Evlilik, Liste

8 Maddede İslâmi Düğün Nasıl Olmalı?

Düğünlerdeki maksat duyurmaktır. Yani şu erkekle bu kadının beraberlikleri nikâh üzeredir, onlardan doğan çocuklar da nikâhlı iki insanın çocuklarıdır. Bu bilinsin diye düğün yapılır. Bu bilgiyi temin edecek hangi sistem varsa o İslamîdir, güzeldir. Şu kadar var ki, kaş yaparken göz çıkarmamak için düğünlerde şu hususlara dikkat edilmelidir:

1- Düğünler, zengin ve fakir ayırmadan mümkün olacak en kalabalık çevrenin davet edildiği bir düğün olmalıdır.

düğün salonu

2- Düğünlerde erkeklerle kadınlar asla bir arada bulunmamalıdırlar. Perde ve saire ile ayrılmış tek bir salon değil de ayrı ayrı mekânlarda bulunmalıdırlar.

düğünümüze hoşgeldiniz

3- Alkol gibi haramlar ve müzik gibi o ortamlarda haramlara davetiye çıkaran şeyler düğünlerde bulunmamalıdır.

alkol haram

4- Bir kör taklit uğruna abartılı masraflar yapılmamalıdır.

düğün israf

5- Yemek vermek Sünnet’tendir. Herkes kendi takatına uygun bir yemek ikram etmelidir. Etli bir yemek olması daha uygun olur.

dugun_yemeği

6- Erkek bayanların arasına, bayan erkeklerin arasına girerek fotoğraf çektirme gibi bahanelerle teşhircilik yapılmamalıdır.

düğün fotoğraf

7- Gelinlik, çiçek ve benzeri batı taklitçiliğine kaçılmamalıdır.

gelin çiçeği

8- Düğünlerde cuma vaazı gibi vaazların yapılması gerekmez. Önemli olan tebrikleşmek ve ilan etmiş olmaktır. Dinlenmeyecek bir Kur’an tilaveti bile gereksizdir.

nikah duyurmak

| Nureddin Yıldız

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 yorum var.

 1. 1

  Gelinlik ve çiçeğe direkt batı taklitciligi diyerek kaçınmalı mı? Bu bizde de gelenek halinde ve eger bahanesiz reddedilirse altında bir kötülük olduğu düşünülür diye tahmin ediyordum..

 2. 2

  Müziğe haram denmiş onu biraz açabilir miyiz? Düğünde çalınan müzik mi haram yoksa normalde dinlediğimiz müzikte mi haram?

  • 3

   İlahi dışındaki her türlü müzik haramdır (peki ilahi neden haram deil cünkü onların kulanılma amacı islamı anlatmak ve hatırlatmak)

 3. 4

  Yani iyi güzel haklısınız ama şöyle bişey var. Bunları daha ayrıntılı yazmanız daha iyi olmaz mı. mesela ben düşünüyorum İslâmiyete uygun düğün olsun ama bilgim yok nasıl olur. biseyelr olmaz yanlış derken onun yerine uygun olanı da söylemek lazım. mesela gelinlik çiçek olmayacak. peki onun yerine islamiyete uygun nedir nasıl olacak?

  • 5

   Hocam İslami düğünde kadınlar kendi arasında abartıya kaçmadan eğlenirler erkeklerde yine bayanlar gibi kendi aralarında dine uygun bir şekilde eğlenirler. Fakat iki taraf bir arada bulunmaması lazım ayrı ayrı yerlerde yapılan kına gecesi gibi düşünün. En son yemek olur düğün biter olay budur. En doğrusunu ALLAH bilir.

 4. 6
 5. 7

  Sevgilim var ve onu çook seviyorum onu asla birakamam ama hunah oldugunu biliyorum. Oda gunah olduginu biliyo ve biz hic konusmiayotuz. Saadece bir kere konistuk oda birbirimizi tanimak icin o bana benim hellalim olmayama kadar senin sesini duyamam dedi bende haklisin dedim. Ama yinede c8kiyoruz haram ve ya gunahmi

  • 8

   Flört haramdır siz sevgili iseniz günaha girmiş oluyorsunuz ortada nikah olmadan hiçbir şekilde bağlantınız olamaz namahrem bir erkeğe karşı . Sevgili olamazsınız. Sevgiliği tamamen bitieceeksiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>