altındaydı, ana oldu adı kalmadı, doğurduğuna esir oldu (!). Koca kahrına razıydı, doğurduğunun önünde adı da kalmadı.

couple

6. Kadın, rahminde bütün bir insanlığı taşıdığı için, iffeti ile ilgili laubalilik olarak görülebilecek tutumlara karşı uyarılmış belki de men edilmiş ise, bu bütün insanlığın onuru adınadır.

Kadın sadece kendisi değildir. O, insanlığın ta kendisidir. Onun iffeti ve şerefi insanlığın ortak değeridir. Onun iffetini direkt veya dolaylı olarak koruyan her şey insan kadar, din kadar değerlidir.

İffetin direkt imhasına yönelik olan zina yasaklandığı gibi, ucunda zinaya sızma olan her ne varsa o da yasaklanmıştır. Kadının zararsız gördüğünü söyleyerek Allah’ın yasaklarından bazılarını aşması veya esnek tutması, yaratandan daha iyi bilmek gibi gülünç bir iddiaya zemin hazırlar.

Kadını göz zevklerini tatmin için uluorta açmaya çalışanlar ve insanlık tarihinde görülmemiş bir şekilde teşhir edenler bir anlamda insanın kalitesi ile oynamakta, insan görünümünde meçhuller üretmektedirler.

Onların kadın etrafında kopardıkları fırtınaların, işgal ettikleri topraklarda kimi zaman eğitim, kimi zaman hürriyet gibi maskelerle yaptıkları icraatların ana hedefi, kadını, dolayısıyla insanın orijinal karakterini yıpratmaktır.

Ekran Resmi 2015-03-01 15.08.39

7. Kadının tek olduğu ve aşılamayacağı yegâne vazifesi nesil üretmektir.

Onun nesil üretmesini engelleyen hiçbir görevi olamaz. En kutsal ve en erişilemez görevden taviz de veremez. Çünkü nesil üretmek sadece doğumdan ibaret değildir. Tam anlamıyla bir insanlık hizmetidir. Eşsiz bir hizmettir. İbadettir.

anne

8. Nesil yetiştirmesi bir cihaddır.

Kadının bu kimliği, alanındaki gayretleri çapında yapabileceği en büyük cihad olduğu için, cihadın genel anlamıyla olan uygulamalarından muaf tutulmuştur. Onun iffetini koruması mükemmel bir cihaddır. Nesil yetiştirmesi bir cihaddır.

Kadının elinde bayraklaşan ahlâk, insanlık onuru bir idealdir. Onun üzerinde sinsi emeller geliştiren güçleri hayal kırıklığına uğratacak ciddiyeti, insanlık için bir umuttur.

anneBeğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı