İslam, Yaşam

8 Madde Rehberliğinde Selamlaşma Adabı

“Bismillâhirrahmânirrahîm.”

Selâm, bir bakıma, selamette kalmak ve afiyette olmak için duâ etmek manasındadır. Rasûlullah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ümmetine, tanıdık tanımadık herkese selam vermeyi öğretmiş ve bu hususta birçok fazilet anlatmıştır. Ancak Müslümanlar bu mükâfat ve faziletlerden habersiz kaldıklarından dolayı, başka başka, anlamsız selamlamalarda bulunarak böylesine büyük mükâfatlardan mahrum kalmaktadırlar.*

Efendimiz’in (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) bu hususta buyurmuş oldukları bazı hadis-i şerîfleri şöyledir:

“Selâmı ilk veren Allah-u Teâlâ’ya (Celle Celâluhû) daha yakın olur.” (Tirmizî) 

“Müslüman din kardeşiyle müsafaha yaptığında, ağaçtan yaprakların döküldüğü gibi günahları dökülür. Eller ayrılmadan günahlar bağışlanır.” (Terğib 3/433, İbni Mâce-263)

1. Konuşmadan Evvel Selam Vermek.

Konuşmaya başlamadan evvel selâm verilmelidir. Karşılaşma anında selâm vermede önce davranmak, hayırda yarışma anlamında güzel bir davranıştır. Bazı durumlarda ise öncelik sırası nezâket gereği değişebilir.

2. En Güzel Selam Şeklini Seçmek.

Selâmlaşmada en güzel selâm şekli tercih edilmelidir. “Es-Selâmü Aleyküm ve Rahmetullâhi ve Berekâtühü” ifadesi Kur’ân’da zikredilen selâm olduğu için tercih edilir. “Merhaba” ifadesi ardından kullanılabilir. “Hoş geldin, rahat, huzurlu ve emin ol.” manâsına gelir.

3. Selama Karşılık Vermek.

Biri selâm verdiğinde derhal “Aleyküm Selâm” diyerek veya daha güzeli ile karşılık verilmelidir. Uzaktan bağırarak selâm vermemelidir. Bir topluluğa selâm verildiğinde, en az bir kişinin mukabelede bulunarak diğerlerinden sorumluluğu kaldırması gerekir.

4. Uygun Bir Ses Tonu Kullanmak.

Selâm, insanların rahatlıkla duyabileceği muhatabına uygun bir ses tonu ile verilmelidir. Hürmetli ve şefkatli bir ses tonu tercih edilmelidir.

5. Telefon Görüşmelerinde, Mektup Yazışmalarında Selam Adabına Riayet Etmek.

Telefonla konuşurken, mektuba başlarken selâm ile başlanmalıdır. Mektupla gönderilen selâma, dil veya yazı ile ‘Ve Aleyküm Selâm’ denilerek cevap verilmelidir.

6. Bir Yerden Ayrılırken Selamı Gözetmek.

Bir meclise girilirken selâm verildiği gibi, oradan ayrılırken de selâm verilir.

7. Öğrenmeleri İçin Çocuklara Selam Vermeyi İhmal Etmemek.

8. Selamda Önceliğe Dikkat Etmek.

Yaşı küçük olan büyüğe,

Mevki ve bilgi yönünden aşağı olan, bu hususta kendisinden daha yüksekte olana,

Yürüyen oturana,

Taşıtta olan yürüyene,

Az kişiden oluşan topluluk, çok kişiden oluşan topluluğa,

Kapıdan çıkan, kapıda kendisinin geçmesini bekleyene, daha önce selâm vermelidir.

Rabbimiz (Celle Celâluhû), adap hususunda ve tüm hususlarda, Efendimiz’e (Sallâllâhu Aleyhi Ve Sellem)benzemeyi bütün müslümanlara Nasip Eylesin. Âmin.

Kaynak: * “Peygamber Efendimizin (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) 4000 Sünnet ve Adapları”  /  (Ahmet Gültekin, Nuri Dunay) kitabından alıntıdır. (Bkz. sf. 403, 404)

“Bize Nezakat Yakışır” / (Semerkand Yayınları) kitabından alıntı ve derlemedir. (Bkz. sf. 45, 46)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 yorum var.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>