8 Maddede İslâmi Düğün Nasıl Olmalı?


0

Düğünlerdeki maksat duyurmaktır. Yani şu erkekle bu kadının beraberlikleri nikâh üzeredir, onlardan doğan çocuklar da nikâhlı iki insanın çocuklarıdır. Bu bilinsin diye düğün yapılır. Bu bilgiyi temin edecek hangi sistem varsa o İslamîdir, güzeldir. Şu kadar var ki, kaş yaparken göz çıkarmamak için düğünlerde şu hususlara dikkat edilmelidir:

1- Düğünler, zengin ve fakir ayırmadan mümkün olacak en kalabalık çevrenin davet edildiği bir düğün olmalıdır.

düğün salonu

2- Düğünlerde erkeklerle kadınlar asla bir arada bulunmamalıdırlar. Perde ve saire ile ayrılmış tek bir salon değil de ayrı ayrı mekânlarda bulunmalıdırlar.

düğünümüze hoşgeldiniz

3- Alkol gibi haramlar ve müzik gibi o ortamlarda haramlara davetiye çıkaran şeyler düğünlerde bulunmamalıdır.

alkol haram

4- Bir kör taklit uğruna abartılı masraflar yapılmamalıdır.

düğün israf

5- Yemek vermek Sünnet’tendir. Herkes kendi takatına uygun bir yemek ikram etmelidir. Etli bir yemek olması daha uygun olur.

dugun_yemeği

6- Erkek bayanların arasına, bayan erkeklerin arasına girerek fotoğraf çektirme gibi bahanelerle teşhircilik yapılmamalıdır.

düğün fotoğraf

7- Gelinlik, çiçek ve benzeri batı taklitçiliğine kaçılmamalıdır.

gelin çiçeği

8- Düğünlerde cuma vaazı gibi vaazların yapılması gerekmez. Önemli olan tebrikleşmek ve ilan etmiş olmaktır. Dinlenmeyecek bir Kur’an tilaveti bile gereksizdir.

nikah duyurmak

| Nureddin Yıldız


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gelinlik ve çiçeğe direkt batı taklitciligi diyerek kaçınmalı mı? Bu bizde de gelenek halinde ve eger bahanesiz reddedilirse altında bir kötülük olduğu düşünülür diye tahmin ediyordum..

  2. Müziğe haram denmiş onu biraz açabilir miyiz? Düğünde çalınan müzik mi haram yoksa normalde dinlediğimiz müzikte mi haram?

    1. İlahi dışındaki her türlü müzik haramdır (peki ilahi neden haram deil cünkü onların kulanılma amacı islamı anlatmak ve hatırlatmak)

  3. Yani iyi güzel haklısınız ama şöyle bişey var. Bunları daha ayrıntılı yazmanız daha iyi olmaz mı. mesela ben düşünüyorum İslâmiyete uygun düğün olsun ama bilgim yok nasıl olur. biseyelr olmaz yanlış derken onun yerine uygun olanı da söylemek lazım. mesela gelinlik çiçek olmayacak. peki onun yerine islamiyete uygun nedir nasıl olacak?

    1. Hocam İslami düğünde kadınlar kendi arasında abartıya kaçmadan eğlenirler erkeklerde yine bayanlar gibi kendi aralarında dine uygun bir şekilde eğlenirler. Fakat iki taraf bir arada bulunmaması lazım ayrı ayrı yerlerde yapılan kına gecesi gibi düşünün. En son yemek olur düğün biter olay budur. En doğrusunu ALLAH bilir.

  4. Sevgilim var ve onu çook seviyorum onu asla birakamam ama hunah oldugunu biliyorum. Oda gunah olduginu biliyo ve biz hic konusmiayotuz. Saadece bir kere konistuk oda birbirimizi tanimak icin o bana benim hellalim olmayama kadar senin sesini duyamam dedi bende haklisin dedim. Ama yinede c8kiyoruz haram ve ya gunahmi

    1. Flört haramdır siz sevgili iseniz günaha girmiş oluyorsunuz ortada nikah olmadan hiçbir şekilde bağlantınız olamaz namahrem bir erkeğe karşı . Sevgili olamazsınız. Sevgiliği tamamen bitieceeksiniz

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı